Brutalizmus v interiéri

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Brutalizmus v interiéri

Brutalizmus v interiéri

Pri predstave monumentálnych budov s hrubými tvarmi, rovnými líniami a premyslenou textúrou betónu, postavený v štýle brutalizmu, je ťažké si predstaviť, ako možno tento trend použiť aj v domácnosti. Ako ukázal čas a prax, kontroverzný štýl Brutalizmus, ktorý vznikol ako protiváha buržoáznej spoločnosti, môže byť ideálnym riešením nielen kancelárskych budov, ale aj obytných priestorov.

Brutalizmus (z francúzskeho béton brut, čo znamená „surový betón“) vznikol v povojnovej Británii, keď európske krajiny po druhej svetovej vojne obnovovali svoje sídla. Obmedzené možnosti a úplná skaza viedli k odmietnutiu buržoáznej kultúry s jej okázalými prvkami a okázalým luxusom. V zložitom období nebol čas na prikrášľovanie, a tak sa hlavná pozornosť venovala jednoduchosti, funkčnosti a hospodárnosti, čo predurčilo vznik nového štýlu a životnej filozofie.

Kompatibilita materiálov v interiérovom dizajne v štýle brutalizmu

Aby bol zachovaný princíp brutalizmu, tak je potrebné pochopiť, že monolitické betónové povrchy alebo tehlové / kamenné obklady musia zostať vo svojej pôvodnej podobe. Ak chcete dať interiéru originalitu a trochu ho diverzifikovať, potom sa odporúča používať sklo, prírodný kameň a kov. Tieto materiály vytvoria veľkolepý prízvuk, ktorý sa v našej dobe považuje za moderný luxus.

Správny výber nábytku do spalne brutalizmus

Správny výber nábytku

Aj pri výbere nábytku by ste sa mali riadiť zásadami samotného štýlu, aby nedošlo k nesúladu v dizajne. Majte na pamäti, že brutalizmus neakceptuje neporiadok a nepotrebné veci, musíte si kúpiť len ten najnutnejší nábytok, pretože počet položiek by mal byť čo najmenší. Žiadne prezdobené, domýšľavé a objemné modely, ak je to možné – iba kompaktné, praktické a multifunkčné produkty.

 

Pre brutalistické interiéry je vhodnejší vstavaný nábytok, ktorý splynie s farbou stien a vytvorí dojem poriadku. Čo sa týka čalúneného nábytku a stolov, mali by pôsobiť prirodzene, bez toho, aby na seba príliš pútali pozornosť. Uľahčí to prirodzenosť samotného materiálu, čistota farby, stručnosť a prirodzenosť textúry. Tiež dizajnéri dôrazne odporúčajú vyhnúť sa rôznym farebným odtieňom, ideálna voľba by bola v prospech jednej, maximálne dvoch farieb.

Dôležité: Rovnako ako v interiérovom dizajne, aj tu môže byť nábytok vyrobený z kombinovaných materiálov a aj tu platí rovnaký princíp ako pri kombinácii materiálov. Do brutalistického interiéru dobre zapadnú napríklad kovové skrinky s drevenými či sklenenými dvierkami alebo kuchynský jedálenský stôl s betónovou základňou a sklenenou doskou.

Brutalizmus v interiéri osvetlenie

Príslušenstvo a osvetlenie

Napriek tomu, že brutalizmus neakceptuje ozdoby, od niektorých doplnkov sa nedá upustiť. Vezmime si napríklad lampy, ktoré v každom prípade budú prítomné v každej z miestností, aj keď v tomto smere je hlavný dôraz kladený na veľké okná, a presklené dvere, čo samo o sebe zaisťuje nerušený prienik slnečného žiarenia. Práve slnečné žiarenie pomáha vytvárať dynamickú atmosféru v interiéri, pretože hra svetla a tieňa na betónových plochách kreslí jedinečné obrazy, ktoré sa môžu meniť každú sekundu a ich obraz bude závisieť od uhla pohľadu a predstavivosti samotnej osoby.

Keď už hovoríme o lampách, nebolo by zbytočné pripomenúť, že pre ne platia všetky rovnaké pravidlá – žiadny dekor, prísne línie, pravé uhly a hrany. Povolené sú síce aj oblé tvary, ale len vo forme tanierov. Materiál môže byť štandardný: sklo, plast, kov, drevo. Lampy však môžete zavesiť na hrubé reťaze aj na drôty.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Viac zaujímavého nábytku
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre