Benzínová vs. elektrická kosačka. Ktorá je vhodná pre mňa?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Benzínová vs. elektrická kosačka. Ktorá je vhodná pre mňa?

Benzínová alebo elektrická kosačka

Prvým krokom k dokonalému trávniku je jeho pravidelné kosenie. Na trhu nájdete pre tento účel motorové a elektrické kosačky. Oba typy so sebou prinášajú niekoľko výhod, no zároveň aj nevýhody. Poďme sa preto spolu pozrieť na to, ktorá kosačka je pre vás ideálna.

Motorová kosačka pre náročnejší terén

Kosačky so spaľovacími motormi ponúkajú vyšší výkon a variabilitu. Ak je terén pod vaším trávnikom členitý, hrboľatý alebo obzvlášť zarastený, benzínová kosačka je určite lepšou voľbou. To isté platí aj o rozlohe.

Nemáte na pozemku elektrinu? Žiaden problém. Motorovú kosačku stačí natankovať a kosiť môžete v podstate kdekoľvek. Napríklad aj na chate či záhrade bez elektriny.

 

 

Náš TIP:
Ak na trávniku nemáte veľa prekážok, pouvažujte aj o robotickej kosačke, ktorá spraví všetko za vás.

A čo údržba motorovej kosačky? Tá je v porovnaní s elektrickou zložitejšia. Okrem pravidelného tankovania vás čaká aj výmena oleja pred každou sezónou. Pravidelne by ste mali meniť aj sviečky, ktoré sa líšia u rôznych výrobcov motorov. Zabudnúť by ste nemali ani na vzduchový filter, ktorého stav výrazne ovplyvňuje výkon kosačky.

Obsluhu elektrickej kosačky zvládne každý

Ak je váš trávnik menší a radi by ste pri jeho údržbe aj niečo ušetrili, potom môže byť elektrická kosačka tou správnou voľbou. Tradičné kosačky tohto typu sú vybavené káblom, ktorý za sebou pri kosení ťaháte.

Preto sú tieto kosačky vhodné na menšie trávnaté plochy bez hrboľov či hustejšieho porastu. To isté platí aj o moderných akumulátorových kosačkách. Na prekonanie členitého terénu skrátka nemajú dostatočný výkon a ich motor sa dá jednoduchšie preťažiť.

Elektrická kosačka

Údržba elektrických kosačiek spočíva len v ich čistení a práve to je ich najväčšia výhoda. Obsluhu a údržbu preto zvládne úplne každý. Dôležité je, aby čepele nemali v ceste žiadne prekážky a mohli sa voľne otáčať.

Ak sa rozhodujete medzi elektrickou a benzínovou kosačkou, berte do úvahy hlavne rozlohu a kvalitu terénu. Benzínové kosačky sú náročnejšie na údržbu, no kosenie s nimi je v podstate bez hraníc. Elektrické kosačky sú na údržbu jednoduché, no trávnik musí byť menší a nesmie byť príliš členitý.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Spomínané kosačky
za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre