Interiérové štýly dizajnu, pri ktorých treba byť opatrný – ideálny interiér

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Interiérové štýly dizajnu, pri ktorých treba byť opatrný – ideálny interiér

Interiérové štýly dizajnu, pri ktorých treba byť opatrný ideálny interiér

Niekedy sa zdá, že navrhnúť ideálny interiér, ktorý bude vyhovovať všetkým parametrom, je utópia. V skutočnosti nie je dosiahnutie tohto cieľa také ťažké, hlavnou vecou je vzdať sa neúspešných nápadov a rozhodnutí vopred.

Monochromatický štýl

Monochrome je veľmi zložité a kontroverzné riešenie v interiéri. Vo väčšine prípadov sa k nemu uchýlia ľudia, pre ktorých je ťažké navzájom kombinovať odtiene, takže idú najbezpečnejšou cestou – vyberú si jednu farbu na stenu, nábytok a dekoráciu. Obvykle ide o bielu, šedú alebo béžovú.

Monochromatický štýl ideálny interiér

A prečo nie je najlepší nápad mať všetko v jednej farbe? Ľudský mozog vyhodnocuje priestor v samostatných častiach. To znamená, že ľudia vnímajú farebné kompozície a tvary a spájajú ich do jednej kompozície. To však nie je možné urobiť v monochromatickom interiéri a vdôsledku toho zažívame fyzické a psychické nepohodlie vo vlastnom byte. V prípade, že si nie ste istí, ako správne zladiť farby v interiéri, je dobré zvážiť možnosť konzultácie s profesionálnymi dizajnérmi interiérov. Dizajnéri majú schopnosť využiť rôzne farby, textúry a tvary tak, aby navrhli vyvážený a pohodlný interiér, ktorý bude spĺňať vaše estetické aj funkčné potreby.

Staré veci v novom byte

Ak sa nechystáte vytvárať interiér v retro štýle, nepresúvajte staré veci do nového domova. Babkin príborník, komoda, staré koberce a rôzne retro predmety pravdepodobne nezapadnú do nového štýlu minimalizmu.

Staré veci v novom byte, retro stýl ideálny interiér

Je veľmi dôležité, aby všetky detaily interiéru boli vo vzájomnom súlade. Jedna komoda a stará váza môžu ešte vytvoriť potrebný kontrast, no ak si so sebou vezmete tri rôzne skrinky alebo kreslá, je nepravdepodobné, že sa vám podarí vytvoriť krásny a premyslený dizajn. Interiér by mal byť zjednotený v zmysle opakujúcich sa farieb, textúr a tvarov.

 

Jeden luster v miestnosti

Žiaľ, len málokto premýšľa o kombinovanom osvetlení. Väčšina ľudí verí, že jeden luster v miestnosti bude stačiť, no v skutočnosti sa ukazuje, že nerieši ani polovicu vnútorných problémov. Svietidlá plnia nielen svoje priame funkcie. Tiež vizuálne rozdeľujú priestor na niekoľko zón a robia ich čo najpohodlnejšími na používanie.

Jeden luster v miestnosti ideálny interiér

Takže stojaca lampa pri pohovke, lampa na stole, nástenné svietidlo na čele postele či osvetlenie nad pracovným priestorom v kuchyni nikdy nebudú zbytočné. To umožní všetkým členom domácnosti mať vlastný priestor, určený výhradne na jeho účely. Navyše sa svetlo naladí na proces a vytvorí pocit pohodlia. Na kúpu a návrh osvetlenia si preto určite vyčleňte dostatočné množstvo financií, neskôr si viackrát poďakujete za predvídavosť.

Množstvo dreva

Keďže prirodzenosť a prírodné motívy sú teraz v móde, mnohí ľudia do svojich bytov pridávajú množstvo drevených prvkov. Drevo v interiéri je útulné a krásne, ale zároveň často nepraktické a krátkodobé. Čím viac dreva v byte, tým väčšia pravdepodobnosť, že nová rekonštrukcia je za dverami.

Množstvo dreva ideálny interiér

Okrem toho je vizuálna zložka nemenej dôležitá. Interiér sa nám zdá krásny, ak existuje hra farieb a textúr. Ak byt vyzerá ako jeden veľký strom, potom v takomto interiéri je badateľná jednostrannosť a disharmónia, keďže tento materiál dominuje všetkému ostatnému.

Pridajte drevené prvky do bytu bodovo, napríklad len na podlahu alebo v oddelených oblastiach na stenách. Nepotrebuje zaberať viac ako 30% vizuálneho priestoru, inak to bude prehnané.

Lesklé povrchy

Lesklé povrchy a lesklé detaily sú ideálne do malých bytov, no ak zájdete priďaleko, vytvoríte si neútulnú atmosféru. Hojnosť lesku zvyšuje množstvo chaotického osvetlenia. Svetlo sa odráža od skla a lesklých plôch a oko neustále fixuje svetelné lúče, v dôsledku čoho dochádza k podráždeniu sietnice.

Lesklé povrchy v interieri ideálny interiér

Aby nedošlo k nepohodliu, stojí za to pridať do interiéru farebné a svetelné efekty prírodného charakteru. A keďže v prírode je veľmi málo trblietok, nemali by ste sa nechať uniesť takýmito detailmi. Dizajn bytu by mal byť pokojný a vyvážený.

Foto: Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre