Komín pre väčšiu nezávislosť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KomínyStavbaTZBVideo

Komín pre väčšiu nezávislosť

SARGAS komin pec kachle

Vzhľadom na energetickú krízu s rastúcimi nákladmi na plyn, ropu a elektrinu môže byť komín vhodnou alternatívou. Výrobca komínových a vykurovacích systémov Schiedel vidí výhody v rýchlej amortizácii nákladov a – napríklad v kombinácii s tepelným čerpadlom – väčšej nezávislosti v dodávke tepla.

 

 

Každý, kto teraz stavia a plánuje zahrnúť komín, múdro myslí dopredu a zabezpečuje si nezávislosť.

Prečo by ste mali stavať s komínom?

Komín ponúka nezávislosť od vykurovacieho systému a slobodnú voľbu zdroja energie – či už plynu alebo dreva alebo iných pevných palív. Rozhodnutie o zdroji tepla a palive je možné neskôr dokonca zmeniť a prispôsobiť novým okolnostiam a želaniam. S modernými komínovými systémami, ako je univerzálny energeticky úsporný komín Schiedel ABSOLUT, je možné si kedykoľvek jednoducho zakúriť. Uvedený systém slúži aj pri krboch pod komínom Schiedel KINGFIRE, čo sú zariadenia bez potreby elektrickej energie na úsporné a efektívne vykurovanie tesných stavieb v štandarde A0.

Hybridné riešenie s tepelným čerpadlom

V prospech stavby komína však hovoria aj ďalšie body. Na jednej strane sú na vzostupe nové koncepcie vykurovania, ako sú elektrické tepelné čerpadlá, pretože sú ekologickou a trvalo udržateľnou alternatívou ku konvenčným vykurovacím systémom využívajúcim fosílne palivá. Tepelné čerpadlo využíva na výrobu tepla okolité teplo zo zeme (vody) alebo vzduchu. Zvyčajne majú  dobrú energetickú účinnosť, ale dosahujú svoje ekonomické limity v zime, keď je vonkajšia teplota pod nulou. S ohľadom na aktuálny cenový vývoj na trhu s elektrinou to môže viesť k nečakanej finančnej záťaži prevádzkovateľa.

Schema Absolut komin

Pri preventívnej inštalácii komína je pripojenie krbu, krbových kachlí alebo kachľovej pece možné kedykoľvek. Takéto hybridné riešenie, tepelné čerpadlo a kachle, odbremení tepelné čerpadlo v chladných dňoch. Ideálne sú krb alebo kachle s výmenníkom, ktoré okrem vykurovania miestnosti napájajú aj akumulačnú nádrž a podporujú tak podlahové kúrenie. Takáto kombinácia optimalizuje celkové zásobovanie budovy teplom. Okrem toho sa znížia náklady na elektrickú energiu a emisie CO2.

Druhým bodom je v súčasnosti prevládajúci prípad: nedostatok dodávok energie alebo nedostatok energie v čase krízy alebo núdzových situácií. Ak chcete byť opatrní a stavať s komínom, nedostatok energie môžete kedykoľvek čeliť pripojením krbu alebo kachľovej pece a drevom ako palivom na vykurovanie domu.

Univerzálny systém

Schiedel ABSOLUT je moderný, viacvrstvový komínový systém, ktorý sa skladá z kompozitného plášťa z ľahčeného betónu s tepelnou izoláciou z penobetónu integrovanou už z výroby a z izostatickej profilovej keramickej rúry. “Absolut” je W3G (pre vlhkú prevádzku, všetky typy palív a zároveň odolný pri vyhorení sadzí) a je vhodný pre všetky palivá ako plyn, olej a drevo ako aj iné tuhé palivá – a je predurčený na prevádzku kondenzačných vykurovacích zariadení na pelety.

Krb alebo kachľová pec vyžaduje pre bezpečnú prevádzku dostatok spaľovacieho vzduchu. ABSOLUT dokáže privádzať vzduch cez izolovanú multifunkčnú šachtu zvonku priamo ku krbu.

Komín pre väčšiu nezávislosť – komínové a vykurovacie systémy

Zabudlo sa na komín?

V prípade, že sa na komín zabudlo, existujú alternatívne riešenia. Schiedel vo svojom rozsiahlom sortimente ponúka dvojplášťové (trojvrstvové) systémy z nehrdzavejúcej ocele pre následnú montáž na fasádu stavby a v prípade potreby aj renovačné systémy z keramiky a nerezovej ocele.

Kombinácia komína a kachlí ponúka vysoký stupeň bezpečnosti dodávok a nezávislosti pri výrobe tepla. Drevo je dostupné regionálne a dlhodobo. Majitelia domov majú možnosť sami vyhľadať najlacnejšieho poskytovateľa a nezávislo, lacnejšie a efektívnejšie kúriť.

Galéria

Foto: Schiedel
Text: Schiedel

Schiedel Logo

www.schiedel.com

>> Inšpirujte sa našimi doplnkami
do kuchyne TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Starí rodičia nemajú doma komín a v zime mínajú veľmi veľa za kúrenie, kedže v dome nesmie byť chlad.
    My doma máme komín a ušetrí to naozaj dosť penazí.
    Už len z estetického hladiska je to veľmi príjemná vec. A robí to neskutočne dobrú atmosféru.

Komentáre