Čistenie fasády – efektívny a ekonomicky výhodný spôsob!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérHygiena

Čistenie fasády – efektívny a ekonomicky výhodný spôsob!

Čistenie fasády efektívny a ekonomicky výhodný spôsob


Udržiavaná a čistá fasáda predstavuje jednu z najdôležitejších charakteristík každého majetku. Pravidelné čistenie fasády je nevyhnutné na odstránenie hlbokého znečistenia a odstránenie povlaku, ktorý sa tvorí v dôsledku prachu, smogu, kyslých dažďov, sadzí a atmosférických nečistôt.

 

 

Dôvody znečistenia

Dôvody dôležitosti starostlivosti o fasádu sú viaceré. Okrem estetického aspektu ide aj o hygienický. Pravidelné odstraňovanie plesní, rias a baktérií je kľúčové pre zachovanie zdravia obyvateľov domu a pre dlhodobú ochranu fasády pred mechanickým poškodením a vplyvom týchto činiteľov. Mikroorganizmy sa bez pravidelnej dezinfekcie môžu šíriť do vnútorných priestorov domu a spôsobovať alergie a respiračné problémy.

Interval ako nastaviť čistenie fasády by mal byť pravidelný, odporúča sa čistiť ju každých 2-5 rokov v závislosti od miesta, kde sa dom nachádza a intenzity znečistenia. Pravidelné čistenie môže predísť vzniku väčších finančných nákladov na opravu alebo rekonštrukciu fasády v budúcnosti.

V prípade, že je fasáda poškodená mikroorganizmami, vtáctvom alebo UV žiarením, je nevyhnutné vykonať jej renováciu. To zahŕňa odstránenie nečistôt a aplikáciu nového náteru, čím sa obnoví ochranná funkcia fasády a zlepší sa jej vzhľad.

Rozhodnutie pre čistenia fasád

Zdravá, udržiavaná fasáda je nielen vizitkou majiteľa nehnuteľnosti, ale aj kľúčom k pozitívnemu dojmu na návštevníkov. Fasáda nielenže ochraňuje dom pred vonkajšími vplyvmi, ale tiež dodáva budove nový vzhľad, ktorý priláka pozornosť a dodáva jej hodnotu. Profesionálne čistenie a údržba fasády je preto nevyhnutná s ohľadom na jej dlhodobú životnosť a atraktivitu. Jednoznačne je výhodné začať s čistením fasády a až v prípade nevyhnutnosti zvážiť maľovanie.

Toto krátke a zrozumiteľné vyhlásenie by sme mohli použiť ako odpoveď na otázku “čo robiť so znečistenou fasádou?”. Avšak, pokiaľ sa pozrieme na túto tému podrobnejšie a hlbšie, objavíme viac detailov a aspektov.

Kedy je správny čas na čistenie?

Znečistená fasáda predstavuje nielen finančný, ale aj estetický problém. Spomeňte si, koľko financií ste investovali do novej fasády pri stavbe alebo rekonštrukcii vášho domu. Často ide o jednu z najvýznamnejších položiek vo vašom rozpočte. Ak ste vložili významnú časť svojich finančných prostriedkov do fasády, pravdepodobne vás zaujíma, aby táto investícia trvala čo najdlhšie a fasáda stále vyzerala čo najlepšie. Preto môže byť sklamaním, keď zistíte, že už po niekoľkých rokoch je fasáda znečistená.

Problémy s financiami však nie sú jediným dôvodom, prečo majitelia domov pociťujú úzkosť pri pohľade na znečistenú fasádu. Ide aj o estetický, hygienický a funkčný aspekt. Fasáda je kľúčovým prvkom, ktorý ovplyvňuje celkový dojem z vášho domu. Znečistený vzhľad domu môže vytvoriť negatívny prvý dojem nielen pre vás, ale aj pre vašich návštevníkov a susedov.

Naše čistenie fasád

Práca s klientmi nám často odhaľuje ich neuspokojenie so stavom fasády po niekoľkých rokoch od jej dokončenia. Za krátky čas sa fasáda môže zmeniť nepoznateľne. To môže byť spôsobené bežnými nečistotami, ako je prach, smog, vtáčí trus alebo pôsobenie počasia. Postupne sa môžu objaviť aj závažnejšie problémy, ako sú plesne alebo riasy.

Finančné, estetické a iné druhy nečistôt sú problémy, ktoré možno rýchlo a efektívne vyriešiť. Našťastie, nemusíte sa uchyľovať k nákladnému novému náteru alebo kompletnému obnovovaniu fasády. Riešením je odborné čistenie fasád, proces, ktorý sa snaží odstrániť nečistoty z povrchu aj hĺbky fasády, čím váš dom bude vyzerať opäť ako nový aj po niekoľkých rokoch.

Foto: Unsplash
Text: Redakcia

>> Zdravú domácnosť
nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Wou, fasády sa majú čistiť každých 2-5 rokov?
    Ani neviem koľko sme to už nerobili my……
    Asi sa musím zamyslieť.

Komentáre