Mesačné drevo – najvyšší stupeň ekologickej drevostavby

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Mesačné drevo – najvyšší stupeň ekologickej drevostavby

Mesačné drevo – najvyšší stupeň ekologickej drevostavby

Zaužívané hodnotenie dreva ako najzdravšieho materiálu sa nedá spochybniť, lebo neexistujú vecné argumenty. Avšak tvrdenie, že aj u dreva môžu spôsoby technológie jeho spracovania spôsobiť znižovanie či zvyšovanie jeho zdravotnej neškodnosti, asi prekvapí každého… Mesačné drevo…

Dnes drevo ťažíme v lete, v zime, vo sviatok, piatok… a tak do technologických liniek drevospracujúcich závodov ide nielen guľatina vyrezaná v plnom vegetačnom období, teda plná vody, ale aj guľatina vyťažená v zime, keď je drevo vo vegetačnom pokoji. Do drevodomu sa veľakrát použijú oba druhy a potom počujeme, akoby dom dýchal, praskal, pukal… máme pocit, že v dome „straší“.

Neprehliadnite:
Vysnívaný exkluzívny dom na kľúč nielen pre mladých

O tomto prirodzenom jave správania sa dreva sa vie, a preto drevo sušíme v sušičkách dreva. Toto však je už umelý neprirodzený proces správania sa k drevu, a tak si sami znižujeme jeho zdraviu prospešné vlastnosti. Ďalej nasleduje chemické ošetrenie proti plesniam, drevokaznému hmyzu, požiaru… a znova si znehodnocujeme vlastnosti dreva. Ak ešte skombinujeme chemicky vyrobené tepelné izolácie do konštrukcie drevostavby (teplo sa musí šetriť!), tak si znižujeme ekologickú hodnotu drevostavby aj o 50 %.

Stáročné skúsenosti z Álp (mesačné drevo)

Existuje však technológia spracovania dreva, ktorá vytvorí základ pre skutočne najvyšší „level“ ekologickej výstavby. Ide o technológiu, ktorej autorom je rakúsky lesník Erwin Thoma a označuje sa ThomaHolz 100. O tom, že mesiac svojim pôsobením ovplyvňuje život na zemi sa vie. Mesiac ovplyvňuje všetko živé aj neživé – príliv a odliv mora sú toho dôkazom, aj nespavosť detí pri splne sa pripisuje mesiacu…Fázy mesiaca teda ovplyvňujú aj stromy a ich životné cykly. Stromy sú spiľované pri určitých fázach Mesiaca (spln – nov) a len v zimných mesiacoch. Preto je takéto drevo – guľatina označované ako „mesačné drevo“.

Mesačné drevo – najvyšší stupeň ekologickej drevostavby

Základom systému je teda ťažba dreva v čase, keď je drevo vo vegetačnom pokoji, čo je základ prirodzeného vysušenia dreva a jeho odolnosti voči škodcom, hnilobe, požiaru. Stromy sa spília v čase, keď mesiac dosahuje spln až nov, a po spílení sa nechajú neodvetvené stromy ležať zo svahu korunou dole. Stromy takto ležia až do jari. Listy alebo ihličie sa v tomto období snažia na spílenom strome prežiť (zákon zachovania rodu), preto do konárov vyťahujú vodu z kmeňa stromu. Drevo kmeňa sa takto v priebehu pár mesiacov prirodzene presuší a ostáva v ňom minimum vody a miazgy, čo je základ prirodzeného vysušenia dreva a jeho odolnosti voči škodcom, hnilobe, požiaru.

Neprehliadnite:
Murovaný alebo montovaný drevený dom? Ktorý je lepší?

Na jar sa kmene očistia (od konárov a kôry), zvezú do skladov a ďalej nechajú prirodzene dosychať. Keďže v stromoch už nie je miazga, ktorú potrebujú škodce k svojmu životu, vytvorí sa tak prirodzená „chemická“ ochrana. Guľatina sa po určitom čase – po roku až dvoch spracuje v pílniciach na foršne, dosky… Drevo je prirodzene vysušené, má vysokú hustotu, nehnije, nekrúti sa, škodce ho nenapádajú. Týmto spôsobom získa drevo najvyššiu kvalitatívnu úroveň.

Mesačné drevo – najvyšší stupeň ekologickej drevostavby

Masívne mesačné drevo má veľmi hutnú vnútornú štruktúru, ktorá mu dáva dlhú životnosť, statickú pevnosť, a tak aj dobre tlmí elektrosmog. Aj povrchová úprava takéhoto panelu je ekologická. Hutnosť dreva, jeho prirodzená chemická ochrana proti škodcom… si nevyžadujú žiadne ochranné nátery. Drevo tak vytvára vo vnútri domu prirodzenú mikroklímu, pretože nenalakované drevo si zachováva prirodzenú priedušnosť, ktorá reguluje kvalitu vnútorného vzduchu.

Výroba panelov pre drevostavby – mesačné drevo

Z takto pripraveného dreva nasleduje technológia výroby panelov pre drevostavby. Skladba panelov sa vytvára vrstvením drevených foršní a dosiek horizontálne, vertikálne a diagonálne, bez medzipriestorov. Tieto vrstvy sa spoja vysušenými bukovými kolíkmi rozmiestnenými po ploche panelu určitým systémom. Hrúbka panelov sa staticky posudzuje podľa typu konštrukcie, ktorá sa z nich bude vytvárať (obvodová stena, priečka, strop…). Spojenie jednotlivých vrstiev panelu bukovými kolíčkami je veľmi silné, pretože kolíky sú v celej hrúbke steny a ich prirodzenou vlastnosťou je, že absorbujú zostatkovú vlhkosť z dreva, napučia a trvalo sa spoja s okolitým drevom do masívneho celku bez použitia lepidiel alebo kovových spojovacích prvkov.

Mesačné drevo – najvyšší stupeň ekologickej drevostavby

Vrstvenie prebieha podľa požiadaviek statiky a tepelnej techniky tak, že panely sú 17 – 36 cm hrubé. V paneloch nie je zabudovaná žiadna tepelná izolácia. Exteriérová aj interiérová strana panelu je povrchovo upravená dokonalým ohobľovaním a priznáva sa tak prirodzená štruktúra aj farebnosť dreva. Aby sa však zvýšili tepelnoizolačné vlastnosti ekonomických avšak pre rodinné domy staticky vyhovujúcich hrúbok panelov sa hrúbka panelu 17 cm obvykle „zatepľuje“ 14 cm drevovláknitou tepelnou izoláciou (Hofatex) a dosiahne sa takto tepelnoizolačný odpor U = 0,19 W/m2. K čo je vynikajúca tepelnotechnická hodnota. V tomto prípade sa však musíme zmieriť s faktom že exteriérová strana nepriznáva drevostavbu. Panel bez izolácie, hrubý 36 cm dosahuje hodnoty U = 0,21 W/m2.K. Tento typ panelu sa obvykle montuje vtedy, keď sa priznáva drevený charakter stavby.

Pri zateplení takejto stavby 5 cm tepelnej izolácie sa dosahujú hodnoty U = 0,17 W/m2.K, čo je veľmi blízko hodnotám, ktoré sú odporúčané pre pasívne domy. Pri vyšších hrúbkach izolácií (10 cm) sa dajú bezproblémovo dosiahnuť odporúčané (aj lepšie) hodnoty tepelnoizolačných vlastností obalu takejto drevostavby. V tomto prípade sa pri pohľade z exteriéru však stráca priznaný charakter drevostavby.

najvyšší stupeň ekologickej drevostavby Mesačné drevo

Patent ThomaHolz 100, ktorý používa mesačné drevo pre stavbu RD, vychádza z prastarých skúseností a znalostí rakúskych stolárov a drevárov a keďže najlepšie je raz vidieť ako … tak na Slovensku už stoja dva takéto domy. Jeden pri Košiciach – časť Svinica, druhý v Prešove. Obrázky, ktorými ilustrujeme tento príspevok, sú práve z výstavby týchto vzorových domov.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre