Nedajme šancu vodou zničiť krásu, vhodná ochrana dreva

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyPovrch. úpravy, maľby tapetyStavbaUrob si sám

Nedajme šancu vodou zničiť krásu, vhodná ochrana dreva

Vhodná ochrana dreva, Brusna houba

Drevo je nádherný materiál. Je však prírodného pôvodu a má teda aj veľmi “silného” nepriateľa – vodu. Stáročia používania dreva v obydliach potvrdzujú, že najväčšími nepriateľmi dreva vo všetkých konštrukciáciách vášho bývania, sú vlhkosť, UV žiarenie a drevokazné organizmy. Drevený povrch vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby bol odolný voči počasiu a zachoval si čo najlepší vzhľad. Výberom vhodných náterov zabezpečíte, že drevo vydrží v skvelej forme dlhý čas.

Vhodná ochrana dreva, Strikaci pistole Pattfield

V nasledovných riadkoch vám prinášame zopár tipov ako správne postupovať pri nanášaní lazúr a krycích farieb na drevo.
Prvá zásada ktorá pomáha, je zásada obnoviť lazúry a farby na drevených povrchoch pravidelne po niekoľkých rokoch v závislosti od kvality dreva a náteru. Zanedbaním tejto starostlivosti riskujete nadmerné vysušovanie dreva a vznik prasklín v štruktúre a hlavne na povrchu ochrannej vrstvy. Keďže vonkajšie drevené povrchy sú vystavované slnku, dažďu, vetru a vlhku, vo všeobecnosti sa na výrobu záhradného nábytku a drevených obkladov používajú odolnejšie a trvácnejšie druhy dreva. Aj toto drevo sa musí ošetrovať.
Dnes je k dispozícii veľké množstvo moridiel, náterov, lazúr, farieb, atď…Takže, čím ošetriť krásu štruktúr dreva?

Vhodná ochrana dreva, Impregnace zaklad na drevo

Na čo slúži impregnácia

Ošetrenie impregnáciou je prvým a nevyhnutným krokom pred nanášaním náterov. Zabránite tak napadnutiu dreva škodcami a hubami, chránite ho proti poveternostným podmienkam a zvýrazníte prirodzenú farbu dreva. Impregnácia je spravidla redší ochranný náter, ktorý sa vsakuje hlboko do dreva.

Neprehliadnite:
„Oživte“ si svoje bývanie a dajte mu punc originality a vytvorte si na nábytku dekoráciu

„Pri impregnácii treba dbať na správnu postupnosť. Nanášanie impregnačného náteru je nevyhnutné v dobre vetranom priestore, ideálne vonku. Impregnačný materiál nanášame v hrubšej vrstve aby sa náter dostal čo najhlbšie do dreva. Na impregnované drevo treba následne naniesť povrchový náter,“ hovorí Monika Linghartová odborníčka z oddelenia farby, laky v projektových marketoch Hornbach.

Vhodná ochrana dreva, Hybridni lazura na drevo

Lazúra alebo krycia farba?

Povrchové nátery ochránia drevo nielen pred vplyvom počasia, ale dodajú mu tiež prirodzený vzhľad a predĺžia jeho životnosť. Keď váš impregnačný základ ktorým chranime drevo proti škodcom a plesniam uschne, môžete začať nanášať lazúru alebo farbu na drevo. Ako vybrať správny náter?

Vlastnosti lazúry

– je polopriesvitná a zachová prirodzený drevený vzhľad
- chráni drevo pred vplyvom počasia
– jednoducho sa nanáša a nepraská
- na odstránenie postačí brúsny papier
- obnova náteru je jednoduchá no treba ju robiť pravidelne (približne každé 2 roky)

Vhodná ochrana dreva, kryci barva na drevo PLUS antracit

Vlastnosti krycej farby

– úplne zafarbí povrch dreva, jeho štruktúra tak nie je viditeľná
- chráni drevo pred vplyvom počasia
– je vhodná na vzhľadovo menej kvalitné drevo
– jej aplikácia a renovácia je náročnejšia
– pri poškodených farbách je potrebné na odstránenie náradie ako teplovzdušná pištoľ alebo brúska
- poskytuje dlhodobú ochranu (obnova približne po 10 rokoch)
- možnosť výberu zo širokej farebnej škály

Vhodná ochrana dreva, Malovani oken

Ako ošetriť napadnuté drevo

Ak už je drevo napadnuté škodcami, pred samotnou impregnáciou treba drevo sanovať. Aby bola sanácia úspešná, prvým krokom je identifikácia škodcu a výber správneho ošetrenia. Pre sanáciu platia rovnaké zásady ako pre preventívne ošetrenie. Pred samotným nanášaním ošetrujúceho prostriedku je nevyhnutné povrch dôkladne očistiť od starých náterov a nečistôt. Ak je stupeň napadnutia príliš veľký, na rad nastupuje píla. Poškodené časti treba odstrániť a tesárskymi spojeniami poškodené drevo nahradiť alebo poriadne spevniť. V prípade, ak je napadnuté podkrovie odporúčame obrátiť sa na špecialistov, ktorí zničené drevo profesionálne oetria alebo odstránia napadnuté prvky a nahradia ich.

Praci usnadni strikaci pistole

Čistenie povrchu

Základom každého ošetrenia dreva je jeho správna príprava a impregnácia. Prvým krokom pred nanášaním lazúr a farieb je dokonalé vyčistenie a zjednotenie povrchu dreva. Tým sa odstránia zvyšky živice, pavučín, machov či ďalších nánosov. Správnou prípravou povrchu zabezpečíte tiež dlhšiu trvácnosť náteru.
Na čistenie použite brúsny papier a drevený povrch dostatočne opracujte. Brúsením vytvoríte vhodné podmienky na zachytenie farby na drevený podklad. Nezabudnite prach dôkladne odstrániť – vynechanie tohto kroku môže zabrániť dostatočnému priľnutiu farby na podklad a spôsobiť odlupovanie farby. Ak odstraňujete farebný krycí náter použite brúsku alebo teplovzdušnú pištoľ.

Silvia Jáhnová
Snímky: Hornbach

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu renováciu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre