Vyrob si vlastnoručne doma zábradlie do podkrovia

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Urob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma zábradlie do podkrovia

Zábradlie do podkrovia

Iste budete so mnou súhlasiť, že ak má človek deti, bezpečnosť je na prvom mieste. Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli dať do podkrovia zábradlie. Je veľmi jednoduché, nakoľko nám išlo to, aby splnilo účel. Až na druhom mieste bola estetika. Ponúkame Vám preto len návod ako si ho vyrobiť, aké spoje použiť. Poďme sa pozrieť na to ako zábradlie vznikalo.

Celkový rozmer zábradlia je 130x85x80 (d x š x v)

1. Príprava materiálu

Na výrobu zábradlia budeme potrebovať 10 dosiek v rozmere 2×7 cm, 6 hranolov rozmeru 6×6 cm a 3 hranoly tiež v rozmere 6x6cm, tie dáme ležmo – vytvoria tak hlavnú konštrukciu. 6 hranolov 6×6 budeme ukladať zvisle. Všetky dosky a hranoly si ohobľujeme a zrovnáme v zrovnávačke.

 

Stavba skleníka na zahrade

Neprehliadnite:
Postav si vlastný skleník

 

Preplatovanie zábradlie

2. Preplatovanie

Do všetkých hranolov (aj zvislých aj vodorovných) urobíme drážku, ktorá by mala mať veľkosť polovice šírky hranola. Ak máme napríklad hranol široký cca 7cm, drážka bude mať 3,5 cm. Drážky vyrežme na cirkulárke a pomocou dláta ich vyčistíme, prípadne môžeme použiť frézu. Takto vytvorené drážky by mali presne zapadnúť do hranolov a dosiek.

Hlavná konštrukcia zábradlia účko zábradlie

Hlavná konštrukcia zábradlia účko zábradlie

3. Hlavná konštrukcia „účko“

Hlavnú konštrukciu tzv. „účko“ sme si vytvorili tak, že 3 hranoly sme k sebe spojili preplatovaním. Použili sme na to lepidlo na drevo a tiež šróby. Túto konštrukciu sme upevnili dlhými šróbami na podlahu okolo otvoru do podkrovia.

4. Opora

Opornú časť sme vytvorili zo 6 hranolov. Tie sme zasunuli do pripravených drážok, ktoré sme vytvorili na hlavnej konštrukcii. Do drážok sme predtým dali lepidlo na drevo a šrauby. Hranoly sme zasúvali zvisle.

Výplň zábradlia zábradlie

5. Výplň

Tvoria ju dosky, ktoré sme tiež vložili do pripravených drážok. Pripevnili sme ich pomocou lepidla a šróbov.

6. Povrchová úprava

Celé zábradlie sme natreli lazúrou na drevo vo farbe tíku.

Foto: autor
Redakcia

>> Všetko čo potrebujete na výrobu
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre