Príklady ikonického štýlu Art Deco

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

Príklady ikonického štýlu Art Deco

Chrysler Building v New Yorku Art Deco

Začiatkom 20. rokov minulého storočia sa vo Francúzsku objavil nový smer, ktorý bol spojený s blahobytom, bohatstvom a dobrým vkusom, nazývaný Art Deco. Zručná a harmonická kombinácia prvkov klasického umenia s modernizmom, etnickými motívmi, očarujúcimi pôžitkami – to všetko rýchlo získalo popularitu, najmä v dizajne luxusných hotelov, milionárskych sídiel a dokonca aj mrakodrapov, ktoré boli postavené ako sídla veľkých korporácií.

Art Deco bol prvým štýlom dekoratívneho umenia, ktorý sa objavil v 20. storočí, no ukázalo sa, že aj posledným z najvýznamnejších umeleckých štýlov. Harmonicky spája priame línie, klasiku, symetriu, zefektívnenie neoklasicizmu, osobitnú gráciu, eleganciu, monumentalitu a luxus. Architektonické objekty navrhnuté v štýle Art Deco zámerne jasne zdôrazňujú krásy sveta a blahobyt elity.

 

 

Chrysler Building v New Yorku

Zakladateľ automobilovej korporácie Walter Chrysler sa spolu s architektom Williamom Van Alenom rozhodli postaviť najvyšší mrakodrap v Amerike, pričom hlavné dizajnové prvky áut Chrysler mali premietnuť na jeho vzhľade a interiéri. Magnát naozaj chcel nielen vyniknúť, ale aj zaujať a prekonať svojich priamych konkurentov, a to aj prostredníctvom architektúry.

Chrysler Building v New Yorku Art Deco

Chrysler Building interier Art Deco

Na realizáciu takýchto túžob sa najlepšie hodil štýl Art Deco, ktorý bol v tom čase na vrchole popularity. Rebrovaná fasáda pripomínajúca mrežu, trojuholníkové okná na polkruhových výstupkoch veže, hlavy orlov (pripomínajúce znak Chrysler Plymouth), nástenné maľby priemyselných scén na strope vestibulu, použitie najdrahších a najexotickejších materiálov prinesených z druhého konca atď. To všetko demonštrovalo luxus a propagovalo produkty svetoznámej korporácie.

Fairmont Peace Hotel v Šanghaji

Fairmont Peace Hotel je jedným z najznámejších objektov v Šanghaji, vo vzhľade ktorého sú jasne viditeľné prvky art deco. A to nehovoríme o výzdobe interiéru, ktorá zasiahne fantáziu aj tých najrozmaznanejších milovníkov luxusu a obdivovateľov výnimočnej krásy. Od svojho otvorenia si hotel získal neskutočnú obľubu, preto v ňom bývali vysoko postavení hostia a známe osobnosti z celého sveta.

Fairmont Peace Hotel v Šanghaji Art Deco

Peace Hotel interier Art Deco

Dokonca aj odhliadnuc od štýlu interiéru a exteriéru, technológia stojaca za vybudovaním prvej výškovej budovy v Ázii na bahnitej, nestabilnej pôde sa sama osebe považuje za jedinečný proces.

The Savoy Hotel v Londýne

Napriek tomu, že The Savoy Hotel postavil v roku 1889 divadelný impresário a zakladateľ divadla Savoy, Richard D’Oyly Kart, ktorý inklinoval k úplne iným štýlom, vďaka novému trendu postupne nadobudol črty smeru Art Deco. Londýnska rezidencia bola po 40 rokoch zrekonštruovaná v štýle Art Deco a stala sa hlavnou atrakciou mesta.

The Savoy Hotel v Londýne Art Deco

Savoy Hotel interier Art Deco

Ikonický nápis Savoy z nehrdzavejúcej ocele, mramorová podlaha, pompézne krištáľové lustre, farebné lustre z muránskeho skla, bohaté mahagónové zariadenie a povrchové úpravy, mramorové kúpeľne v každej izbe, zlaté hodvábne látky, čierne interiéry v bare Beaufort, neustále inovácie ako v architektúre, tak aj v poskytovaných službách (parné kúrenie, klimatizácia, 24-hodinová služba, otvorený prístup do hudobných/tanečných sál, barov a reštaurácií) boli všetky presiaknuté elegantným luxusom, ktorý priťahoval bohatých návštevníkov, politické elity a kráľovskú rodinu.

Budova poisťovne „New India“ v Bombaji

V Indii sa štýl Art Deco objavil až v 30. rokoch, v období masovej výstavby Bombaja, pri navrhovaní mestských blokov sa architekti riadili zahraničnými trendmi a vzormi. Vzhľadom na ich fascináciu pôsobivými formami a množstvom dekoratívnych prvkov niet divu, že svoju pozornosť rýchlo obrátili na budovy postavené v štýle Art Deco.

New India Assurance Building Art Deco

Najpozoruhodnejšou stavbou vytvorenou v tomto smere bola centrála New India Assurance Building, ktorej stavby sa ujalo architektonické štúdio Master, Sarhe and Bhuta. Stojí za zmienku, že okrem pôsobivých foriem, basreliéfov na fasáde, luxusnej výzdoby interiéru a pompéznosti bol v tejto výškovej budove v 30. rokoch inštalovaný inovatívny centrálny klimatizačný systém.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre