Najčastejšie spôsoby kúrenia a ich výhody. Ktorý je pre vás?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTZBVykurovanie

Najčastejšie spôsoby kúrenia a ich výhody. Ktorý je pre vás?

Najčastejšie spôsoby kúrenia a ich výhody

Na spočítanie všetkých spôsobov kúrenia by vám nestačili ani prsty na oboch rukách. Každý z týchto spôsobov je ale vhodný pre niekoho iného a prináša iné benefity. Preto sme si pre vás pripravili stručný prehľad základných spôsobov kúrenia a ich výhody.

 

 

Plynové kúrenie

Plynové kotle sú v dnešnej dobe zlatým štandardom vykurovania rodinných domov. Medzi najväčšie výhody patrí najmä vynikajúca účinnosť ohrevu. V porovnaní s vykurovaním drevom ide o priestorovo menej náročný spôsob vykurovania. Plynové kotle sa vyznačujú jednoduchou obsluhou a tiež tým, že nevyžadujú veľkú mieru údržby.

Vedeli ste, že…
…plynové kotle dokážu regulovať svoj výkon aj automaticky?

Elektrické kúrenie

Plynové kúrenie Najčastejšie spôsoby kúrenia

Elektrické vykurovanie je možné zabezpečiť kdekoľvek, kde je elektrická sieť. Mnohé spôsoby kúrenia vyžadujú plánovanie už počas stavby. V prípade elektrického kúrenia stačí zvoliť správny ohrievač a môžete ním ohriať akúkoľvek miestnosť s elektrickým pripojením.

Tepelné čerpadlá

Dnes patria v novostavbách tepelné čerpadlá medzi hlavných konkurentov plynových kotlov. Dôvodom je predovšetkým ich ekologickosť. Tieto čerpadlá využívajú energiu zo zdrojov ako:

  • podzemná voda,
  • okolitý vzduchu
  • či pôda.

Medzi hlavné výhody tohto spôsobu kúrenia patria tiež nízke prevádzkové a vykurovacie náklady, šetrenie priestoru, nízke nároky na údržbu či dobrá kombinovateľnosť s inými spôsobmi kúrenia.

Drevo a brikety

Drevo a brikety Najčastejšie spôsoby kúrenia

Kúrenie drevom patrí v dnešnej dobe medzi najvýhodnejšie spôsoby aj napriek aktuálnym cenám. Domové krby s rozvodmi dokážu ľahko vykúriť celú domácnosť s vysokou vykurovacou efektivitou. Pohľad na horiace plamene v krbe zároveň prispieva k romantickej a útulnej atmosfére.

Solárna energia

Solárna energia a panely Najčastejšie spôsoby kúrenia

Využívanie solárnej energie na vykurovanie patrí medzi najekologickejšie spôsoby vykurovania. Solárne panely je možné umiestniť na strechu domu, takže sa pri montáži zaobídete aj bez významných zásahov do interiéru. Napriek ekologickosti je vhodné takéto kúrenie kombinovať s inými spôsobmi kvôli sezónnym výkyvom slnečného svitu.

Kúrenie je v dnešnej dobe zvyšujúcich sa cien často skloňovaným výrazom. Vďaka širokej ponuke spôsobov vykurovania je ale možné kúriť výhodne aj bez významnejších strát na komforte. Poznáte aj vy výhody najčastejších spôsobov kúrenia?

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash
Redakcia

>> Vykurovanie a ohrev vody
Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre