Životnosť dreveného domu predlžuje správna starostlivosť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Životnosť dreveného domu predlžuje správna starostlivosť

Životnosť dreveného domu

Aj pri všetkých výhodách dreva si mnohí budúci majitelia domov nechcú zvoliť tento typ materiálu pre svoju domácnosť z dôvodu krátkej životnosti. Keď si človek hľadá akú dlhú životnosť má dom z dreva, tak nachádza rôzne odpovede obvykle od 50 do 150 rokov.  Každý majiteľ by mal aj chápať, že konečná životnosť dreveného domu nezávisí ani tak od samotného dreva, ale od správnej starostlivosti oň.

Životnosť dreveného domu

Ktorý materiál možno nazvať najodolnejším

Všeobecne sa uznáva, že ak sa dom stavia „na stáročia“, potom musí byť postavený z tehál, kameňa alebo betónu. Bez starostlivosti majiteľa sa však každá budova začne zhoršovať a postupne sa zrúti. Betón trpí neustálym zmrazovaním a rozmrazovaním, murivo môže časom prasknúť.

Drevený moderný dom

Pri dome z dreva závisí životnosť do veľkej miery aj od toho, ako sa majiteľ k svojmu obydliu správa a ako je pripravený sa oň starať. Rôzne drevené materiály reagujú rôzne na vplyvy prostredia a vyžadujú rôznu úroveň ochrany. Na Slovensku nájdete množstvo pamiatok tradičnej drevenej architektúry, ktoré stoja už niekoľko storočí a nechystajú sa zrútiť vďaka dlhodobej starostlivosť majiteľov.

 

Aká je životnosť zrubu?

Dom vyrobený z obyčajného dreva

Dom vyrobený z obyčajného dreva, či už ide o trvalú stavbu alebo vidiecky dom, sa zvyčajne počíta približne na 50 rokov, hoci v praxi môžu takéto budovy stáť oveľa dlhšie. Dokonca aj rámové konštrukcie, ktoré boli pôvodne postavené ako dočasné, môžu nakoniec slúžiť a udržiavať teplo po celé desaťročia.

Dom z profilovaného dreva

Životnosť domu z profilovaného dreva bola pôvodne plánovaná na dlhšiu životnosť. Pri pevnom a tesnom spojení koruniek k sebe sa vlhkosť nedostáva do trhlín, čo sa stáva zárukou predchádzania kazu. Navyše špeciálne vysušené drevo sa nedeformuje a nevznikajú praskliny, ktoré škodia domu. Životnosť môže ľahko dosiahnuť 100 rokov a príklady takejto konštrukcie sú pozorované vo Fínsku a ďalších krajinách.

Dom z lepeného lamelového dreva

Životnosť domu z lepeného lamelového dreva by mala byť veľmi dlhá. Z hľadiska pevnosti možno tento materiál porovnať s tehlou, navyše špeciálne impregnácie úplne eliminujú všetky špeciálne „drevité“ hrozby. Na stenách lepeného lamelového dreva sa neobjavuje pleseň a kvalitné lepené lamelové drevo vydrží jeden a pol storočia.

Drevený zrub

Preto zrubové domy postavené v súlade so všetkými technológiami možno len ťažko nazvať krátkodobými. Najčastejšie sa používa drevo z ihličnatých stromov, ktoré je odolnejšie a poskytuje vynikajúce služby po mnoho desaťročí.

Ako predĺžiť životnosť vášho domova

Drevostavbe hrozí množstvo nebezpečenstiev, s ktorými sa majiteľ bude musieť vysporiadať. Zrubové domy sa najčastejšie ničia nie kvôli nekvalitnému alebo krehkému materiálu, ale kvôli neopatrnému prístupu. Aby budova stála dlhú dobu, je potrebné použiť niekoľko metód naraz:

Povinná antiseptická liečba. Nevyžaduje sa len pre lepené trámy, všetky ostatné druhy drevených materiálov vyžadujú povinné používanie antiseptík. Ide o tekuté roztoky, ktoré sa hlboko vstrebávajú do dreva a umožňujú vám ho spoľahlivo chrániť pred hlodavcami, hmyzom, hubami a plesňami. Správna pravidelné liečba pridá najmenej 20 rokov životnosti budovy.

Ošetrenie spomaľujúce horenie. Rozumný majiteľ sa postará o bezpečnosť svojej rodiny a napustí steny špeciálnymi roztokmi, ktoré zabránia hnilobe a zabránia šíreniu požiaru. Spomaľovače horenia umožňujú spoľahlivo chrániť budovu pred plameňmi a zvyšujú jej životnosť.

Správna izolácia a vetranie. Hoci úplne nová stena domu z dreva pôsobí veľmi elegantne, treba dbať na to, aby bol strom spoľahlivo chránený pred všetkými možnými negatívnymi vplyvmi. Pri drevostavbách sa vnútorná izolácia používa veľmi zriedkavo, najčastejšie sa nachádza vonku a je pokrytá odvetrávaným fasádnym materiálom.

>> Spomínanú ochranu dreva
a odborníkov nájdete TU <<

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre