Dvere – záruka súkromia a komfortu bývania, predstavíme vám niekoľko riešení

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DvereInteriér

Dvere – záruka súkromia a komfortu bývania, predstavíme vám niekoľko riešení

Dvere – záruka súkromia a komfortu bývania

Hoci sú novodobé trendy tvorby interiérov označované ako otvorené, bez dverí si však bývanie nedokážeme predstaviť. Dvere sú „nutnosť“, ktorá nám vytvorí „súkromie“ tam, kde ho maximálne vyžadujeme.

Dvere navrhujeme z pohľadu účelu miestnosti. A tak WC asi dvere musí mať. To isté platí aj o spálňach, kde potrebujeme tiež maximum súkromia, ale „súkromie“ musíme mať aj v technických miestnostiach, hoci bez nich si komfort bývania neužijeme. Táto funkčná časť dverí limituje aj spôsob ich otvárania a aj technické riešenie uzatvárania, ale aj riešenia v ich pevnosti a požiarnej odolnosti. Ako zákazníci „stolárskych“ firiem vyrábajúcich dvere sa však týmito technickými problémami nezaoberáme – spoliehame sa na špecialistov. Oni navrhujú odolnosť, pevnosť, kovania, závesy aj kľučky, prahy, atď. Od ich riešení očakávame dlhoročné bezchybné fungovania dverí po dobu 50 rokov aj viac! Táto druhá požiadavka je veľmi náročná, pretože interiérové dvere tiež podliehajú módnym trendom. Iný pohľad na dvere je teda pohľad estetický.

Dvere – záruka súkromia a komfortu bývania, Jednokrídlové

Ak teda riešime interiér z pohľadu štýlu a výtvarna, tak musíme riešiť celkový vzhľad dverí. Tvarom, výškou, dizajnom a aj materiálom. Dvere môžu byť plné, s čiastočným presklením ale aj celosklené. Toto si vyžaduje určitú dávku výtvarného videnia, aby sme si vybrali „tie pravé“. Existuje však jedna zásadná požiadavka – dvere by mali mať taký vzhľad, aby boli univerzálne použiteľné v celom byte či dome, aj keď chceme riešiť izby v inom výtvarnom štýle. Toto je najdôležitejšia požiadavka na vzhľad dverí a nie je jednoduchá.

Jednokrídlové, pravé, ľavé…

Najčastejšie – teda ako štandard by sme mohli zadefinoveť dvere jednokrídlové, otvárané vpravo či vľavo a dnu či von z miestnosti. Aký druh sa použije, určuje funkcia konkrétnej miestnosti, kde sú dvere inštalované. V tejto fáze výberu sa musí prihliadať na už spomínané bezpečnostné predpisy a na fakt, že dvere sa otvárajú v štvrť až polkruhu. Otvorené dvere nesmú sťažovať pohyb a na druhej strane nám „odoberajú“ z obytnej plochy. Túto negatívnu stránku majú ešte viac zdôraznenú dvere dvojkrídlové.

Dvere – záruka súkromia a komfortu bývania, zasúvacie

Zasúvacie, odsúvacie či skryté

V dispozíciách, kde nie je miesto na otvorenie krídla, ale hlavne u priestorov, kde hľadáme originálne riešenia celej kompozície interiéru, sú vhodným riešením zasúvacie dvere. Využijete ich v obývacích izbách či halách (tu majú väčší rozmer v šírke aj výške), no dobre poslúžia aj v kúpeľniach, technických miestnostiach, pretože neobmedzujú pôdorysnú dispozíciu. Jednoduchšou alternatívou je systém dverí posuvných popri stene, ktorý je možné použiť tam, kde nie sú možné stavebné úpravy, aby sa závesná konštrukcia, po ktorej sa krídla dverí pohybujú, „skryla“ do vnútra stien.

Neprehliadnite:
Vítajú vás v každom dome či byte – Dvere

Existuje však elegantnejšia možnosť, ako vyriešiť zasunutie dverí – stavebné puzdro. Ide o priemyselne vytvorený prvok, ktorý sa pri stavebných prácach osadí, akoby „zamuroval“ a následne sa využíva pri zasúvaní dverí priamo do „steny“ (závesná koľajnica je súčasťou puzdra). Výhodou týchto stavebných puzdier je spoľahlivosť a robustné vyhotovenie. Táto robustnosť je dôležitá, keďže puzdro nahrádza časť steny a musí odolať rovnakej záťaži. Posuvný vozík a koľajnica musia zabezpečovať hladký, plynulý a ľahký pohyb. Posuvné dvere môžete zvoliť jednokrídlové alebo dvojkrídlové, s jednoduchým alebo synchronizovaným zatváraním, z rôznych typov materiálu vrátane skla.

Posuvné casti dvier

Svetlo do interiéru

Sklenené dvere sa v moderných interiéroch vyskytujú oddávna. Najprv to boli len riešenia s „okienkami“, potom sa presklenie osadzovalo do pevného rámu krídla dverí a nakoniec sa sklenené dvere riešia ako jeden kus „skla“ bez rámu. Takéto riešenia pomáhajú presvetliť interiér a v spojení s pekne riešenou kovovou kľukou a kovaniami – pántmi mu dodávajú ojedinelý šarm.

Postupne sa v moderných trendových interiéroch čoraz viac presadzujú sklenené steny, ktoré vytvárajú efektný predel medzi miestnosťami, či funkčne odlíšenými priestormi. Ich skvelou vlastnosťou je prestup svetla. Tak získa atraktivitu aj časť bytu alebo domu, ktorá je vzdialená od okna, pričom môže byť vizuálne prepojená. Samozrejmosťou musí byť vysoká bezpečnosť sklenených dverí alebo stien. Vyrábajú sa z kaleného bezpečnostného skla, ktoré má vysokú pevnosť, odolá nárazom a v prípade, že by predsa len prišlo k rozbitiu, rozprskne sa na drobné čriepky s tupými hranami, ktoré nespôsobia poranenie.

Dvere – záruka súkromia a komfortu bývania

Vybrať si môžete zo širokej ponuky čírych alebo matných skiel, podľa toho, či chcete dosiahnuť väčší svetelný prestup alebo skôr zachovať intimitu a súkromie. Sklené dvere či steny je možné zdobiť pieskovaním a gravírovaním.

Kritériá – z čoho?

Dnes je situácia na trhu s dverami taká, že svoju predstavu dokáže uspokojiť každý. Dvere sú v rôznych cenových úrovniach a aj dizajnoch. Je len na vašej finančnej možnosti, čo si vyberiete. Jedno je však dôležité. Dvere sú prvkom „súkromia“, a tak ich útlm hluku musí dosiahnuť 32 dB. Dvere musia mať kvalitné kovania z pohľadu prievanu! A tiež z pohľadu jednoduchosti uzamykaní. Otváranie musí byť pohodlné, a teda montáž do zárubne (dnes sú rovnakého dizajnérskeho tvaru ako dverné krídlo) musí byť jednoduchá. Neexistuje rada – aké?! Tu rozhodne váš vkus…

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre