Vyrob si vlastnoručne doma vyvýšený záhon

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérUrob si sámVýsadbaZáhrada

Vyrob si vlastnoručne doma vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon

Inovácie dnes hýbu svetom. Každý sa snaží o to, aby mal doma niečo, čo je moderné. Nezáleží na tom v akej oblasti. Jedným z moderných a nových trendov v oblasti pestovania je vyvýšený záhon. Existuje veľa spôsobov ako si ho vyrobiť. My Vám dnes prestavíme ten náš.

Náš záhon (ako ho vidíte na obrázku) je široký 50 cm, dlhý 220 cm a vysoký 30 cm. Pri jeho výrobe budeme postupovať nasledovne:

1. Príprava a spracovanie materiálu

Pripravíme si 11 dosiek hrubých 2,5 cm, dlhých 220 cm a širokých 10 cm. Všetky tieto dosky si ohobľujeme a zrovnáme na zrovnávačke, aby bol ich povrch hladký a rovný. Potom si dosky narežeme na požadované rozmery, teda tak že 6 dosiek narežeme na dĺžku 42 cm, tie budú tvoriť spevnenie na krajoch a v strede záhona a  6 dosiek s dĺžkou 50 cm tie sa použijú na prednú a zadnú stranu záhona. Ďalej si narežme 10 dosiek s dĺžkou 32,5 cm.

 

 

Týmito doskami preplatujeme celý záhon, aby držal pokope. Umiestníme ich dopredu, do stredu a dozadu. Posledných 5 dosiek použijeme na výrobu dna. Okrem toho budeme ešte potrebovať 1,5 metrov dlhý hranol, ktorý si rozrežeme na 3 časti, každá bude mať dĺžku 50 cm, šírku a výšku 10 cm (10×10).

2. Dno záhona

Vyvýšený záhon Dno záhonu

Vyrobíme tak, že na hranoly 10×10 si uložíme 5 dosiek. Hranoly si rozmiestnime. Jeden dáme na začiatok, druhý do stredu a posledný na koniec. Dosky ukladáme tak, aby bola medzi nimi medzera a to preto, aby mohla voda pri polievaní zo záhonov vytekať von. Takto uložené a pripravené dosky prišraubujeme k hranolom. Vznikne nám spodok (dno) záhona.

3. Boky záhona

Vyvýšený záhon Boky záhona

Vytvoríme ich spojením 3 dosiek k sebe. Musíme však rátať s tým, že záhon má dva boky, teda budeme potrebovať 6 dosiek. Na jednu stranu budeme potrebovať 3 spojené dosky a na druhú stranu tiež. Tu už medzery nemusia byť. K takto spojeným, prišroubovaným doskám prišraubujeme ďalšie 3 dosky dlhé 42 cm. Tak aby vrchná časť lícovala, no spodná prečnievala.

4. Predná a zadná časť záhona

Na ich výrobu budeme potrebovať dosky, ktoré sme si predtým narezali na 50 cm. Bolo ich 6. Tri dosky k sebe prišraubujeme a získame prednú časť a z ďalších 3 k sebe prišroubovaných bude zadná časť.  Nezabudnite však na to, že tieto dosky majú prečnievať zhora 2 cm a zospodu 12 cm.

Vyvýšený záhon Kompletizácia záhona

5. Kompletizácia

Všetky pripravené a zošroubované časti k sebe pripevníme buď pomocou šraubov alebo nastreľovačkou. Je to Vás, čo máte k dispozícii. Pre lepšie spevnenie použijeme ešte dosky, ktoré sme si pripravili na začiatku. Bolo ich 10 a mali dĺžku 32,5 cm. Tieto dosky pripevníme na rohy záhona a tiež na stred.

6. Ošetrenie

Ošetrenie záhona Vyvýšený záhon

Ošetrenie záhona Vyvýšený záhon

Keďže do záhona budeme sadiť zeleninu, je dobré natrieť celé vnútro jedlým olejom. Môžete použiť olej, ktorý sa Vám zvýši napríklad z vyprážania. Stačí ak ho cez jemné sitko prefiltrujete. Použiť môžete aj olej z rýb v konzerve. Ide hlavne o to, aby bol olej jedlý. Vonkajšiu stranu sme natreli orechovou lazúrovou. Pri natieraní dbajte o to, aby sa Vám lazúra nedostala na dno záhona, ak budete natierať záhon zospodu.

7. Bublinková fólia

Bublinková fólia Vyvýšený záhon

Dookola celého záhona si pripevníme bublinkovú fóliu. Nedávame ju však na dno ale iba po obvode z vnútornej strany. Na rohoch si ju trošku nastrihneme, aby sme ju mohli zahnúť aj z vonkajšej strany. Fóliu uchytíme pomocou drievok, ktoré na ňu našraubujeme. Drievka použijeme aj zvonku aj z dnu a namoríme ich orechovou lazúrou.

8. Napĺňanie záhona

Napĺňanie záhona Vyvýšený záhon

Napĺňanie záhona Vyvýšený záhon

Na dno záhona sme dali piliny. Na nich sme vysypali hlinu (zem), ktorú máme na záhrade a používame ju na sadenie. Na hlinu sme dali opäť piliny, na piliny hlinu z kompostu. Na ňu prehnitý hnoj a na záver opäť hlinu zo záhrady. V záhone sme týmto spôsobom vytvorili malý kompost. Všetky vrstvy sa polievaním spoja, prehnijú a vytvoria úrodnú pôdu. Do takto pripraveného záhona môžeme sadiť. My sme zasadili mrkvu a petržlen.

Pevne veríme, že sme Vás týmto článkom inšpirovali a že sa aj Vám podarí vytvoriť krásny záhon, ktorý bude zdobiť Vašu záhradu.

Foto: autor
Redakcia

>> Všetko čo potrebujete na záhradu
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre