Modrá zostane po celú sezónu – elegantné prekrytia bazénov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényExteriérStavbaZáhrada

Modrá zostane po celú sezónu – elegantné prekrytia bazénov

Elegantné prekrytia bazénov

Elegantné prekrytia bazénov ochraňujú vodu. Oplatí sa zainvestovať dosť vysoké čiastky? Veru áno – prekrytie bazénu sa oplatí, hoci si to vyžiada vyššie investície.

Prekrytím bazénu získate teplejšiu a stále blankytno modrú vodu v rodinnom bazéne a súčasne aj veľa času pri pravidelnej týždennej údržbe pretože voda nie je znečisťovaná náletom prachu, pokosenej trávy či hmyzom. Zároveň získate aj zaujímavý architektonický prvok v záhrade. Prekrytia šetria výdavky na bazénovú chémiu a zlepšujú aj prirodzený ohrev vody. Počas hlavnej kúpacej sezóny (v chladnejšom počasí), ale aj pred ňou a po nej, oceníte aj vyhriaty vzduch nad bazénom.

Elegantné prekrytia bazénov

Tvar a konštrukcia

Konštrukčný tvar prekrytia môže mať rôzne tvarovanie a aj výšku. Keďže statickú časť prestrešenia tvorí hliníková kostra s polykarbonátovou výplňou, jeho možnosti dotvorenia priestoru okolo bazénu a nad ním sú veľké (pozri schémy tvarov prestrešení). Prekrytie sa prispôsobí akémukoľvek tvaru bazénu s maximálnou šírkou 14,5 metra. Jeho dĺžka je vďaka segmentovému riešeniu neobmedzená.Náročnejší zákazníci uprednostnia tvar prestrešenia, zhotovený na mieru. Ak nie ste priaznivcom hliníkových konštrukcií, siahnite po eloxáži v imitácii dreva či vo farebnom vyhotovení v rozsahu škály RAL.

Pozrite si: Súkromný modrý svet

Na výber je aj farebnosť polykarbonátových platní. Najelegantnejšie a aj najdrahšie sú číre, môžu byť aj tyrkysovozelené, modré, hnedé, ale i biele matné. Zaujímavé sú riešenia vstupov, ktoré môžu byť z čela alebo aj z boku segmentov tam kde sú schody do bazénu. Čelá môžu byť aj odnímateľné a aj uzamykateľné kvôli bezpečnosti malých detí.

Elegantné prekrytia bazénov

Prečo polykarbonát ako „zasklenie“

Ako prvú výhodu môžeme označiť malú hmotnosť platní, a tak rámové konštrukcie prekrytia môžu byť z hliníka. Druhou výhodou výplní prekrytia z polykarbonátu je okrem zvýšenia ohrevu vody (až o 5 °C) aj zvýšenie tepelnej pohody vzduchu vo vnútornom okolí bazénu. Slnečné lúče „prejdú“ cez polykarbonát a využije sa ich schopnosť ohrevu vzduchu. Platne s obojstrannou UV ochranou zabezpečia, aby sa na vnútornej strane prekrytia netvorili riasy a na vonkajšej neusádzal prach. Na údržbu potom postačí iba bežné opláchnutie prúdom vody. Pri väčšom znečistení postačí pretretie mäkkou hubkou s bežným saponátovým roztokom.

Elegantné prekrytia bazénov

Neuberie na kráse záhrady

Prekrytie bazénu nemusí narušiť vzhľad záhrady. Nízky typ (od 50 centimetrov) slúži výlučne na zakrytie vodnej plochy. Väčšie záhrady si môžu dovoliť klasický oblúkový typ s výškou 150 až 200 cm. Táto výška konštrukcií umožňuje plynulý pohyb osôb pod zastrešením po celej dĺžke bazéna. Na trhu však nájdete aj modely s výškou prekrytia do 300 cm.

Veľmi praktické je využitie steny domu v blízkosti bazénu alebo vírivky. Ušetríte si prekrytie jednej strany bazénu, ak sa vodiaca koľajnica oprie o stenu domu či pevného oplotenia a súčasne ozvláštnite vzhľad svojej záhrady. Špecializované firmy majú vo svojom portfóliu kresliace programy, a tak na počítačoch môžete vidieť viacero typov návrhov na vašu konkrétnu dispozičnú situáciu.

Elegantné prekrytia bazénov

Zastrešenie chráni aj deti

Bezpečnosť detí je nezanedbateľná. Napríklad vo Francúzsku je v platnosti zákon, ktorý prikazuje každý bazén zabezpečiť pred náhodným „použitím“ dieťaťa bez dozoru. Prekrytie dokonale splní túto funkciu. Tým sú ochránené nielen deti, ale aj domáce zvieratá. Zvážte, či sa takto neoplatí ochrániť aj vaše deti.

Elegantné prekrytie bazénov

O údržbe a čistote vody

Majitelia, ktorí mali vonkajší bazén bez prekrytia, vám potvrdia, že ušetrili značné množstvo času, ktorý potrebovali na každodenné zakrývanie vodnej hladiny prekrývacou plachtou, „zbieranie“ hmyzu so sieťkou z vodnej plochy, vyberanie zvyškov z pokosenej trávy či zbieranie jesenného popadaného lístia v okolí bazénu… U nezakrytých bazénov to musíte „robiť“ dennodenne. Obdobne je to s údržbou vody po dažďoch. Ušetrí sa množstvo chémie a farebnosť vody sa nezakalí.

Elegantné prekrytie bazénov

Nakoniec si zhrnieme dôležité informácie, prečo bazén prekryť.

1. Prekrytie či zastrešenie vonkajšieho bazénu je z pohľadu mechanickej ochrany a hygieny vody jediné efektívne riešenie. Zastrešenie bazénov skracuje údržbu kvality vody pred prachom, náletom lístia či drobnej pokosenej trávy… na skutočné minimum.
2. Čistá voda skracuje aj prevádzkovú dobu filtračného zariadenia
3. Azda najzávažnejší argument je ten, že prekrytie bazénu pomáha udržať vyššiu teplotu vody, a preto sa dá hovoriť o predĺžení kúpacej doby.
4. Prekrytia bazénov tiež šetria čas pri vašej práci okolo bazénu a šetria aj chémiu na údržbu vody.

P. K.
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné doplnky k bázénu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre