Sezóna zarosených okien je opäť tu. Ako zabrániť roseniu okien?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

Sezóna zarosených okien je opäť tu. Ako zabrániť roseniu okien?

Sezona zarosenych okien je opat tu. Ako zabranit roseniu okien

Rosiace sa okná sú večným problémom, ktorý sa objavuje predovšetkým v zimných mesiacoch. Okrem toho, že neustále stekajúce kvapky rosy sú nevzhľadné a ich utieranie otravné, prílišná vlhkosť vzduchu nám môže spôsobovať aj zdravotné ťažkosti. Ako sa však zbaviť zarosených okien raz a navždy?

Prečo sa nám rosia okná?

Iste ste si všimli, že rosa sa na oknách začína objavovať počas jesenných a zimných mesiacov. Dôvod je celkom jednoduchý. Rosenie okien je spôsobené kondenzáciou vodných pár z vlhkého vzduchu v interiéri na chladných okenných sklách.

Vodné pary sa potom udržiavajú na chladných miestach, a preto sú studené okná ideálnym povrchom pre ich zachytenie.

Ako predist roseniu okien

Výsledkom sú plesne aj poškodenie okien

Kondenzovaná voda zo zarosených okien potom spravidla steká až na tesnenie okenného rámu či parapet. Tam sa usádza a vytvára dokonalé prostredie pre zdraviu škodlivé plesne. Vznik plesní škodí nielen vášmu zdraviu, ale negatívne ovplyvňuje aj stav vašich okien a znižuje ich životnosť.

 

 

Ak sa vám rosia okná, tento problém by ste teda rozhodne nemali podceniť. Riešiť by ste ho mali čo najskôr, aby ste sa vyhli zbytočným problémom aj nákladným opravám.

Ako predísť roseniu okien? Takto!

Najlepším a zároveň okamžitým riešením je pravidelné, nárazové vetranie. Zabudnite na pootvorené okno počas celého dňa – pomôže vám nárazové vytvorenie dokonalého prievanu. Vetrajte aj počas varenia, sušenia bielizne či sprchovania, kedy sa tvorí najviac vlhkosti.

Náš TIP:
Ak vás trápi vlhký vzduch, pokúste sa znížiť počet izbových rastlín v interiéri.

Dôležitá je aj správna hladina vlhkosti v byte. Tá by nemala prekročiť 55 %. Ako však zistiť hladinu vlhkosti u vás doma? Jednoducho – použite vlhkomer, ktorý vám povie presnú hodnotu. Ak zistíte, že váš byt je príliš vlhký, začnite používať odvlhčovač či odsávač pár.

zvysenie teploty vzduchu termostat

Odborníci odporúčajú aj zvýšenie teploty vzduchu v interiéri. Už zvýšenie teploty o 1°C dokáže znížiť vlhkosť vzduchu a výrazne znížiť rosenie okien. Dôležité však je, aby ste kúrili rovnomerne. Prudká zmeny teploty by spôsobila presný opak a okná by boli opäť zarosené.

Foto: Pexels, Unsplash
Redakcia

>> Vhodné čistiace doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Pri starých oknách nám ani to vetranie nepomáhalo:-)

Komentáre