Každý potrebuje z času na čas vypnúť a zregenerovať telo a aj myseľ, sauna a jej účinky na zdravie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérSauny a wellness

Každý potrebuje z času na čas vypnúť a zregenerovať telo a aj myseľ, sauna a jej účinky na zdravie

Každý potrebuje z času na čas vypnúť a zregenerovať telo a aj myseľ, sauna a jej účinky na zdravie

Každý z nás si potrebuje z času na čas oddýchnuť, vypnúť a zregenerovať telo a aj myseľ. To sa najlepšie dá vo wellness-e, ktorého súčasťou sú sauny. Práve v nej si najlepšie oddýchnete a načerpáte nové sily. Vedeli ste aké benefity prináša nášmu zdraviu? Ak nie prečítajte si článok dokonca a dozviete sa.

Čo je sauna?

Slovo sauna je fínskeho pôvodu a znamená kúpeľ v pare vychádzajúcej z rozohriateho kameňa, dlážky. Sauna sa tiež definuje ako: potný kúpeľ, pri ktorom sa striedajú účinky prehriatia organizmu (suchým teplom a parou) s krátkodobým prudkým ochladením (vodou al. snehom). Ide tiež o zariadene, v ktorom sa poskytujú spomínané procedúry.

Aké druhy sáun poznáme?

Tak ako existujú rôzne definície, tak existujú aj rôzne typy sáun. Spomeniem aspoň tie najznámejšie:

Suchá fínska sauna – teplota vzduchu v tejto saune je okolo 110 °C a vlhkosť vzduchu len 10 percent. V tejto saune sa z tela vyplavujú škodlivé látky prostredníctvom spórov v tele a tiež vďaka nadmernému poteniu. Ak máte zdravotné problémy, či vysoký krvný tlak alebo astmu určite sa saune vyhnite.

Každý potrebuje z času na čas vypnúť a zregenerovať telo a aj myseľ, sauna a jej účinky na zdravie

Vlhká fínska sauna – teplota vzduchu sa tu pohybuje medzi 75 – 80 °C a vlhkosť vzduchu je cca 80 percent. Ide o klasický a najvyhľadávanejší typ sauny.

Bio sauna – je kombináciou fínskej a parnej sauny. Tento druh sauny je vhodný pre ľudí, ktorí nemajú radi vysoké teploty, prípadne vysokú vlhkosť vzduchu.

Bylinková sauna – Pri inhalácii takéhoto vzduchu dochádza k uvoľneniu dýchacích ciest.

Parný kúpeľ – Ide o tzv. parné kúpele. Vlhkosť vzduchu je 100% a teplota okolo 45 °C. Horúca para priaznivo pôsobí pri ochoreniach dýchacích ciest, reumatických problémoch a výrazne zlepšuje prekrvenie pokožky

Soľná sauna – Imituje morský vzduch a dochádza v nej k uvoľneniu, regenerácii a k intenzívnemu prekrveniu celého organizmu.

Neprehliadnite:
Infrasauna – lekár v dome, blaho pre dušu aj telo

Aké benefity má sauna na naše zdravie?

1. Prehrieva organizmus
2. Znižuje svalové napätie
3. Normalizuje krvný tlak
4. Pôsobí preventívne proti infekciám dýchacích ciest
5. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu
6. Uvoľňuje, otužuje a odstraňuje stres a bolesť
7. Pomáha telu lepšie sa zbaviť odpadových látok
8. Zlepšuje náladu a príjemne unaví

Každý potrebuje z času na čas vypnúť a zregenerovať telo a aj myseľ, sauna a jej účinky na zdravie

A to je len malá časť toho, ako priaznivo sauna pôsobí na naše zdravie. Ak chceme získať vyššie spomínané benefity, musíme mať na pamäti zásady správneho saunovania: 1. Nezabudnite sa vždy pred vstupom do sauny osprchovať a utrieť uterákom. 2. Ideálna poloha v saune je ležmo. Ak z nejakých dôvodov nechcete ležať, môžete sedieť. Pri sedení však musia byť nohy v tej istej polohe ako telo. Ak ich máte zvesené dole, váš organizmus sa bude viac namáhať, riskujete bolesť hlavy a závraty. Dospelý  zdravý človek môže v saune zostať 15 – 20 minút. Počas tejto doby sa zvyšuje telesná teplota človeka o cca 2 stupne, čo má za následok ničenie choroboplodných zárodkov.

Ako sme mali možnosť vidieť sauna je pre ľudské telo skutočne prospešná. Oplatí sa navštíviť ju a vyskúšať jej blahodarné účinky na vlastnej koži. Ak si nie ste úplne istí, či je sauna pre vás vhodná alebo máte zdravotné problémy, obráťte sa na svojho lekára.

Foto: Pixabay
Redakcia

 

>> Vhodné sauny a doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre