Vyrob si vlastnoručne doma drevený detský stolík a stoličky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma drevený detský stolík a stoličky

Drevený detský stolík a stoličky

Ak chcete potešiť vaše ratolesti nejakým pekným darčekom, ste na správnom mieste. Máme pre vás opäť ďalšiu skvelú inšpiráciu. Je praktická a detičky z nej budú mať veľkú radosť. Môžu ju využiť na hranie, písanie, či papanie. Na jej výrobu budete potrebovať iba čas a nejaké to drevo, ktoré sa iste nájde u každého z vás. Poďte si s nami vyrobiť krásny drevený detský stolík a stoličky.

 

 

1. Príprava materiálu na stoličku

Príprava materiálu na stoličku

Na prípravu potrebujeme smrekové dosky, ktoré si ohobľujeme a zrovnáme na hrúbku 2 cm. Z takto pripraveného dreva si urobíme škárovky. Počet je na vás, závisí od toho koľko stoličiek a stolov chcete mať.

2. Stolička

Nôžky stoličky kompletizacia

Vyrobíme ju tak, že si pripravíme škárovku, ktorú si narežeme na rozmer 36 x 36 cm. Takto si vytvoríme sedaciu časť stoličky. Ďalej budeme potrebovať 4 dosky široké 8 cm. Z toho 2 dosky s rozmerom 25 cm a 2 dosky s rozmerom 35 cm.  Toto bude tvoriť rám stoličky.

3. Nôžky stoličky

Nôžky stoličky

Stolička má štyri nohy, ale tie nie sú rovnaké. Prvé dve majú dĺžku 42 cm a ďalšie dve majú dĺžku 73 cm, tieto sú súčasťou operadla.  Dosky, ktoré sme si vyčlenili na predné nôžky budeme zrezávať tak, že hore budú širšie a dole užšie. Šírka je hore 5,5 cm a dĺžka 8 cm a dole sa zužuje na 3 cm. Zadné nôžky sú dlhšie, tie sa budú zrezávať tak, že hore budú širšie a dole užšie, ale smerom hore k operadlu sa budú tiež zužovať. Šírka je 5,5 a dĺžka je 10 cm, smerom dole sa zúži na 3 cm, smerom od sediska je 30 cm k operadlu sa zužuje sa na 1,5 cm. Na operadlo budeme potrebovať 2 dosky s rozmermi: dĺžka 36 x šírka 6 cm.

4. Kompletizácia stoličky

Kompletizácia stoličky

Skompletizujeme si rám stoličky so sediskom. Kratšie dosky dáme na boky a jednu dlhšiu dopredu a druhú dozadu. Spojíme to s nôžkami. Nakoniec pripevníme operadlo. Medzera medzi doskami je 2 cm. Vyvŕtame diery, dáme lepidlo a do nich kolíky. Všetko stiahneme zvierkami.

5. Príprava materiálu na stôl

Príprava materiálu na stôl

Vyrobíme si škárovku 75 x 75 cm. Podobne ako na stoličky aj na stôl budeme potrebovať vyrobiť rám. Ten budú tvoriť 4 dosky široké 8 cm a dlhé 54 cm.

6. Nôžky stola

Nôžky stola

Nôžky stola

Sme urobili trošku zložitejšie. Každá nôžka sa skladá z dvoch, rozmerovo, iných driev. To znamená, že na 4 nohy budeme potrebovať 8 ks dosiek. Dĺžka nôžok je 64 cm. Nôžky budeme zrezávať tak ako pri stoličkách, teda hore budú širšie a dole užšie. Pripravíme si 4 ks dosák, ktoré zrežeme hore na 8 cm a dole na 4 cm. Ďalšie 4 ks dosiek si zrežeme hore na 6 cm a dole na 2 cm. Jednu väčšiu dosku s rozmerom 8 cm a 4 cm prilepíme k druhej s rozmerom 6 cm a 2 cm. Takto nám vznikne noha stola v tvare písmena V. Týmto spôsobom pokračujeme, aby sme vyrobili ďalšie 3 nôžky.

7. Kompletizácia stola

Kompletizácia detskeho stola

Na rám stola prilepíme nôžky a navrch škárovku. Na lepenie potrebujeme kolíky a lepidlo na drevo. Na spevnenie sme použili drievka narezané pod 45 stupňovým uhlom na oboch koncoch a pripevnili sme ich do každého rohu. Šírka drievok je 8 cm a dĺžka 16 cm.

8. Povrchová úprava

Všetko znova prebrúsime a nalakujeme. Prípadne môžete použiť farbu na detský nábytok alebo olej. Je to vás.

Galéria

Foto: autor
Text: redakcia

>> Viac detského
nábytku nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    ďakujem za nápad, minule som hladal návod tak som rád, že som konečne našiel.

Komentáre