Vyrob si vlastnoručne doma regál na hračky, knihy

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma regál na hračky, knihy

Regál na hračky a knihy

Ak máte deti, odkladacieho priestoru nikdy nie je dosť. Iste to všetci dôverne poznáte. Nachádzate hračky v každej izbe, koše na hračky máte plné a neviete čo ďalej. Ponúkame Vám inšpiráciu, ako si vyrobiť praktický regál, do ktorého viete poukladať nielen hračky, ale aj knihy. Okrem toho regál disponuje aj tromi šuflíkmi, do ktorých sa dá uložiť mnoho drobností, nakoľko sú hlboké. 

 

 

1. Príprava materiálu

Na výrobu regálu sme použili bukovú preglejku hrubú 2 mm. Preglejku si narežeme na šírku 30 cm a dĺžku 103 cm na toľko kusov, koľko častí chceme mať. My sme preglejku narezali na 6 kusov.

Príprava tela korpusu

2. Príprava tela (korpusu)

Telo („základnú kostru“) regálu tvorí 6 kusov dosák týchto rozmerov: 2 kusy 103×30 cm budú tvoriť vrchnú a spodnú časť regálu. Boky tvoria opäť 2 dosky s rozmerom 90×30 cm a poličky budú tiež 2 a majú rozmery 99×30 cm.

Príprava materiálu

Šuplíky

3. Šuflíky

Na výrobu šuplíkov sme použili preglejku hrubú 1,2 cm. Tú sme narezali na rozmer 30×28,7 cm. Na jeden šuplík budeme potrebovať 4 kusy dosák. Keďže šuplíky sú 3, spolu si musíme narezať 12 dosák. Na dno budeme potrebovať dosku rozmeru 30×32,5 cm. Pri rezaní nezabudnite „stiahnuť“ / zrezať 1 mm, aby sa šuplík lepšie kĺzal.

Rúčky na šuplík

4. Rúčky

Rúčky na šuplík sme vyvŕtali pomocou Forstnerovho vrtáka s priemerom 30 cm. Keďže nám vznikli dva kruhy, potrebovali sme z nich vytvoriť celok a to sme dosiahli pomocou priamočiarej píly. Takto sme vytvorili rúčku. Následne sme frézou zaoblili hrany. Rúčka má šírku 30 cm a výšku 3 cm.

Kompletizácia lepidlo a šróby

5. Kompletizácia

V poslednom kroku spojíme všetky narezané časti, tak aby nám z nich vznikla polička so šuplíkmi. Spájať môžeme pomocou kolíkov, my sme však použili lepidlo a šrauby. Jednotlivé časti sme zlepili a prišraubovali k sebe. Šrauby zatmeľujeme, aby ich nebolo vidieť. Zozadu prišraubujeme sololit. Medzera medzi poličkami je 28 cm. Takto skompletizovanú poličku ešte raz prebrúsime.

Povrchová úprava regálu

6. Povrchová úprava

Poličku sme natreli bielou farbou, ktorá je vodou riediteľná a taktiež vodou riediteľným lakom. Chceli sme dosiahnuť hladký a ľahšie umývateľný povrch. Vy si, samozrejme, môžete poličku natrieť akoukoľvek inou farbou. Naspodok regálu sme nalepili plstené štvorčeky, kvôli ochrane podlahy. Šuplíky sme natreli voskom (sviečkou), aby sa lepšie kĺzali a teda vysúvali.

Galéria

Dohodnite si konzultáciu na www.ateliersuchanek.sk

Foto: autor
Redakcia

>> Hotové detské regále
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    suseda mi minule hovorila, že koľko dala za takú malú poličku v obchode…
    Mňa skoro prekotilo, lebo ja si u celé roky také veci ako poličky, skrinky robím sám. Nie je to ani ťažké, s deťmi sa pri tom zabavíme a ešte na tom aj veľa ušetrím.

Komentáre