Bazén na záhrade: Luxus, alebo hlúposť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényExteriérZáhrada

Bazén na záhrade: Luxus, alebo hlúposť?

Bazén na záhrade: Luxus, alebo hlúposť? Nadzemné a zapustené bazény

Mať osviežujúci bazén na záhrade v letných mesiacoch je snom mnohých majiteľov rodinných domov. No oplatí sa v našich klimatických podmienkach? A s čím treba rátať pri jeho realizácii? To všetko si povieme v dnešnom článku.

Bazén nie je iba radosť, ale aj množstvo starostí, či už pri jeho realizácii, alebo následne pri jeho údržbe. To platí ako pri nafukovacích, tak i pri zapustených bazénoch.

Nadzemné bazény sú najpopulárnejšie

Prvou voľbou sú cenovo dostupnejšie nafukovacie a montované nadzemné bazény. Ich nespornými výhodami sú priestorová nenáročnosť ako aj fakt, že ich môžete premiestňovať a na zimu aj jednoducho poskladať a odložiť. Hodia sa preto najviac do malej záhrady.

Neprehliadnite:
Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu

Na trhu je na výber množstvo tvarov aj hĺbok takýchto bazénov. Ich údržba je o niečo jednoduchšia, než pri murovaných zapustených bazénoch. Hlavnou nevýhodou je ich nižšia životnosť ako aj fakt, že si v nich pre ich menšiu rozlohu príliš nezaplávate.

Bazén na záhrade: Luxus, alebo hlúposť? Nadzemné a zapustené bazény

Luxusný zapustený bazén

Naproti tomu zapustené bazény v zemi, bez ohľadu na to, či majú akrylátovú, železobetónovú alebo antikorovú vaňu, sú náročnejšie na pravidelnú starostlivosť a údržbu. Ide samozrejme o celkovo finančne náročnejšie riešenie, aj z hľadiska realizácie.

Mnoho ľudí tvrdí, že na Slovensku je bazénová sezóna príliš krátka na to, aby sa bazén na záhrade oplatil. Treba však povedať, že tento typ bazénov je možné používať aj v chladnejších mesiacoch v prípade, ak sú prekryté a vyhrievané.

Samotný bazén môže stáť od 4000 do 25-tisíc eur. K cene treba samozrejme prirátať aj ďalšie náklady na výkopové práce, práce spojené s osadením bazénu, rôzne príslušenstvo a podobne. K povinnému príslušenstvu patria filter, čerpadlo, chemické prípravky na dezinfekciu, schodíky do bazéna, výpust, sieťka na nečistoty, plachta na prekrytie bazéna a osvetlenie. Pri väčších bazénoch sa vám zíde aj bazénový vysávač, solárny ohrev a protiprúd.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Bazény za dobrú
cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre