Ako efektívne udržiavať exteriér – tipy, ktoré sa vám môžu zísť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérNovinky

Ako efektívne udržiavať exteriér – tipy, ktoré sa vám môžu zísť

Ako efektívne udržiavať exteriér – tipy, ktoré sa vám môžu zísť

Ak máte dom, v ktorom žijete, určite viete, čo to obnáša. Je potrebné starať sa aj o exteriér, a to nie je vždy najľahšie. V našom článku vám prinášame niekoľko tipov, ako si ho môžete efektívne udržiavať.

 

 

Údržba exteriéru domov je dôležitou súčasťou toho, aby ste im zachovali ich estetický vzhľad a životnosť. Efektívna údržba zahŕňa nielen pravidelné čistenie a opravy, ale aj použitie moderných technológií, ako je napríklad robotizácia, ktoré zvyšujú efektivitu práce. V nasledujúcom texte sa pozrieme na niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať exteriér vašej domácnosti v čo najlepšom stave.

Pravidelná údržba

Ak sa o svoj dom chcete starať svedomito a chcete mať všetko tip top, rozhodne by ste mali myslieť na pravidelnú údržbu a inšpekciu. To napríklad zahŕňa, že raz za nejaký čas, minimálne 3x do roka, zahrniete do svojej práce okolo domu aj kontrolu. Zamerať by ste sa mali hlavne na strechu, či je všetko v poriadku, fasádu, odkvapové rúry a iné dôležité časti. Včasná identifikácia nejakého problému a jeho oprava môže predísť väčším škodám. No a pri nich by sa samozrejme navýšili aj náklady. Dôležité je tiež čistenie fasády a strechy od rôznych nečistôt, pretože tieto časti domu sú, pochopiteľne, vystavené poveternostným podmienkam a znečisteniu, ktoré im skracuje životnosť.

Ďalším tipom na efektívnu údržbu exteriéru je použitie ochranných náterov a impregnácie, to sa týka hlavne drevených materiálov, alebo iných, ktoré sú náchylné na včasné poškodenie. Tieto materiály pomáhajú chrániť povrchy pred poveternostnými vplyvmi, UV žiarením a znečistením. Ak budete pravidelne aplikovať ochranné nátery na fasádu, ploty a iné vonkajšie konštrukcie, predĺžite tak ich životnosť.

Záhrada a dvor

Záhrada a dvor sú dôležitou súčasťou exteriéru vášho domu, ktorá prispieva k celkovej estetike a komfortu bývania. Inak povedané, je to aj vašou vizitkou. Pri starostlivosti samozrejme nesmiete zabúdať na pravidelné kosenie trávnika, strihanie kríkov a stromov, odstraňovanie buriny a zabezpečenie správnej zálievky rastlín. Skvelým tipom je napríklad kompostovanie záhradného odpadu, čo je ekologické riešenie, ktoré zlepšuje kvalitu pôdy. Zvážiť môžete tiež aj výsadbu kvetov a rastlín, ktoré zlepšia estetiku záhrady, teda samozrejme, pokiaľ vás takýto typ záhradkárčenia vôbec baví.

Pri plánovaní záhrady myslite aj na funkčnosť – vytvorte miesta na oddych, napríklad altánok, kde budete v lete grilovať, či napríklad dielňu, do ktorej môžete skryť všetko svoje haraburdie. Výbornou náhradou za dielňu sú plachtové haly, ktoré máte postavené raz-dva a môžu vám slúžiť aj ako garáž.

No a v prípade, že si chcete na svoj pozemok alebo dvor pristaviť nejakú prístavbu, v ktorej budete tráviť čas v lete, napríklad letnú kuchynku a podobne, a nechcete si míňať pri týchto prácach vlastný zdroj elektriny, môžete si požičať elektrocentrálu, vďaka ktorej ušetríte nejaké tie peniažky navyše.

Myslite aj na škodcov

Škodce sú veľmi veľkým problémom všade, nie len v domácnostiach. Pravidelne kontrolujte exteriér domu na prítomnosť škodcov, ako sú mravce alebo hlodavce. Ak zistíte, že sa bohužiaľ na vašom pozemku vyskytujú a robia škody, zasiahnite a to čo najskôr. Použite vhodné metódy na ich odstránenie a hlavne zabezpečte to, aby sa vám nedostali dovnútra domu. Preventívne opatrenia zahŕňajú udržiavanie čistoty okolo domu, správne skladovanie potravín, dreva a iných vecí a použitie prírodných alebo chemických odpudzovačov škodcov.

Renovácia exteriéru

Ak plánujete väčšie úpravy, ako je renovácia fasády, zvážte spoluprácu s odborníkmi. Renovácia fasády môže zahŕňať zateplenie, výmenu omietky alebo inštaláciu nových obkladov. Veľmi obľúbeným prvkom je práve teraz vonkajší tehlový obklad alebo aj kamenný. Pri výmene strechy zvážte investíciu do moderných strešných materiálov, ktoré ponúkajú lepšiu izoláciu a odolnosť. Taktiež môžete zvážiť výmenu vchodových dverí alebo napríklad nové oplotenie. Veľmi obľúbenými sú teraz rôzne štruktúrované betónové ploty, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a ich ďalšou výhodou je aj to, že vám ľudia z ulice nebudú svojimi pohľadmi narúšať súkromie, na vašom vlastnom pozemku.

Udržiavanie poriadku okolo domu je dôležitým aspektom starostlivosti o nehnuteľnosť, ktorý prispieva k estetike, funkčnosti a bezpečnosti vášho domova. Ale nemusí sa jednať len o domov. Taktiež to platí aj pre firmy, ktoré napríklad sídlia v rodinných domoch. Čisté a dobre udržiavané okolie vytvára príjemné prostredie pre ľudí a zvyšuje hodnotu danej nehnuteľnosti. Tento proces zahŕňa pravidelné čistenie, upratovanie, údržbu záhrady a dvora, správne skladovanie a organizáciu, ako aj preventívne opatrenia proti škodcom a iným nežiaducim vplyvom. Nemusíte však všetko robiť na vlastnú päsť.

Existuje mnoho firiem, ktoré vám s tým vedia pomôcť. Napríklad upratovanie firmy sa hodí pre majiteľov domu, v ktorých sídli ich firma, ale nemajú čas na udržiavanie poriadku. Rovnako pre majiteľov domov platí, že aj inšpekcie, čistenie fasády a striech je lepšie robiť pod dohľadom odborníka. Takéto investície sa vám však v dlhodobom horizonte určite oplatia, pretože pri pravidelných kontrolách, malých opravách a poriadku sa výrazne znižuje riziko poškodenia a pre vás to samozrejme znamená dlhšiu životnosť vašej nehnuteľnosti a všetkých vecí v exteriéri.

Foto: Unsplash

>> Doprajte si exteriérový nábytok
za dobrú cenu TU <<

 

Komentáre