Bylinková záhrada v byte? Zvládnete to ľavou zadnou!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérZáhrada

Bylinková záhrada v byte? Zvládnete to ľavou zadnou!

Bylinková záhrada v byte? Zvládnete to ľavou zadnou, bylinky v byte

Chcete mať po celý rok čerstvé bylinky a môcť si tak kedykoľvek uvariť čaj či chutné jedlo, bylinková záhrada v byte vám to umožní. Postačí vám jedna polička v kuchyni či parapet na balkóne! Bylinkovú záhradku si môžete vytvoriť kdekoľvek! Voňavé bylinky vám ozdobia okno a prevoňajú celý byt. V článku vám prezradíme, aké bylinky dopestujete v byte a čo budú potrebovať.

Prečo pestovať vlastné bylinky?

Iste ste si všimli, že bylinky v kvetináčoch sa dajú kúpiť aj v mnohých supermarketoch. Hoci vyzerajú lákavo a voňajú krajšie než tie sušené, ich životnosť je krátka. Tieto bylinky sú totiž vypestované v skleníkoch, kde nemusia čeliť prirodzeným podmienkam. Akonáhle sa dostanú do obchodu, je len otázkou času, kedy zvädnú a uschnú.

Vedeli ste, že…
… vôňa bazalky a rozmarínu odpudzuje otravné muchy?

Ak si vypestujete vlastné rastlinky zo semienok, budú už od počiatku zvyknuté na prirodzené podmienky a bude sa im určite dariť. Domáce bylinky majú aj celkom inú vôňu a sú plné vitamínov. Kúpiť si môžete aj sadeničky od miestneho záhradkára, ktoré si následne presadíte do kvetináčov.

Neprehliadnite:
Postavte si vyvýšené záhony pre vašu záhradku

Bylinky potrebujú dostatok svetla

Pred tým, ako začnete s výsadbou vašej bylinkovej záhradky, nájdite pre ňu perfektné miesto. Bylinky potrebujú dostatok slnka, aby mohli rásť počas celého roka. Kvetináče s bylinkami umiestnite na okenný parapet alebo na poličku v kuchyni, kde budú mať dostatok slnka.

Náš TIP:
Bylinky vám porastú rýchlejšie, ak ich budete pestovať na čerstvom vzduchu.

Aké bylinky sú vhodné do bytu?

V byte môžete pestovať skutočne čokoľvek! Ak budú mať rastliny dostatok svetla, vlahy a vzduchu, bude sa im u vás dariť. Medzi najobľúbenejšie bylinky patria:

Bazalka – vhodná je do šalátov, hlavných jedál aj do polievok. Priaznivo pôsobí na nervovú sústavu a zbaví vás aj bolesti brucha.
Majoránka – perfektne sa hodí do polievok aj hlavných jedál. Podporuje trávenie a mierni kŕče.
Pažítka – táto zelená bylinka je najlepšia na chlebe s maslom, no chodí sa aj do polievok či šalátov. Podporuje chuť do jedla, obsahuje vysoké množstvo vitamínu C.
Oregano – rovnako ako bazalka, aj oregano sa dá použiť takmer všade. Zmierňuje príznaky nádchy a zbaví vás bolesti hlavy.

Bylinková záhrada v byte? Zvládnete to ľavou zadnou, bylinky v byte

Nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť

Vaša bylinková záhradka potrebuje okrem vlahy a slnka aj pravidelné hnojenie. Len vďaka špeciálnej výžive budú bylinky rásť a robiť vám radosť. Pre rastliny v kvetináčoch je ideálne hnojivo v tyčinkách. Takáto tyčinka vydrží aj niekoľko mesiacov, počas ktorých bude dávať rastlinkám to, čo potrebujú.

Dostali ste chuť na voňavý čaj z čerstvých byliniek, alebo chcete cestoviny s bazalkou? Vytvorte si doma vlastnú bylinkovú záhradku a každý deň si môžete odstrihnúť čerstvé bylinky. Uvidíte, že to nie je vôbec náročné.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Vhodné doplnky na pestovanie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre