Ako si vybrať ten správny bazén

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényExteriérZáhrada

Ako si vybrať ten správny bazén

Bazén Florida ratan Ako si vybrať ten správny bazén

Mnoho ľudí si kúpi bazén k svojmu domu aby si počas leta mohol vychutnať slnečné dni naplno. Pred kúpou bazénu by mal každý najskôr zvážiť, ktorý bazén si vybrať do svojej záhrady, čo bude potrebné na starostlivosť oň a ako ho správne prevádzkovať, aby dlho tešil majiteľa a jeho hostí.

Typy bazénov

Pri rodinných domoch možno vidieť rôzne typy bazénov. Výber konkrétnej možnosti sa musí vykonať s prihliadnutím na vlastnosti lokality, plánovanú intenzitu využívania bazénu či počet rodinných príslušníkov. Dôležitá je aj finančná stránka, pretože rôzne typy konštrukcií a veľkostí majú odlišné ceny a niekedy sa výrazne líšia.

Pri rodinných domoch sa používa niekoľko typov bazénov:

  • Stacionárne;
  • Rámové;
  • Nafukovacie.

Každý z nich má špeciálne požiadavky na umiestnenie a prevádzku, takže o tom, ktorý bazén je najlepšie zvoliť, sa vždy rozhoduje individuálne.

 

 

Stacionárny bazén

Stacionárny bazén je atraktívnou, ale aj drahou možnosťou. Nádrž vydrží dlhé roky, ale jej zabudovanie si bude vyžadovať viacero stavebných prác, ktoré si vyžadujú značné finančné investície.

Miska takéhoto bazéna môže byť betónová a vyrobená podľa individuálneho alebo štandardného projektu. Stacionárny dizajn s jednodielnou plastovou miskou bude stáť menej. Obe možnosti sú odolné, používajú sa v kombinácii s plnohodnotným vybavením, ktoré bude zodpovedné za čistenie vody, dekoratívne osvetlenie a hydromasáž.

Bazén Florida s pieskovou filtráciou

Rámový bazén

Rámový bazén je špeciálne upravená PVC tkanina, ktorá je natiahnutá cez rám. Výsledkom je, že môžete získať nádrž rôznych veľkostí, ktorú je možné v prípade potreby presúvať na iné miesto, prepravovať a po letnej sezóne ľahko uskladniť.

Rámové bazény majú obdĺžnikový, oválny alebo okrúhly tvar, líšia sa objemom a hĺbkou. Môžu byť jednoducho vybavené systémom čistenia vody, ako aj jednoduchým podsvietením.

Tento typ bazénov je cenovo výhodný, ale jeho životnosť je obmedzená. Niektorí výrobcovia tvrdia, že s náležitou starostlivosťou je možné rámový bazén používať najmenej 10 sezón, ale recenzie majiteľov uvádzajú, že skutočné obdobie je 5-6 rokov. Samozrejme, veľa závisí od prevádzkových podmienok v lete a skladovania v chladnom období.

Aquarium nafukovací detský bazén

Nafukovací bazén

Ak hovoríme o nafukovacích bazénoch, tak ich hlavnými výhodami sú nízka cena, jednoduchosť použitia a kompaktné rozmery, ktoré poskytujú jednoduché skladovanie. Takýto bazén ale nemôže mať veľký objem a dostatočnú hĺbku na pohodlné kúpanie. Pre deti sa preto častejšie kupujú nafukovacie bazény. Obmedzená hĺbka a mäkké okraje bazéna sa pre nich stávajú zárukou dodatočnej bezpečnosti a pohodlia. Plne plávať v ňom pre obmedzenú veľkosť nebudú môcť ani deti, no miesta na rôzne hry by tam malo byť dosť.

Nafukovací bazén vydrží obvykle 1 až 3 roky. Musí sa uchovávať mimo dosahu ostrých predmetov a zvierat.

Bazénová chémia set

Starostlivosť o vodu v bazéne

Udržiavanie čistoty vody v bazéne nie je jednoduchá záležitosť, no bez jej riešenia sa nádrž rýchlo stáva nevhodnou na kúpanie. Doslova pár dní stačí na to, aby začalo takzvané kvitnutie vody, tá sa zazelená a povrch bazéna je slizký. V počiatočnom štádiu je problém stále možné vyriešiť, ale čím horšia je situácia, tým vyššia je pravdepodobnosť, že bude potrebná úplná výmena vody.

Ako presne sledovať čistotu vody závisí od typu a konštrukcie bazéna. Možnosť pravidelnej výmeny je vhodná len pre menšie bazény. Pre zvyšok je nutná buď inštalácia filtračného systému alebo použitie chemických čistiacich a dezinfekčných prostriedkov. Pri značnom objeme vody sa používajú obe tieto metódy.

Tiež nezabudnite na potrebu mechanického čistenia – odstraňovanie lístia, hmyzu a iných nečistôt, ktoré spadli do bazénu. Na to sa používajú špeciálne sieťky a vodné vysávače, ktoré pomáhajú vyčistiť dno a steny. Pre veľké bazény je optimálnym riešením robotický vysávač, ktorý pracuje v spojení s filtrami.

Foto: marimex.sk
Redakcia

>> Spomínané bazény za dobrú
cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre