Nové chodníky či spevnená plocha pre auto. Ľahké, to urobím aj sám!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Nové chodníky či spevnená plocha pre auto. Ľahké, to urobím aj sám!

Nové chodníky či spevnená plocha pre auto, svojpomocne, ABW_Imperial

Určite poznáte vtip o tom ako sa kolega pýta kolegu: „ Kde si bol na dovolenke”? Opýtaný odpovie, „na malte”. Pýtajúci s otázkou v hlase hovorí: „na Malte???“…. Žiaľ, nepochopil odpoveď… Nie je malta ako Malta! Pre tých, ktorí stavajú RD svojpomocne má slovo malta veľmi jasný „obsah“, rozhodne bez slnečných pláži a exotiky. Áno, letné obdobia sú vhodným časom pre realizáciu prác v okolí domu, a tak si môžete vytvoriť plochu pre svoje auto, ale aj nové chodníky v záhrade svojpomocne. Práce sa to zdajú byť jednoduché, zámkových dlažieb rôznych tvarov je dostatok a aj práce sa zdajú byť nenáročné. A súčasne vám napadne myšlienka: „Veď môžem aj ušetriť, ak si práce zrealizujem sám“. Zdanie však klame!            

Nové chodníky či spevnená plocha pre auto, svojpomocne, travertino

Preto sme spolu s odborníkmi pre vás pripravili užitočné rady, ako sa vyhnúť problémom pred a po realizácii spevnenej plochy pre auto alebo nové chodníky vo vašej záhrade.

S  majstrom či bez?

Množstvo vecí si dokážeme doma zmajstrovať svojpomocne, avšak  aj táto práca patrí k tým, kde treba potlačiť hrdosť a obrátiť sa radšej na odborníka s potrebnou praxou a zručnosťou. Tieto dve veci sú nepriestrelnou vestou v tomto segmente. Darmo budete mať kvalitný materiál, keď kvalita položenia bude zaostávať. „Na pokládku dlažby odporúčam prizvať odborníkov, dnes je to už naozaj bežné. Ušetríte si tým kopec času a starostí, navyše vám poskytnú aj užitočný technicko-poradenský servis,“ radí odborník Marko Szőcs zo spoločnosti Austria Beton Werk.

Nové chodníky či spevnená plocha pre auto, svojpomocne, Boulevard_X

Možno ste uvažovali nad tým, že ak sa do práce pustíte vy, bude to pre vás z finančnej stránky výhodnejšie. Nie vždy je to však tak. Azda najväčšou nevýhodou svojpomocnej realizácie sú možné pochybenia, ktoré vám v konečnom dôsledku cenu ešte navýšia. Taktiež sa môže stať, že výsledný efekt nebude ani zďaleka taký, ako ste si predstavovali vy či vaša polovička. Kvôli kontinuálnej harmónii v rodine je preto istejšie spoľahnúť sa na odborníka, ktorého práca je profesionálna vo všetkých smeroch.

Predovšetkým treba mať na pamäti, že vybraná betónová dlažba bude zdobiť vašu záhradu roky, preto je potrebné postaviť sa k jej realizácii zodpovedne. Aby záhrada vyzerala príkladne.

Nové chodníky či spevnená plocha pre auto, svojpomocne

Čo by ste mali vedieť pred položením dlažby?

Možno sa čudujete tejto otázke, ale uisťujeme vás, že príprava je naozaj dôležitá a nesmie sa zanedbať. Na začiatok treba mať jasno v tom, na aký účel bude spevnená plocha slúžiť. Ak ste sa pustili do prípravy príjazdovej cesty, jedným z dôležitých atribútov výberu dlažby je nosnosť, teda aby bola pojazdná. V prípade, že ide o chodník, terasu či okolie bazéna, mali by ste sa zamerať na pochôdznu dlažbu s nižšou nosnosťou.

Neprehliadnite:
Bazén, to nie je len voda! Exkluzívne dlažby a obklady

Ak je účel jasný, môžete sa pustiť do merania plochy. Dôležitým krokom je načasovanie samotnej práce – letné obdobie je v tomto prípade ideálne, vyhnite sa dažďom a mrazom. Celková spokojnosť s užívaním betónovej dlažby závisí od počiatočného plánovania, príprav a konečného prevedenia. „Stabilitu a funkčnosť vašej budúcej dlažbe zaručí kvalitný spevnený podklad, ktorý treba vyrovnať pomocou vibračnej dosky,“ vysvetľuje Ivan Flajšaker zo spoločnosti ABW. „Nakoniec sa medzi škáry betónovej dlažby zmetie jemný kremičitý piesok. Spôsob, akým sa dlažba ukladá, sa však vždy líši od pevnosti a druhu jednotlivých podkladov, a tak neexistuje iba jeden správny a jednotný návod, ako postupovať. Práve preto apelujeme na neskúsených domácich majstrov, aby sa radšej poradili s odborníkmi,“ dopĺňa skúsený realizátor.

svojpomocne, Smartline_onyx

Remeslo má zlaté dno

Hoci sa práce  zdajú jednoduché, aj tieto majú svoje technické grify”. K akým chybám dochádza najčastejšie pri neodbornom kladení dlažby?

– Ak zákazník nemá predchádzajúce skúsenosti s kladením exteriérovej dlažby, už pri jej preberaní od dodávateľa hrozí, že materiál neskontroluje dostatočne.
– Taktiež hrozí, že nezohľadní podložie. Pôda má na každom mieste odlišné vlastnosti a kvalitu, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje aj proces kladenia a výslednú stabilitu dlažby. Ak sa na to neprihliada, dlažba prestane byť časom funkčná.
Chybou býva nedostatok drenážnych vrstiev, teda vytvorenie nesprávne zhutneného podložia pred pokládkou dlažby, čo spôsobí jej prepad a nerovný zvlnený povrch.
Problémové je aj dodržiavanie odporúčanej šírky škár. Ak budú menšie, voda môže na povrchu dlažby stáť dlhšie. Ak budú väčšie, ako majú byť, dlažba nebude mať potrebnú stabilitu a môže nastať priečny posun pri zaťažení, ktoré spôsobí rozbiehajúce sa vozidlo.
Každá dlažba má svoju jedinečnú farebnosť, no jej nesprávnym uložením vzniknú výrazné farebné odchýlky a plocha ako celok nebude konzistentná.
Pri neodbornej realizácii z pohľau zaťažovanie môže dôjsť k popraskaniu, poškodeniu dlažby alebo tiež k vytváraniu soľných výkvetov.

svojpomocne, Artline

Ak ste náš príspevok pozorne čítali, poučili sa, skonzultovali si váš zámer s odborníkmi, tak sa môžete konečne pustiť do dlažby v okolí vášho rodinného domu či na záhrade.

Redakcia
Snímky: Austria Beton Werk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre