Chyby, ktorých sa majitelia dopúšťajú pri pokuse o zateplenie domu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaZateplenie a fasádyZvislé konštrukcie

Chyby, ktorých sa majitelia dopúšťajú pri pokuse o zateplenie domu

Chyby pri pokuse o zateplenie domu

So stále sa zvyšujúcimi cenami za energie veľa ľudí hľadá možnosti ako využívať svoj príbytok najefektívnejšie a zateplenie domu je jednou s možností. Mnohí majitelia staršieho ale aj nového rodinného domu sa určite zamýšľajú nad tým, ako dobre sú zateplené fasády, pretože ak je to dobre urobené, majiteľ šetrí nielen náklady na vykurovanie, ale vnáša do svojho domova pohodlie a útulnosť.

 

 

Dnes má stavebný trh obrovskú škálu materiálov, ktoré sú určené na vonkajšiu izoláciu fasád budov, rodinných domov ako aj víkendových chát.

Zateplenie domu alebo letnej chaty je náročný a mimoriadne zodpovedný čin. V tejto problematike je veľa úskalí. Pokiaľ urobíte chyby pri zateplení, spôsobíte si totiž vážne výdavky v osobnom a rodinnom rozpočte.

Prečo je potrebné zatepliť fasádu domu

Existuje niekoľko dôvodov prečo je potrebné zatepliť dom:

  • Pohodlná vnútorná klíma. Zateplenie domu pomôže aby bola teplota a vlhkosť vášho domova vždy optimálna.
  • Zníženie nákladov na energiu. Po zateplení spotrebujete menej energie na vykurovanie domu v zime alebo chladenie v lete.
  • Trvanlivosť. Aby dom vydržal dlhšie, pretože správne zvolené materiály chránia fasádu pred vonkajšími vplyvmi.
  • Architektonické a dekoratívne možnosti. Vďaka veľkému výberu textúr, bohatej palete farieb, ako aj rôznorodým kombináciám dekoratívnych prvkov získava váš domov individuálny, jedinečný vzhľad.

Prečo je potrebné zatepliť fasádu domu zateplenie

Výhody vonkajšej izolácie oproti vnútornej

Najsprávnejšou možnosťou je izolovať steny domu zvonku. Vnútorná izolácia sa používa iba vtedy, keď z nejakého dôvodu nie je možné vykonať vonkajšiu izoláciu. Izolácia umiestnená vonku počas mrazu, zabráni dostať sa mínusovým teplotám na steny domu. Preto bude teplota stien a teplota vo vnútri domu podobná.

Vonkajšie spôsoby izolácie fasád majú nesporné výhody:

  • ochrana stien pred škodlivými vonkajšími vplyvmi (biologickými, atmosférickými a teplotnými);
  • ochrana pred podchladením a kondenzáciou; dodatočná zvuková izolácia;
  • voľné “dýchanie” stien;
  • dlhšia životnosť fasád bez opravy.

Zateplenie vlastnými rukami zateplenie domu

Nesprávne zvolená izolácia

Pred zateplením budovy sa oplatí zistiť, ktorá konkrétna izolácia je pre vás vhodná. Rozhodne sa neoplatí brať v obchode prvú, ktorá sa vám páči alebo len preto, že je najlacnejšia. Výber izolácie závisí od materiálu a hrúbky stien budovy. Zároveň si pamätajte, že niekedy stačí ochranná vrstva 5 cm a niekedy je potrebných aj 30 cm.Hrúbka izolácie je najčastejšie asi 10 cm.

Izolácia na nesprávnej strane

Zateplenie domu zvnútra sa realizuje len ako doplnkové riešenie. Hlavné izolačné práce sa vykonávajú striktne mimo budovy. Faktom je, že rosný bod by mal byť čo najďalej od interiéru. To je možné vykonať iba inštaláciou izolácie z vonkajšej strany. V opačnom prípade sa vo vnútri domu začnú objavovať huby a plesne, nehovoriac o tom, že bude v interiéri citeľne chladnejšie.

Nevhodný výber materiálov zateplenie domu

Nevhodný výber materiálov

To platí pre inštaláciu ochranných materiálov zvonku domu aj vo vnútri. Pri práci sa dôrazne odporúča používať vhodné lepidlo, spojovací materiál, vystuženú sieť a omietku. Ideálne je vybrať tieto materiály podľa dostupných rád od samotného výrobcu izolácie. Akékoľvek úspory v nákupe spojovacích materiálov a lepidiel pravdepodobne spôsobia negatívne dôsledky.

Zateplenie vlastnými rukami

Ak to nevieš robiť, tak to nerob. Pri inštalácii izolácie nezabudnite na toto jednoduché pravidlo. Ak existuje možnosť a zdroje uchýliť sa k pomoci špecialistov, potom je lepšie najať profesionálov. Samozrejme, nemali by ste na nich len tak vysypať všetku prácu. Najlepšie je byť počas inštalácie niekde nablízku a kontrolovať proces. Ak chcete zatepliť vlastnoručne, tak je lepšie, ak sa vám podarí zavolať aspoň niekoho so skúsenosťami na pomoc.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné náradie na rekonštrukcie
Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre