Vyrobte si prírodné hnojivá bez námahy 1. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérUrob si sámZáhrada

Vyrobte si prírodné hnojivá bez námahy 1. časť

Vyrobte si prírodné hnojivá bez námahy 1 časť, exterier, zahrada, hnojivo, Kompost

Leto je v plnom prúde a s ním aj záhradkárska sezóna. Každý záhradkár chce, aby jeho úroda bola veľká a plná vitamínov bez použitia umelých hnojív. Práve preto vám prinášame seriál o prírodných hnojivách. Prírodné hnojivá si môžete bez námahy vyrobiť aj sami.

1. Kompost – prírodné hnojivá

Jedným zo spôsobov ako môžete pomôcť vašej záhradke ale aj prírode je vytvoriť si kompost. Ak máte k dispozícii staré palety, môžete si kompost vyrobiť z nich. Na spodok je potrebné umiestniť hlinu a na ňu vrstviť rôzne šupky (napr. z banánov, zemiakov, cibule), tiež trávu zo záhrady (z kosenia alebo vyplievania). Ďalšiu vrstvu tvorí opäť hlina. Z času na čas je potrebné túto zmes premiešať. Do kompostu môžete dať tiež konáre, prípadne ich drť ale aj listy zo stromov. Pozor však na orech. Ten má horké listy, preto sa neodporúča ho pridávať do kompostu. Ak tento postup dodržíte, takto o rok môžete hnojivo z kompostu využiť v záhradke.

Kravský Hnoj, Vyrobte si prírodné hnojivá bez námahy 1 časť, exterier, zahrada, hnojivo

2. Kravský hnoj – prírodné hnojivá

Ďalším so spôsobov ako si zabezpečiť dobrú úrodu je použiť kravský hnoj. Odporúčame ho použiť na jeseň a nechať prehniť do jari, prípadne skoro na jar zaorať a úroda bude zaručená. Neodporúčame však použiť čerstvý hnoj, pretože ten je veľmi silný a môže spáliť rastliny. Na druhej strane však čerstvý hnoj môžete nasypať pod všetky kôstkoviny, tým to pomôže.

Neprehliadnite:
Záhradná drevená lavica s úložným priestorom

Vyrobte si prírodné hnojivá bez námahy 1 časť, exterier, zahrada, hnojivo, Žihľava

3. Žihľava – prírodné hnojivá

Žihľava je nielen prospešná pre človeka ale tiež pre rastliny. Okrem svojich čistiacich vlastností je aj skvelým hnojivom. Stačí ak nazbierate niekoľko stoniek (samozrejme aj s listami) žihľavy a necháte ich vylúhovať vo vode. Počkáte deň a môžete polievať. Ak sa Vám zdá, že je koncentrát silný, môžete ho rozriediť vodou. Pozor, výluh zo žihľavy dosť zapácha, no na rastliny pôsobí blahodárne.

Vyrobte si prírodné hnojivá bez námahy 1 časť, exterier, zahrada, hnojivo, Usadenina z kávy

4. Usadenina z kávy – prírodné hnojivá

Zdraviu prospešné účinky má aj káva. Jej usadenina zase pomáha rastlinám. Obsahuje draslík, ktorý je pre rastliny veľmi dôležitý. Ak chcete kávovú usadeninu použiť ako hnojivo, musíme ju nechať poriadne preschnúť. Nesmie v nej byť cukor ani iné sladidlá. Dobre vyschnutú kávovú usadeninu môžete nasypať ku kvetom či rastlinám, ktoré majú rady kyslú pôdu (čučoriedky, azalky, hortenzie). Účinná je aj proti slimákom. Stačí uvariť silnú kávu a nechať ju vychladnúť. Roztok naliať do rozprašovača a nasprejovať všade tam, kde chcete zamedziť prístup slimákom. Slimáky jej vôňu neznášajú.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné doplnky pre rastliny
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre