Jarná záhrada: Čo robiť v záhrade počas prvých jarných mesiacov?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Jarná záhrada: Čo robiť v záhrade počas prvých jarných mesiacov?

Jarná záhrada Čo robiť v záhrade počas prvých jarných mesiacov

Zima znamená pre väčšiu časť našich záhrad spánok a pokoj. Jar je naopak časom prebúdzania, kvitnutia a prípravy na nové plody. Len rastliny, ktoré sú zdravé a dobre živené dokážu dať svojim plodom všetko, čo potrebujú. Práve preto by ste sa mali počas prvých jarných mesiacov postarať predovšetkým o to, aby boli rastliny odolné voči škodcom a aby mali dostatok vzduchu, svetla a živín.

 

 

Začnite trávnikom

Trávnik je pýchou každého záhradkára. Bez ohľadu na to, či váš dom obklopuje nízko zastrihnutý dokonalo zelený trávnik alebo rozmanitý lúčny trávnik s drobnými kvetmi, jeho jarnú starostlivosť by ste nemali zanedbať. Každý trávnik predsa potrebuje slnko, vzduchu a živiny, takže prvým krokom je jeho kyprenie. Použiť môžete buď špeciálne hrable alebo vertikutátor. Trávnik týmto spôsobom po zime uvoľníte, zbavíte ho odumretých rastlín a prevzdušníte.

Začnite trávnikom na jar

Sadenie skorých plodín môže byť oriešok

Jarné počasie dokáže byť poriadne nevyspytateľné. Zatiaľ čo cez deň môžu teploty vystúpiť nad 10 °C, rýchlo môžu byť vystriedané snehom a v noci aj mrazom. Podľa čoho sa tým pádom riadiť pri výsadbe skorých plodín? Pomôcť vám môže sama príroda.

Príkladom môže byť kvitnutie brezových jahniad (strapcovité súkvetia), ktoré našepkávajú, že je čas sadiť špenát, mak alebo reďkovku. Pomocníkom môže byť tiež šafran, ktorého rozkvitnutie znamená, že môžete sadiť pór či pažítku.

Sadenie skorých plodín môže byť oriešok

Náš TIP:
Ak si chcete overiť, či semienka vyklíčia, ponorte ich na 10 minút do vody. Tie, ktoré klesnú na dno sú zdravé, ostatné, plávajúce na hladine, už bohužiaľ nevyklíčia.

Myslite na záhradných škodcov

Najlepšou obranou proti najčastejším škodcom úrody je pravidelné prezeranie rastlín a dostatočná starostlivosť. Máme na mysli predovšetkým okopávanie, odstraňovanie poškodených plodov či pravidelné rezanie stromov. Zvoliť môžete tiež jarný postrek, s ktorým by ste však mali počkať, kým nebudú teploty dosahovať 10 °C a viac.

Myslite na záhradných škodcov

Napriek tomu, že si príroda v mnohom vystačí sama, naše záhrady vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Jar je pre rastliny nesmierne dôležitá. Ak v tomto období nebudú mať dostatok tepla, živín a svetla, len ťažko sa budete v nasledujúcich mesiacoch tešiť z ich úrody. Na jar je vhodné pokypriť trávnik, zarezať stromy a začať s výsadbou skorých plodín ako špenát, mrkva či reďkovka.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodná záhradná technika
z dobrú cenu TU <<

 

Komentáre (3)

  1. Ach jaaj, už sa blíži jara a čas v záhrade 🙂

  2. Dobrý deň,
    a také plantičky sa kedy asi môžu začať sadiť?
    Mám ešte počkať?

  3. Dobrý deň, prosím vás kedy je najlepšie postrekovať broskyne a jablone?
    Ďakujem

Komentáre