Ako ušetriť na kúrení bez toho, aby ste ho vypli?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


EnergieTZBVykurovanie

Ako ušetriť na kúrení bez toho, aby ste ho vypli?

Ako ušetriť na kúrení

So stále zvyšujúcimi sa cenami je čoraz aktuálnejšia otázka šetrenia. Ak chcete ušetriť na elektrine, môžete častejšie vypínať svetlá alebo prať na nižšej teplote. So šetrením na kúrení to ale nie je také jednoduché. Kúrenie sa síce dá tiež vypnúť, no to je pre mnohých nemysliteľné. Preto vám prinášame niekoľko overených tipov, ako ušetriť na kúrení bez veľkej straty tepla.

Šetrenie energie začína kvalitnými oknami

Na to, aby ste zistili, že oknami uniká z domácnosti najviac tepla, nepotrebujete ani termokameru. Staršie drevené okná boli známe prefukovaním, no tento problém je aktuálny aj v dnešnej dobe plastových alternatív. Ak nie sú kvalitne osadené a správne utesnené, ľahko cez ne môže prefukovať.

 

 

V prípade, že zvažujete výmenu okien, vyberajte s rozvahou. Nejde o najlacnejšiu výmenu, preto by ste sa mali pred kúpou poradiť s odborníkmi. Výmena starých okien na rodinnom dome môže trvať vyškoleným pracovníkom dva až tri dni.

Vedeli ste, že…
… zo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na okná, sa až 76 % mení na teplo v domácnosti?

Ako utesniť okná a dvere?

V prípade, že momentálne nemáte na zozname investícií výmenu okien, môžete sa pokúsiť utesniť okná aj vlastnoručne. Aj profesionálne osadené okná môžu mať nedokonalosti. Najčastejšie sa miesta úniku tepla nachádzajú na týchto miestach:

  • medzery medzi rámom okna a stenou domu,
  • medzery medzi parapetom a stenou domu,
  • priestor medzi rámom okna a otváracou časťou.

Pri hľadaní miest úniku tepla skontrolujte aj tesnenia na vnútornom obvode rámu okna. V prípade, že sú popraskané či potrhané, je čas na ich výmenu.

Šetrenie energie začína kvalitnými oknami

Aj menšia investícia vám môže ušetriť peniaze

Ako sme spomenuli v úvode článku, oknami z domácností uniká najviac tepla. Je tým pádom logické, že ak okná zvnútra prekryjete, zmiernite uvoľnenie tepla do exteriéru.

Prekrytím myslíme závesy, ktoré nielen že znižujú výdaje za kúrenie, ale taktiež dodávajú interiéru luxusný nádych. V prípade slnečného počasia ich ale nezabudnite odtiahnuť, aby vám s kúrením pomohlo aj slnko.

Platiť vysoké čiastky za kúrenie kvôli nekvalitným oknám je doslova ako vyhadzovať peniaze von oknom. Okrem kvalitných okien môžete znížiť tepelné straty aj závesmi či využívaním slnka ako zdroja tepla. Na plastových oknách nezabudnite pravidelne meniť ich sezónne režimy.

Foto zdroj: Pexels, Unsplash
Redakcia

>> Vhodné vykurovanie do domu a bytu
TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    ďakujem za zaujímavé rady a odporúčania 🥰

Komentáre