Ako získať viac svetla v interiéri a ako ho využiť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzbyOsvetlenie a svietidlá

Ako získať viac svetla v interiéri a ako ho využiť?

Zakladom miestnosti je stropne svietidlo viac svetla

Svetlo je jedným z najdôležitejších prvkov interiéru. Vplýva nielen na atmosféru priestoru, ale vytvára aj náladu, ktorú vo vás interiér vzbudzuje. Správna kombinácia prírodného svetla z exteriéru a umelého osvetlenia dokážu spraviť aj zo staršej a menej zaujímavej miestnosti luxusný priestor s unikátnou atmosférou. Viete, ako získať viac svetla?

Osvetlenie schodov v dome

Neprehliadnite:
Osvetlenie schodov v dome

 

 

Druhy svietidiel a ako ich správne využiť

Základom osvetlenia väčšiny miestností je luster alebo stropné svetlo. Tieto svetlá slúžia na osvetlenie celej miestnosti. Vynechávajú však rôzne zákutia a v priestoroch netypických tvarov nemusia byť dostatočné. Často sú tieto svetlá kombinované s nástennými svietidlami, ktoré doplnia svetlo tam, kam už luster nedosiahne.

Stojace a stolné lampy sú významne závislé na oblasti, v ktorej ich plánujete použiť. Stolné lampy nachádzajú svoje uplatnenie hlavne v pracovnom priestore či na nočných stolíkoch. Stojace lampy zastávajú do väčšej miery dekoračnú funkciu a ich svetlo je menej sústredné ako u stolných lámp.

Na záver je potrebné zmieniť aj bodové osvetlenie, ktoré zakrýva slabiny všetkých ostatných druhov osvetlenia. Toto osvetlenie je ideálne na schodisko, do kútov, do skríň či jednoducho na miesta, kam sa iné druhy osvetlenia nezmestia.

Bodove a farebné osvetlenie

Náš TIP:
Využite umelé a prírodné svetlo na maximum použitím zrkadiel a lesklých povrchov v interiéri. Miestnosť sa opticky zväčší a presvetlí.

Kombinácia svetla a farieb v interiéri – ako na to?

Výber farieb do interiéru je výzva sama o sebe. Ak ste ju už úspešne zvládli, čaká vás kombinovanie farieb s osvetlením. Je to totiž práve osvetlenie, vďaka ktorému môže aj čierna farba v kúpeľni vyzerať vkusne a luxusne. Tmavšie odtiene farieb pohlcujú omnoho väčšie množstvo svetla ako svetlé farby, ktoré majú tendenciu ho skôr odrážať.

Práve z týchto dôvodov si vyžadujú tmavé priestory viac svetla. Pri výbere osvetlenia ale berte do úvahy aj prírodné svetlo, ktoré do interiéru vstupuje cez okná. V niektorých miestnostiach tak stačí kombinácia stropného svietidla, stojacej lampy v jednom z rohov a stolnej lampy na pracovnom stole a vznikne miestnosť doslova zaliata svetlom. Viac trikov so svetlom nájdete aj v našom článku o tom, ako vniesť do tmavého bytu viac svetla.

Svetlejšie povrchy a steny sú výhodné práve spomínanou schopnosťou odrážať svetlo. Vďaka tomu totiž opticky zväčšujú interiér. Napriek tomu, že svetlejšia miestnosť nevyžaduje toľko svetla ako tmavá, výber osvetlenia by ste nemali zanedbať. Častokrát vám ale postačí napríklad luster a niekoľko nástenných svietidiel v menej osvetlených oblastiach.

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších komponentov interiéru. Pred výberom samotných svietidiel by ste mali brať do úvahy tvar miestností, ich vybavenie a hlavne farby. Taktiež je vhodné mať predstavu aj o tom, ako by ste chceli, aby miestnosť vo finále vyzerala. Správna kombinácia farieb, osvetlenia a dekorácií dokáže hotové zázraky.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Redakcia

>> Spomínané osvetlenie
do bytu TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre