Staviame terasu – montáž terasových dosiek – 3. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérPodlahy a krytinyStavba

Staviame terasu – montáž terasových dosiek – 3. časť

Staviame terasu montáž terasových dosiek 3 časť stavba, exterier, zahrada

Ak sledujete našu sériu článkov s názvom “Staviame terasu” už dlhšie viete, že v prvých dvoch dieloch sme si povedali ako si pripraviť podklad pod terasu a následne ako na neho postaviť nosnú konštrukciu. Dnes zakončíme stavbu terasy položením terasových dosiek.

Tak ako pri mnohých veciach v stavebníctve, aj pri montáži terasových dosiek si môžete vybrať z viacerých spôsobov montáže. Prvým a zároveň najčastejšie využívaným spôsobom pripevnenia terasových dosiek ku konštrukcii je montáž s viditeľnými skrutkami. Výhodou tohto typu montáže je jednoznačne jeho priaznivá cena. Pozor si dajte najmä na precízne umiestnenie skrutiek v jednej línii a rovnomerné rozmiestnenie dosiek s rovnako širokými diletačnými škárami.

Dodržte všeobecné pravidlá

Terasové dosky ukladajte s dostatočným odstupom od seba. Diletačné škáry medzi nimi by mali mať aspoň 5 až 10 milimetrov. Ponecháte tak do budúcna jednotlivým doskám priestor na zväčšenie svojho objemu pôsobením vonkajších poveternostných podmienok a vlhkosti.

Neprehliadnite:
Staviame terasu – nosná konštrukcia – 2. časť

Na pripevnenie dosiek používajte vždy iba kvalitné nerezové skrutky, ktoré majú zápustnú hlavu. V špecializovaných obchodoch môžete nájsť aj špeciálne terasové skrutky, ktoré sú taktiež vhodnou alternatívou.

Druhým spôsobom montáže je takzvaný skrytý spoj, ktorý zabezpečíte pomocou klipov v bočnej drážke dosky. Pri takomto type montáže postupujte podľa inštrukcií dodávateľa materiálu.

Staviame terasu montáž terasových dosiek 3 časť stavba, exterier, zahrada

Poslednú možnosť montáže terasových dosiek predstavuje uchytenie pod dosky. V tomto prípade sa klipy na uchytenie nenachádzajú z boku dosiek, ale priamo pod nimi, čím vzniká esteticky najelegantnejšie riešenie terasy, za ktoré si aj priplatíte. Tento systém však môže predĺžiť životnosť vašej terasy, nakoľko izoluje terasové dosky od konštrukcie, ktoré sú tak menej náchylné na hnilobu v mieste spoja.

Foto: Shutterstock
Redakcia

Atelier Suchánek, dvere, podlahy, zarubne, mozntaz, kuchyne, nabytok

Dohodnite si konzultáciu na www.ateliersuchanek.sk

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre