Každá pracovná doska je dizajnový originál v kuchyni

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyne

Každá pracovná doska je dizajnový originál v kuchyni

Pracovná doska, kuchyňa

Pracovná doska je veľmi dôležitá plocha, na ktorej sa realizuje väčšina prác súvisiacich s prípravou pokrmov. Jej výška, dĺžka a aj šírka musí umožňovať pohodlné vykonanie potrebných pracovných úkonov, aby boli pohodlné. Samozrejme, musí byť hygienicky čistá a ľahko udržiavaná. Povrch dosky musí byť aj dostatočne odolný proti poškriabaniu, vlhkosti a doska musí byť aj “pekná”.

Pracovná doska, kuchyňa

Farebnosť, tvar a koncepcia kuchýň

Otvorené interiérové dispozície si vyžiadali pestrú ponuku farebných vyhotovení. Pracovná doska si nájde uplatnenie nielen ako pracovná plocha, ale využiť ju môžete aj ako jedálenský stôl, barový pult a obklad steny či povrch ostrovnej časti dispozície takýchto moderných riešení. Pri plánovaní pracovnej plochy, ktorú bude tvoriť pracovná doska je dôležité dodržiavať základy ergonómie.

Pozrite si: Čo má mať „vaša“ kuchyňa, štyri základné časti

Do pracovnej dosky býva najčastejšie osadený drez a varná platňa, ale do popredia sa dostávajú už aj odsávače pár, ktoré sú tiež zabudované do pracovnej dosky a vysunú sa keď varíte. Často žiadané sú aj vysúvacie elektrické zásuvky, ktoré sú tiež osadené do pracovnej dosky. Medzi jednotlivými prvkami (umývacie jadro, sporák…) by mal byť minimálne 60 centimetrový odstup. Práca tak bude prehľadná a pohodlná. Nezabúdajte aj na vhodné osvetlenie pracovnej dosky a už v predstihu si naplánujte prívod elektrickej energie.

Pracovná doska, kuchyňa

Materiálové a farebné riešenia

Najčastejšie používaným materiálom pre výrobu pracovnej dosky je drevotrieskové jadro hrubé 2,8 cm a 3,8 cm. Základ dosky teda tvorí drevotrieska (plní nosnú úlohu), na ktorú je nalisovaný  tvrdený laminát s hrúbkou 0,6 milimetra a ochranná vrstva. Prechádza cez prednú aj zadnú hranu dosky, čím je zabezpečená dobrá vodoodolnosť. Obvykle majú šírku 60 cm a dľžkou sa upravujú na rozmer kuchynskej linky. Maximálna výrobná dĺžka je 410 cm. Pri linkách v tvaroch L a U sa ukazuje  dopyt po väčšej šírke dosky aby bolo viac pracovnej plochy. Výrobcovia preto ponúkajú rozmery dosiek až 70 cm široké. Takto vyrobené dosky poskytujú vysokú variabilitu rozmerov.           

Pracovná doska, kuchyňa                                                                                                              

Dizajn dosiek

Pri výbere pracovnej dosky máte na výber 2 spôsoby na opracovanie hrán. Buď si vyberiete tzv. postformingové alebo ABS spracovanie. Postforming vytvára hladký a plynulý,  jemne oblúkový povrch pracovnej dosky. Pri ABS spracovaní prevládajú pravouhlé línie a hrana pracovnej dosky je zrezaná kolmo a následne oblepená ABS hranou. Tento typ pracovných dosiek najlepšie vynikne pri modernom dizajne kuchýň. Takéto dosky ponúkajú takmer neobmedzené možnosti farebných vyhotovení. Trendové sú hlavne imitácie drevitých štruktúr. Na povrchu sú priznané rôzne chyby dreva, čo pracovným doskám pridáva na atraktívnom a jedinečnom vzhľade. Medzi obľúbené však patria aj betónové či kamenné vzory a aj dosky s jednofarebným povrchom.

Pracovná doska, kuchyňa

Nové trendy kompozit, antikoro…

Aj do tohto segmentu vkročili nové materiálové riešenia. Na trhu ich nájdete  pod rôznymi názvami. Najčastejšie ide o „umelý alebo technický kameň“. Ich názvy sú Corian, Technostone či Polyston. Každý z nich má svoje špecifické zloženie ale jedno majú spoločné. Ide o dosky zdraviu neškodné a chemicky nereagujúce s potravinami. Disponujú aj inými praktickými vlastnosťami, ako je nenasiakavosť, vysoká tepelná a chemická odolnosť (náhodne vyliate červené víno sa nevsiakne do štruktúry). Dosky majú jednoduchú údržbu bežnými saponátmi.

Pracovné dosky, kuchyňa

Tým, že sa dajú pri určitých teplotách tvarovať je možné v nich vytvarovať aj drezy pre umývanie a rôzne dizajnérske tvary kompozícií kuchýň. Antikoro poznáte z drezov, trendy z výstavy kuchýň, ktorá bola vlani v Miláne ukázali nové spracovania pracovných dosiek z antikora v súkromných kuchyniach. Ide o novinku, hoci pracovné stoly z antikora sa používajú v reštauráciách či veľkých kuchyniach už dávnejšie. Je však pravdou, že tieto materiály sú vhodné pre modernejšie dizajnérske spracovania kuchýň a sú aj cenovo náročnejšie.

Pracovné dosky, kuchyňa

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný kuchynský nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre