Dom pod viničným vrchom, panoramatické výhľady na okolitú krásu prírody

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyPanelovéStavba

Dom pod viničným vrchom, panoramatické výhľady na okolitú krásu prírody

Dom pod viničným vrchom

Dom je v rozsiahlom svažitom pozemku, v ktorom je hlbšie situovaný a jeho dominantou sú panoramatické juhovýchodné výhľady na okolitú krásu prírody.

Architektúra domu

Jednopodlažný rodinný dom, čiastočne prestrešený jednoduchou sedlovou strechou, ktorá vychádza z tradícií regionálnej architektúry, a čiastočne plochou strechou. Zámerom bolo stvárniť vizuálne minimalistický charakter stavby v štandarde kvalitného ultranízkoenergetického domu. Dom bol naprojektovaný do pasívneho štandardu, podľa PHPP v hodnote 14 kWh/m2 rok. Geometricky ide o jednoduchý tvar kvádra z časti s vysunutou hmotou priestoru kuchyne. Tento priestor je prekrytý už spomenutou plochou strechou. Krytinu sedlovej strechy tvorí falcovaná plechová krytina. Nad hydroizolačnou vrstvou plochej časti strechy bol navrhnutý substrát s extenzívnou zeleňou.

Dom pod viničným vrchom

Dispozícia

Centrálnu vnútornú dispozíciu tvoria obývacia izba prepojená s jedálňou a kuchyňou, dve spálne a pracovňa. Samostatnú čast domu tvorí technická miestnosť, v ktorej sú TZB zariadenia, kúpeľňa, aby sa minimalizovali rozvody médií. Veľmi dôležitou časťou domu je „výklenok“, v ktorom je umiestnená vykurovacia mastencová pec, ktorá je nielen estetickým prvkom, ale svojou centrálnou dispozíciou zabezpečí vykúrenie celého obytného priestoru v prechodnom období (jar – jeseň).

Dom pod viničným vrchom

Dom pod Vinicnym vrchom_podorys

Konštrukčné riešenie

Konštrukciu obvodovej steny domu tvori CLT panel hrúbky 90 mm. Z exteriérovej strany bol použitý 300 mm predsadený I-nosník vyplnený fúkanou celulózou, ukončenie drevovláknitou doskou hrúbky 60 mm s vonkajšou tenkovrstvou omietkou. Z vnútornej strany je CLT panel v prevedení – pohľadová priznaná kvalita (lokálne), ostatné plochy sú ukončené sadrovláknitou doskou, resp. boli aplikované hlinené povrchy stien (ekologické hľadisko).

Pozrite si:
AnZu – chata pri jazere, zaujímavé riešenie drevostavby

Vnútorné steny sú totožne realizované ako CLT panel hrúbky 90 mm s konštrukčnou predstenou a drevovláknitou izoláciou kvôli zlepšeniu akustických vlastností. Priečky sú obojstranne ukončené sadro­vláknitou doskou lokálne boli tiež aplikované hlinené povrchy. Priečky v okolí mastencovej akumulačnej pece boli vymurované z nepálenej hliny. Strechu domu so šikmou strechou tvoria priehradové väzníky s fúkanou celulózou v hrúbke 500 mm. Časť plochej strechy je izolovaná vysokoúčinnou dos­kou z tvrdej PUR peny v hrúbke 300 mm v kombinácii so spádovou vrstvou EPS (20 – 70 mm). Podlahová plocha nad betónovou základovou dos­kou je izolovaná v hrúbke 200 mm (tvrdený EPS) s klasickou zálievkou betónového poteru a nášľap­nou vrstvou podlahy. Okenné konštrukcie sú riešené ako drevo-hliníkové s izolačnými trojsklami, ktoré sú z exteriérovej strany zabezpečené exteriérovými žalúziami.

Dom pod viničným vrchom

Technológia TZB

Vykurovanie objektu je riešené prostredníctvom radiátorov a zdrojom tepla je plynový kondenzačný kotol. Prípravu teplej vody zabezpečuje kotol ÚK prostredníctvom zásobník a TÚV. V kúpeľni sú nainštalované elektrické vykurovacie rohože – podlahové. Doplnkovým zdrojom tepla je aj ťažká akumulačná pec s mastencovým obkladom.

Dodávateľ stavby:
DREVSTAV SLOVAKIA s.r.o. Žarnovica

Autor projektu:
Ing. arch. Janka JEŠKOVÁ, PhD.

Fotografie: Ing. Milan Hutera
Redakcia

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre