Digitalizácia je cesta k transparentnej kontrole verejných výdavkov v stavebníctve

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DigitalizáciaFinancieStavba

Digitalizácia je cesta k transparentnej kontrole verejných výdavkov v stavebníctve

Digitalizácia je cesta k transparentnej kontrole verejných výdavkov v stavebníctve, Plan Radar softwér

Softvér spoločnosti PlanRadar úspešne využívajú zahraničné stavebné firmy na efektívnejšiu komunikáciu pri projektovaní a výstavbe súkromných aj verejných stavieb. Digitalizácia môže pomôcť aj pri prekonávaní krízy bývania na Slovensku, obnove budov či rozvoji infraštruktúry.  

Plán obnovy má po skončení pandémie pomôcť znovu naštartovať slovenské stavebníctvo a umožniť prebudovanie krajiny do zelenšej a udržateľnej podoby. Okrem toho Slováci dlhodobo očakávajú    rozbeh výstavby nájomných bytov – bola súčasťou programového vyhlásenia vlády – ako aj infraštruktúrnych projektov. Ďalšie obytné budovy a domy majú prejsť zelenou rekonštrukciou.  Aby sa vynaložené prostriedky využili maximálne efektívne, je potrebné, aby sa slovenské stavebníctvo modernizovalo.

„Digitalizácia je vlastne forma, ako zjednodušiť komunikáciu na stavbe, pri monitorovaní kvality práce či odstraňovaní nedostatkov,” povedal Ivan Petráš, odborník spoločnosti PlanRadar na digitalizáciu, na nedávnom webinári Ako zvýšiť počet a dostupnosť bytov na Slovensku prostredníctvom výstavby a obnovy, ktorý organizovalo Združenie výrobcov murovacích materiálov. „Môže pomôcť každej jednej osobe na stavbe triedením informácií a účinnejšie a rýchlejšie zabrániť škodám,” dodal Petráš.

Neprehliadnite:
Digitalizácia šetrí náklady na správu budov, BIM – informačný model stavby

Digitalizácia znamená aj efektívnejšie zdieľanie informácií na stavbe. „Digitalizované plány sú kedykoľvek a komukoľvek k dispozícii, nedajú sa stratiť ani znehodnotiť, čo býva častý problém,” vysvetľuje Petráš. Všetky materiály, plány, fotografie či videá sú prehľadne zostavené a ľahko vyhľadateľné.

„Digitalizácia tak pomáha investorom, či už sú to developeri, banky alebo štát, rozhodovať sa pri problémových častiach výstavby. Pri nájomných bytoch vie zrýchliť proces výstavby a urýchliť návratnosť investícií,” povedal Petráš.

Vo viedenskom podzemí

Spoločnosť PlanRadar má s využívaním svojej aplikácie pri verejných projektoch svoje skúsenosti. Príkladom je modernizácia linky U4 viedenského metra medzi Hütteldorfom a Schönbrunnom. Využitie aplikácie PlanRadar ušetrilo stavebníkom veľké množstvo času pri príprave stavebnej dokumentácie. Medzi stavebné opatrenia, ktoré sa urobili, patrí sanácia koľajového spodku, sanácia koľajového zvršku trate či rekonštrukcia pozemných staníc. „Aj keď išlo o špecifický projekt, podarilo sa ho dokončiť za 128 dní,” približuje podrobnosti projektu Ivan Petráš.

Pri „slovenskom mori“

Iným príkladom, na ktorom viac vidieť obytné funkcie, je hotelový komplex Laguna v chorvátskom letovisku Poreč. Celková stavebná výmera komplexu je takmer 20 000 metrov štvorcových a hodnota viac ako 28 miliónov eur. „Jeho súčasťou sú zahrady, vily aj apartmány. PlanRadar pomáha v rámci celkovej kvality výstavby. Monitorovanie kvality práce jednotlivých subdodávateľov a pracovníkov na stavbe zefektívňuje dohľad stavbyvedúcich a investora. Zabraňuje sa tak aj škodám, ktoré by vznikli, ak by plány boli len v papierovej forme,” dodáva Petráš.

Ďalším príkladom efektívneho využitia softvéru PlanRadar vo verejnom projekte, zhodou okolností tiež v Chorvátsku, je výstavba mosta spájajúceho Slovákom dobre známy polostrov Pelješac s južnou časťou krajiny. Tá je oddelená pásom pevniny s mestom Neum, ktoré patrí k Bosne a Hercegovine. Most po svojom dokončení umožní plynulý prejazd na juh Chorvátska. Aplikácia PlanRadar sa využíva nielen na výstavbu samotného mosta s dĺžkou takmer 2,5 kilometra, ale aj na výstavbu priľahlej cestnej siete, ktorá k nemu vedie.

Digitalizácia je cesta k transparentnej kontrole verejných výdavkov v stavebníctve, Plan Radar softwér

Digitalizácia je cesta k transparentnej kontrole verejných výdavkov v stavebníctve, Plan Radar softwér Plan Radar google_play get in on win 10 Plan Radar

Efektivita, časová úspora a dohľad odborníkov i verejnosti, ktoré prináša digitalizácia a potvrdzujú zahraničné skúsenosti, sa môže stať prostriedkom, ktorý umožní prebudovanie Slovenska na zelenú a udržateľnú krajinu. Ide o peniaze nás všetkých.

Plan Radar logo

Foto: Planradar
www.planradar.com

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre