Dizajnové riešenia na vizuálne zväčšenie priestoru – nízky strop

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Dizajnové riešenia na vizuálne zväčšenie priestoru – nízky strop

Dizajnové riešenia pre nízky strop

Nízke stropy sú problémom nielen pre staré byty, ale aj pre celkom nové budovy. Ak chcete vizuálne zvýšiť nízky strop v miestnosti a rozšíriť priestor, pridať pocit objemu a priestrannosti, môžete použiť rôzne dizajnérske techniky na zdobenie miestnosti, výber a usporiadanie nábytku, hranie s osvetlením atď. Tieto techniky budú uvedené v tomto článku.

Vertikálny vzor: pruhy a ďalšie

Hlavnou úlohou pri zdobení stien je urobiť ich vyššie. Klasickou technikou je použitie pruhov alebo iného vertikálneho vzoru. Môžete si vybrať nielen rovnomerné pruhy, ale použiť aj kvetinovú potlač, štylizovaný obraz kvetov na dlhých stonkách alebo kmeňoch stromov. Takýto vzor, udržiavaný v pokojných farbách, môže ísť pozdĺž jednej alebo viacerých stien.

 

 

Dôležité: pri aplikácii vertikálneho vzoru alebo tapetovania je potrebné zabezpečiť, aby vzor so zvislým vzorom prechádzal od podlahy k stropu bez odsadenia. V opačnom prípade sa dosiahne opačný efekt.

Okrem pruhov je možné použiť geometrické vzory, ako sú trojuholníky a kosoštvorce. V tomto prípade by mal byť tvar použitých vzorov predĺžený so smerom ostrého uhla nahor. Ďalšou možnosťou vizuálneho roztiahnutia miestnosti je použitie dekoratívnych koľajníc.

Hra s farbou

Biela farba je nielen večná klasika, ale aj dobré riešenie problému vizuálneho zvýšenia stropu v miestnosti. Na zvýšenie efektu je lepšie uprednostniť lesklé povrchy pred matnými. To pomôže svetlu odraziť sa od povrchu a vytvoriť pocit priestrannosti. Ale biela nie je jediná možnosť. Dobrý výsledok môže poskytnúť použitie studených farieb, napríklad modrých odtieňov.

Stropné trámy

Stropné trámy (a ich dobrá imitácia) sú dobrým spôsobom, ako vizuálne zvýšiť strop a urobiť miestnosť pohodlnejšou. Farba priečnikov by mala byť podobná drevu, ale tmavšia alebo naopak svetlejšia ako podlaha. Efekt bude vytvorený zvýraznením objemu a kontrastu textúr a farieb. Ďalšou aktuálnou metódou pri navrhovaní stien je efekt ombre. Spočíva v plynulom prechode z tmy na svetlo v smere zdola nahor.

Svetlá

Pri výbere svietidiel je potrebné vziať do úvahy nielen štýl miestnosti, ale aj jej malý objem. Objemné viacúrovňové lustre tu budú vyzerať nemiestne. Pre stropy s výškou okolo 2,5 m je najlepšie použiť vstavané stropné osvetlenie alebo malé svietidlá s plochými tienidlami.

Nedostatok veľkého lustra môžete kompenzovať zónovým osvetlením. Zónové osvetlenie je nielen pohodlné, ale tiež vám umožňuje rozdeľovať priestor spoločenskej miestnosti. Okrem jednotlivých svietidiel je možné použiť LED pásik.

Zrkadlá

Zrkadlové stropné panely odrážajú svetlo a dodávajú hĺbku. Môžete ich použiť ako v celom strope, tak aj v samostatných priestoroch, okolo centrálneho lustra alebo napríklad pri stenách.

Výber nábytku

Pre miestnosti s nízkymi stropmi sa nábytok vyberá podľa nasledujúceho princípu: jeho výška by nemala presiahnuť jednu tretinu výšky stien. Vďaka tomu sa bude zdať, že strop je vyšší, ako v skutočnosti. Výnimkou sú šatníkové skrine a vstavané úložné priestory s podlhovastým tvarom. Najmä dizajny so sklenenými posuvnými dverami sa sem hodia obzvlášť dobre.

Výber nábytku

Ak chcete, aby nábytok nepriťahoval pozornosť, mal by byť natretý v tieni stien. Pre dizajn kuchyne je možné zvoliť možnosť, keď majú závesné skrinky dekor vo farbe stien a spodný rad skriniek je vyrobený v sýtejšom odtieni. Je žiaduce zvoliť jednoduché kovania, nie okázalé a tiež vertikálne.

Bežné chyby

Pri rekonštrukcii a zariaďovaní miestností s nízkou výškou stropu je dôležité nerobiť tieto bežné chyby:

  • Maľovanie stropu svetlou farbou a steny tmavou farbou. Tento dizajn v malej miestnosti vytvára efekt studne.
  • Použitie tmavých nasýtených farieb na maľovanie stropu.
  • Použitie krátkych závesov na oknách.
  • Úzke dvere v miestnosti.
  • Veľký masívny nábytok.
  • Príliš veľa nábytku a dekorácií.
  • Prevaha horizontálnych línií nad vertikálnymi.
  • Veľké množstvo tmavých predmetov vrátane dekorácií, textílií a nábytku.

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný nábytok do domu a bytu
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre