Zelené strechy sú lepšou mikroklímou a teraz aj s dotáciou!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraExteriér

Zelené strechy sú lepšou mikroklímou a teraz aj s dotáciou!

Zelené strechy sú lepšou mikroklímou a teraz aj s dotáciou


Zelené strechy, ktorých popularita rastie aj v našich zemepisných šírkach, nie sú len estetickým doplnkom, ale aj praktickým a ekologickým riešením. Svoj význam majú aj pri rodinných domoch, a to opäť nielen po estetickej, ale aj praktickej stránke. Mať zelenú celú strechu, alebo aspoň jej časť je zaujímavou skúsenosťou, ktorú neoľutujete. Viete prečo?

 

 

Zvyšujú podiel zelene v bezprostrednom okolí, sú funkčné a účinne chránia konštrukciu strechy. Stávajú sa útočiskom pre rôzne druhy rastlín od tráv cez sukulenty až po bylinky či menšie kríky a na takejto streche môžete dokonca v malom chovať aj včely. Zelené strechy nie sú iba zaujímavou inšpiráciou pre architektov a realizátorov, ale prinášajú so sebou rôzne výhody, ktoré pocítite nielen pri bývaní, ale dokonca aj v prípade, že sa rodinný dom rozhodnete predať.

Prečo sa oplatí vybudovať zelenú strechu?

Všetky doteraz spomenuté výhody sú zjavné prakticky na prvý pohľad. Kým zrealizujete stavebné práce smerujúce k vybudovaniu zelenej strechy oplatí sa vedieť, že toto riešenie pomáha zvládať environmentálne výzvy súčasti, a to z jednoduchého dôvodu. Zelené strechy absorbujú škodlivé látky z ovzdušia, zabraňujú prehrievaniu povrchu strechy a zabezpečujú tiež absorpciu zrážkovej vody.

Vybudovanie zelenej strechy aj vďaka dotácii

Priamy vplyv majú tiež na prostredie, ktoré pokrývajú. Zlepšujú totiž mikroklímu v interiéri, ktorý ani v lete nepotrebuje toľko chladenia. V zime zas vrstva izolácie spolu s prírodným „kobercom“ pomáha v lepšej tepelnej izolácii. V oboch prípadoch tak zelená strecha napomáha k dosiahnutiu energetických úspor.

Vybudovanie zelenej strechy aj vďaka dotácii

Výhodou zelených striech, o ktorej sa hovorí už menej je aj to, že vo všeobecnosti zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a na potenciálnych záujemcov takáto nehnuteľnosť pôsobí atraktívnejšie. Lepšie pritom pochodíte aj v prípade, že sa spoľahnete na výkup nehnuteľností, kedy sa cena určuje podľa znaleckého posudku. Ak po zhrnutí týchto výhod stále nad zelenou strechou váhate, tak vedzte, že na tento účel môžete využiť aj dotáciu v rámci programu Obnov dom. Celková návratnosť investície do zelenej strechy tak bude rýchlejšia.

Foto: elements.envato.com

>> Vhodné doplnky pre vašu
stavbu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    povzbudzujem každého kto váha či sa pustiť do stavby zelenej strechy.
    Je to na nezaplatenie.

Komentáre