Vyrob si vlastnoručne doma drevené lopatky – varešky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma drevené lopatky – varešky

Drevené lopatky varešky

Každá gazdinka iste ocení, ak má v kuchyni pomôcky, ktoré jej uľahčia varenie. A čo je najdôležitejšie neničia povrch hrncov. Skvelým materiálom je práve drevo, ktoré sa používa v kuchyni už od nepamäti. Aj naše staré mamy používali drevené varešky. My sme sa preto rozhodli vyrobiť skvelého pomocníka do kuchyne práve z dreva. Sú ním drevené lopatky.

Ich využitie je všestranné a pri ich výrobe sa nekladú žiadne medze. Môžete si ich vyrobiť koľko chcete, akého tvaru chcete, prípadne s akou dlhou rúčkou potrebujete. Použiť ich môžete nielen na miešanie, ale aj na naberanie či otáčanie rôznych druhov jedál. Tak si ich poďme spolu vyrobiť.

 

1. Výber a opracovanie materiálu pre drevené lopatky

Výber a opracovanie materiálu Drevene lopatky varesky

Na výrobu drevených lopatiek budeme potrebovať dubovú dosku hrubú 2 cm. Túto dosku si rozrežeme pozdĺž pásovou pílou na hrúbku 0,5 cm. Potom dosku vložíme do hobľovačky a z oboch strán ju ohobľujeme na hrúbku 0,3 cm, tak aby bola hladká a rovná.

2. Návrh a vyrezávanie

Návrh a vyrezávanie Drevene lopatky varesky

Na takto pripravenú dosku si nakreslíte tvar lopatky, aký potrebujete. Môžete si vašu obľúbenú lopatku či varešku aj obkresliť. Počet je na Vás. Pomocou priamočiarej píly si lopatku vyrežeme.

3. Posledné úpravy drevených lopatiek

Posledné úpravy Drevene lopatky varesky

Vyrezané lopatky vybrúsime a zarovnáme pásovou brúskou. Čelo varešky šikmo zabrúsime, aby sme ňou mohli naberať. Úplne na záver použijeme brúsnu hubku, ktorou prejdeme celý povrch lopatky ešte raz, aby sme dosiahli hladký povrch. Natrieme kuchynským olejom.

Foto: autor
Redakcia

>> Viac zaujímavých kuchynských
pomôcok nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre