Izolácia sokla a spodnej stavby

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaZvislé konštrukcie

Izolácia sokla a spodnej stavby

a spodnej stavby, zabránte výskytu plesní a vlhkosti, stavba

Výskyt plesní v domácnosti, zvýšená vzdušná vlhkosť, ale i vysoké účty za vykurovanie môžu poukazovať na nedostatočne zaizolovaný sokel rodinného domu. V dnešnom článku si povieme ako izolácia sokla prebieha.

Sokel je veľmi dôležitá časť každej stavby. Spája základy stavby pod zemou so zateplením stien, ktoré sa nachádzajú nad zemou. Nedostatočná, alebo dokonca úplne chýbajúca izolácia sokla môže mať za následok premŕzanie základov, nadmerné absorbovanie vzlínajúcej vlhkosti do obvodových múrov stavby ako aj významné úniky tepla.

a spodnej stavby, zabránte výskytu plesní a vlhkosti, stavba

Na čo myslieť pri izolácii sokla

Správne položená izolácia sokla pomáha stavbe odolávať pred nahromadenou vodou najmä po výdatnom daždi a roztápaní snehu. Sokel a spodnú stavbu by ste preto mali izolovať minimálne do hĺbky 80 cm pod úrovňou zeme.

Minimálna výška sokla nad zemou by mala byť aspoň 300 mm, aby ste ochránili zateplenie fasády nad soklom od práve spomínanej vody.

Neprehliadnite:
Ako „zaobchádzať“ s teplom v RD, ako projektovať a stavať domy

Pri izolácii sokla je kľúčovým faktorom výber správneho materiálu. Ten by mal mať najmä vhodnú drsnú štruktúru. Zdrsnený povrch totiž drží omietku a obklad lepšie, než hladký, z ktorého môže časom vrchná vrstva opadávať.

Izolácia sokla a spodnej stavby, zabránte výskytu plesní a vlhkosti, stavba

Keď je hrúbka dôležitá

Druhým faktorom je výber správnej hrúbky polystyrénu. Pri rekonštrukcii staršieho rodinného domu si vystačíte s polystyrénom hrúbky 100 až 150 mm. Ak staviate nový nízkoenergetický dom, zvoľte hrúbku zateplenia aspoň 200 mm, ideálne 300 mm. Samotná soklová izolačná doska by mala byť o 30 mm tenšia.

Kým v minulosti sa izolačné dosky lepili na seba, dnes sa predávajú už v rôznych hrúbkach presne podľa vašich potrieb. Medzi najpoužívanejšie dosky z nenasiakavého extrudovaného polystyrénu patria dosky značky Styrodur. Na samotný sokel odporúčame použiť špeciálne soklové dosky s vaflovou štruktúrou, ktoré sú ideálnym riešením pre izoláciu nad terénom.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre