Prečo montujeme okná stále chybne? Pretože montáž „na penu“ je lacná?! Plesne v okolí okien.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

Prečo montujeme okná stále chybne? Pretože montáž „na penu“ je lacná?! Plesne v okolí okien.

Nespravna montaz, Plesne v okolí okien

Položím vám otázku: Čo myslíte, ktorý stavebný detail je pri stavbe rodinného domu najdôležitejší? Veľa z vás by odpovedalo, že detaily okolo striech a odvedenia dažďových vôd od domu. Máte síce, pravdu, ale… Občanov vlastiacich nové rodinné domy najviac trápia plesne v okolí „nových“ okien.

Plesne v okolí okien

Plesne – najprv malé čierne bodky v okolí rámu okna, potom väčšie fliačky… až sú tam zelené ložiská, ktoré ohrozujú svojimi spórami zdravotný stav obytného prostredia, kde je takto „zle“ namontované okno. Áno, príčinou vzniku plesní v okolí pripojenia okna do stavby je chybná montáž. Podľa verejných štatistík nemeckého inštitútu Ift Rosenheim (skúšobný ústav pre stavebné materiály a konštrukcie) súvisí najviac problémov s novými oknami práve s ich inštaláciou. A to ide o údaje z nemeckého trhu(!), teda z prostredia z vyšším vnímaním kvality a s vyššou mierou disciplinovanosti voči predpísaným normám. Takže, problém kvalitnej montáže okien do stavebných otvorov je vážny a musí sa jej  počas stavby venovať veľká pozornosť.

Spravna montaz, Plesne v okolí okien

Treba si vyhľadať informácie

Neznalý zákazník netuší, aké sú princípy  správnej montáže a ako, a kde by okno malo byť nainštalované v stavebnom otvore. Vie len to, že sa niekam „strieka pena“ a verí, že je to tak v poriadku. Aby nie, keď pri rokovaniach, aké okná kúpiť a aj pred samotnou realizáciou zákazky nebol predávajúcim správne informovaný (a ak áno, potom takým spôsobom, z ktorého laik, hoci s technickým vzdelaním, si nedokáže utvoriť objektívny náhľad).

Spravna montaz, Plesne v okolí okien

A ak je dlhoročne po všetkých fórach rozoberaná otázka. ktorá znie: „Prečo?“ Vyplýva z toho poznanie, že neinformovanosť zákazníkov zneužívajú „garážové“, a žiaľ, aj troška lepšie spoločnosti a ponúkajú dve úrovne montáže – „na penu“, ktorá  je lacná, druhá montáž „na pásky“ a tá je prezentovaná ako drahá. Čo si myslíte, čo si objedná zákazník? Samozrejme lacnejšiu verziu. A po čase sa v mieste pripojenia  objavia plesne.

Pozrite si: Plesne a mikroorganizmy na fasádach znehodnocujú ich krásu

Vysvetlenie je jednoduché: montáž okna vykonaná iba montážnou penou, začne niesť „svoje ovocie“ až po niekoľkých rokoch. Nechránená montážna pena degraduje, stráca svoje vlastnosti. Plesne v okolí okenného rámu sa preto objavujú oveľa neskôr, zvyčajne v čase, keď sú všetky garančné nároky „pasé“.

Spravna montaz, Plesne v okolí okien

Ako teda montovať okná?

Ak sa v tesnej blízkosti okenného rámu (na omietkach) začnú vyskytovať mokré škvrny, je pripojenie okna zrelé na opravu. Úmyselnou či neúmyselnú absenciou dodatočného exteriérového a interiérového tesnenia, ktoré má za úlohu chrániť túto izoláciu, postupne dochádza k jej rozpadu vplyvom zatekania dažďovej vody a prieniku vzdušnej vlhkosti z miestnosti. „Rozpadnutý“ tepelný izolant má na svedomí, tzv., „studené rohy“ v okolí okenného rámu, na ktorých dochádza k zrážaniu vodných pár a nakoniec k rastu plesní.

Spravna montaz Spravna montaz Spravna montaz

Ak ste pozorne čítali, tak ste zaregistrovali, že montážna pena, ktorá plní tepelnoizolačnú funkciu v pripojovacej škáre sa musí ochániť. Zo strany interiéru sa majú montovať difúzne uzavreté pásky (vlhkosť z interiéru nesmie vniknúť do peny) a zo strany exteriéru difúzne otvorené pásky (ak sa pena aj navlhčí vlhkosť sa musí vyvetrať).

Spravna montaz, Plesne v okolí okien

Ak je vaše nové okno spojené so stavbou okennými fóliovými páskami či komprimačnými páskami, nemáte sa čoho báť.

Vladimír Nemčok
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre