Položím vám otázku: Čo myslíte, ktorý stavebný detail je pri stavbe rodinného domu najdôležitejší? Veľa z vás by odpovedalo, že detaily okolo striech a odvedenia dažďových vôd od domu. Máte síce, pravdu, ale… Občanov vlastiacich nové rodinné domy najviac trápia plesne v okolí „nových“ okien.
Plesne – najprv malé čierne bodky v okolí rámu okna, potom väčšie fliačky… až sú tam zelené ložiská, ktoré ohrozujú svojimi spórami zdravotný stav obytného prostredia, kde je takto „zle“ namontované okno. Áno, príčinou vzniku plesní v okolí pripojenia okna do stavby je chybná montáž. Podľa verejných štatistík nemeckého inštitútu Ift Rosenheim (skúšobný ústav pre stavebné materiály a konštrukcie) súvisí najviac problémov s novými oknami práve s ich inštaláciou. A to ide o údaje z nemeckého trhu(!), teda z prostredia z vyšším vnímaním kvality a s vyššou mierou disciplinovanosti voči predpísaným normám. Takže, problém kvalitnej montáže okien do stavebných otvorov je vážny a musí sa jej počas stavby venovať veľká pozornosť.
Treba si vyhľadať informácie
Neznalý zákazník netuší, aké sú princípy správnej montáže a ako, a kde by okno malo byť nainštalované v stavebnom otvore. Vie len to, že sa niekam „strieka pena“ a verí, že je to tak v poriadku. Aby nie, keď pri rokovaniach, aké okná kúpiť a aj pred samotnou realizáciou zákazky nebol predávajúcim správne informovaný (a ak áno, potom takým spôsobom, z ktorého laik, hoci s technickým vzdelaním, si nedokáže utvoriť objektívny náhľad).
A ak je dlhoročne po všetkých fórach rozoberaná otázka. ktorá znie: „Prečo?“ Vyplýva z toho poznanie, že neinformovanosť zákazníkov zneužívajú „garážové“, a žiaľ, aj troška lepšie spoločnosti a ponúkajú dve úrovne montáže – „na penu“, ktorá je lacná, druhá montáž „na pásky“ a tá je prezentovaná ako drahá. Čo si myslíte, čo si objedná zákazník? Samozrejme lacnejšiu verziu. A po čase sa v mieste pripojenia objavia plesne.
Pozrite si: Plesne a mikroorganizmy na fasádach znehodnocujú ich krásu
Vysvetlenie je jednoduché: montáž okna vykonaná iba montážnou penou, začne niesť „svoje ovocie“ až po niekoľkých rokoch. Nechránená montážna pena degraduje, stráca svoje vlastnosti. Plesne v okolí okenného rámu sa preto objavujú oveľa neskôr, zvyčajne v čase, keď sú všetky garančné nároky „pasé“.
Ako teda montovať okná?
Ak sa v tesnej blízkosti okenného rámu (na omietkach) začnú vyskytovať mokré škvrny, je pripojenie okna zrelé na opravu. Úmyselnou či neúmyselnú absenciou dodatočného exteriérového a interiérového tesnenia, ktoré má za úlohu chrániť túto izoláciu, postupne dochádza k jej rozpadu vplyvom zatekania dažďovej vody a prieniku vzdušnej vlhkosti z miestnosti. „Rozpadnutý“ tepelný izolant má na svedomí, tzv., „studené rohy“ v okolí okenného rámu, na ktorých dochádza k zrážaniu vodných pár a nakoniec k rastu plesní.
Ak ste pozorne čítali, tak ste zaregistrovali, že montážna pena, ktorá plní tepelnoizolačnú funkciu v pripojovacej škáre sa musí ochániť. Zo strany interiéru sa majú montovať difúzne uzavreté pásky (vlhkosť z interiéru nesmie vniknúť do peny) a zo strany exteriéru difúzne otvorené pásky (ak sa pena aj navlhčí vlhkosť sa musí vyvetrať).
Ak je vaše nové okno spojené so stavbou okennými fóliovými páskami či komprimačnými páskami, nemáte sa čoho báť.
Vladimír Nemčok
Komentáre
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.