Impregnácia dreva – ochrana dreva je základ kvalitnej strechy

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Povrch. úpravy, maľby tapetyStavbaStrechaUrob si sám

Impregnácia dreva – ochrana dreva je základ kvalitnej strechy

Impregnácia dreva – ochrana dreva je základ kvalitnej strechy, Bochemit

Túžite po bývaní vo vlastnom dome a uvažujete o jeho stavbe? Alebo už ste si začali plniť svoj sen? Alebo už bývate a čaká vás rekonštrukcia? Či už je to akokoľvek, rozhodne nepodceňujte význam konštrukcie strechy. Krov možno postaviť v špičkovej kvalite s garanciou životnosti desiatok rokov. Jednou zo základných podmienok je však kvalitná preventívna ochrana konštrukčného dreva proti drevokazným hubám, hmyzu a plesniam.

Impregnácia dreva – ochrana dreva je základ kvalitnej strechy, Bochemit
Impregnácia postrekom Bochemit.

10 dôvodov pre preventívnu impregnáciu:

1. Rozdiel ceny impregnovaného a neupraveného dreva nie je príliš veľký. Náklady spojené s následnou sanáciou napadnutého dreva môžu aj mnohonásobne prevýšiť náklady na prevenciu.

Porovnanie nákladov na impregnáciu a sanáciu pri použití impregnácie Bochemit, schema
Porovnanie nákladov na impregnáciu a sanáciu pri použití impregnácie Bochemit.

2. Impregnácia predĺži životnosť drevených prvkov a bezúdržbový stav.
3. Použité impregnačné prípravky musia byť registrované. A registrované sú len prípravky, ktoré nezhoršujú mechanické a fyzikálne vlastnosti dreva, nie sú toxické ani neohrozujú životné prostredie.
4. Ani u dreva umiestneného v interiéri (pod strechou) sa nedá nikdy úplne zabrániť náhlemu zvýšeniu vlhkosti napr. dôsledkom zatekania do drevenej konštrukcie vplyvom extrémnych poveternostných podmienok.
5. Nebezpečenstvo ohrozenia dreva hmyzom môže nastať už pri vlhkosti dreva nad 10 % a teplote nad 10 °C, tzn. ohrozené je aj drevo veľmi dobre vysušené. Pritom sa často stáva, že drevo na stavbu prichádza s oveľa vyššou vlhkosťou, ako je žiaducich 20 %.

Krov napadený fúzačom
Krov napadnutý fúzačom.

6. Nebezpečenstvo ohrozenia dreva plesňami nastáva už pri vlhkosti povrchu dreva vyššej ako 25 %.
7. Prirodzená odolnosť bežne používaných drevín (smrek, borovica, jedľa, smrekovec, dub, buk) proti drevokazným hubám nie je veľká.
8. Optimálna teplota pre rozvoj drevokazných húb, medzi ktoré patrí aj obávaný drevokaz, je 22 – 25 °C. V súčasnosti neexistujú výrobky pre ich preukázateľnú likvidáciu. Tu skutočne existuje len prevencia.

Drevomorka, pomoze len inpregnacia dreva, Bochemit
Proti obávanemu drevokazu pomôže len preventívna impregnácia dreva.

9. Drevo je aj po zapracovaní do stavby stále živý materiál. V dôsledku teplotných výkyvov dochádza k rozpínaniu a zmršťovaniu dreva, pri ktorom v ňom vznikajú prasklinky. A tie sú ideálnym miestom pre prenikanie škodcov.
10. Nákupom profesionálne impregnovaného dreva získate čas na iné aktivity, ktoré máte radi.

Neprehliadnite:
Bez dobrého dreva a jeho chemickej ochrany
budú krovy v ohrození – kvalitná strecha

Ako impregnovať?

Najjednoduchšie je nakúpiť už kvalitne impregnované rezivo na píle. Tam je profesionálne impregnované máčaním v máčacích vaniach alebo vakuovo-tlakovo. Na kvalitu impregnácie dohliada výrobca – na píle hľadajte certifikát o správnej impregnácii dreva fungicídnymi a insekticídnymi prípravkami značky Bochemit podľa predpísaných technologických postupov a protokolov o skúške. Najčastejšie používaným produktom, ktorý chráni drevo proti drevokazným hubám, hmyzu i plesniam, je na pílach Bochemit QB Profi.

Bochemit QB Profi preventívne chráni drevo proti škodcom, zeleny
Bochemit QB Profi preventívne chráni drevo proti škodcom.

Naimpregnovať drevo si môžete samozrejme tiež sami. Veľmi dobre vám poslúži Bochemit Opti F+. Jednoducho ho môžete aplikovať náterom alebo postrekom podľa odporúčania na etikete.

Bochemit Opti F+ na preventívnu ochranu dreva proti drevokazným hubám, hmyzu a plesniam
Bochemit Opti F+ na preventívnu ochranu dreva proti drevokazným hubám, hmyzu a plesniam.

V oboch prípadoch je nutné na stavbe pamätať na následné ošetrenie priečnych rezov, zárezov, plátovania a iných druhov spojov uskutočnených až po impregnácii, pretože práve tieto miesta ohrozujú škodcovia najviac, tam prakticky vždy deštrukčný proces začína.

Je možné chrániť krovy aj proti ohňu?

Áno, jedným z možných spôsobov ochrany nielen krovov, ale aj ďalších drevených stavebných konštrukcií, materiálov na báze dreva a prvkov zabudovaných v interiéroch stavieb proti ohňu, je ich impregnácia prostriedkom Bochemit Antiflash.

Bochemit Antiflash chráni drevo proti, hmyzu a hubám
Bochemit Antiflash chráni drevo proti, hmyzu a hubám.

Vďaka nej v prípade požiaru predĺžite nielen dobu do celkového vzplanutia, ale obmedzíte tým aj vývin dymu a zabránite uvoľňovaniu horiacich častíc, ktoré môžu prispievať k ďalšiemu šíreniu požiaru. Investovať do zabezpečenia domu z hľadiska požiarnej ochrany sa celkom iste oplatí. Veď chránite nielen majetok, ale najmä životy a zdravie svojich blízkych. Prípadný požiar spôsobí oveľa väčšie škody, než sú investície do prevencie.

 

 

Viac o impregnácii Bochemit vrátane rád, tipov a návodov, ako na to, nájdete na
www.bochemit.eu.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre