Murovaný alebo montovaný drevený dom? Ktorý je lepší?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Murovaný alebo montovaný drevený dom? Ktorý je lepší?

Murovaný alebo montovaný drevený dom Ktorý je lepší, 334 Rodinný dom, Banská Bystrica

Veľmi často diskutovaná téma pre celoživotnú investíciu – murovaný alebo montovaný drevený dom? Ktorý je lepší? Aby sme ešte viac rozšírili okruh témy, doplňíme ju aj o ďaľšie otázky typu – dom pasívny či stačí len nízkoenergetický? A čo tak dom postavený z alternatívnych systémov ako hlina, kovový alebo MGU či slama?

Ak by existovala jednoznačná odpoveď, tak jednoducho jedna z možností zanikne. Zhrnieme preto základné prezentované rozdiely, ktorými argumentujú jední či druhí zástancovia a vzájomne sa „doťahujú“. A potom je tu ešte povestný výrok: „Tehla je tehla…“

Murovaný vydrží viac…

Jasné, nepoznám nikoho, kto by počas úvah o stavbe rodinného domu neskončil,aspoň dočasne, výrokom: „Tehla je tehla“. Tento argument vznikol v čase, keď sa vracali „amerikánci“ (počas prvej republiky) a na dedinách kupovali pôdu a stavali si svoje “murované” bývanie. Dôvodom boli dosť časté požiare dedín, kedy drevenice zhoreli veľmi rýchlo. Príčinou boli zlé komíny a blízkosť domov. Požiar sa teda šíril veľmi rýchlo. Výrok prežil takmer stáročie a používa sa dodnes. Mal by sa však spresniť, pretože druhá veta v „stavebných“ debatách na tému „Z čoho ?“, znie: „Murovaný vydrží viac.“ Toto je jeden z častých argumentov priaznivcov murovaných domov. Zároveň sa veľmi preceňuje dôležitosť životnosti. Ľudia sa pri porovnávaní materiálovej základne bežne pýtajú, či vydrží montovaný dom z dreva 100 rokov. Niektorý áno, niektorý nie… rovnako to, však, platí aj pre murované domy. Príkladom toho sú rekonštrukcie, keď murovaný dom, ktorý má cez 80 rokov, je v tak dezolátnom stave, že rekonštrukcia by bola nákladnejšia ako nový dom.

Murovaný alebo montovaný drevený dom Ktorý je lepší, 475 Rodinný dom, Podunajské Biskupice

Morálne zastaralá stavba?

Najdôležitejšie je, aby si investor uvedomil, že každý kvalitne postavený dom (aj správne udržiavaný) určite vydrží 1 – 2 generácie, ale potom morálne zastará. Čo to znamená? Viete si predstaviť, že by ste teraz bývali v dome postavenom pred 100 rokmi bez zásadných zmien? Aká úroveň hygieny, aká úroveň tepelnotechnických vlastností by v takejto stavbe boli, komfort vetrania, svetla …? Jednoducho požiadavky každej generácie sa prudko menia a stúpajú.Čo bude o 50 rokov môžeme len predpokladať.
Nezaoberajte sa tým, či dom bude aj pre vaše pravnúčence… Už vaše deti ho možno dajú zbúrať alebo ho zásadne prestavajú, obnovia. Stavajte dom pre seba a svoju rodinu.

Ktorý je lacnejší?

Drevodomy sú „vraj“ lacnejšie?! Chcete montovaný drevodom len kvôli cene? Ak sa pre drevodom rozhodujete kvôli tomu, lebo ste počuli o výrazne nižšej cene realizácie, sklameme vás. Zásadne porovnávajte domy rovnakej veľkosti (!!!) v m2 plochy. Cena drevodomu, z letáku, síce môže byť nižšia rádovo aj o 5 – 10 %, ale v konečnom dôsledku to nemusí byť tak. Čiže, nejde o výrazný rozdiel, ak si uvedomíte, že podstatnú položku ceny domu tvorí kvalita vnútorného vybavenia domu označované aj ako TZB.
Ak vás financie vyslovene netlačia a neriešite každý cent, nerozhodujte sa o montovanom dome len kvôli cene. Ak sa vo svojom dome nebudete cítiť pohodlne, jednoducho to nestojí za to, zaobstarať si drevodom. Drevodom má určite svoje kvality, ktoré by mal jeho majiteľ oceniť, nie ich „brať“ ako poslednú voľbu. A verte, podvedomie a psychika dokážu veľa.

Murovaný alebo montovaný drevený dom Ktorý je lepší, 438 Rodinný dom, Trenčianska Turná

Čo ak zvažujem stavať svojpomocne?

Ak chcete stavať svojpomocne celý dom, odporúčame stavať murovaný dom (je jedno z akého systému). Aj v posledných desaťročiach je to stále tradičný spôsob výstavby, a nielen na vidieku. Vždy zoženiete ľudí (z rodiny), ktorí vám na stavbe pomôžu, hoci doba spred 25 rokov, keď celé rodiny betónovali fúrikmi základy sú za nami. Takouto svojpomocou viete cenu stlačiť až na 20 %, teda len za cenu stavebného materiálu (cenu práce vôbec nepočítate lebo ju vrátite daľšiemu členovi rodiny, keď bude stava onť ). Žiaľ, táto cesta k bývaniu je stále viac potláčaná aktivitami developerov (o tom viac napíšeme nabudúce). Svojpomoc je však vždy na úkor času, ktorý by ste inak venovali svojej práci a zarábaniu. Preto si treba dobre zvážiť cenu svojho vlastného času a „nervov“ pri menežovaní takejto formy výstavby. Je to však stále jedna z možností, ktorú musíme spomenúť.

Neprehliadnite:
Drevostavba roka 2019 bola vyhodnotená len odbornou porotou

Jedným zo spôsobov, ako sa dostať k vlastnému domu je, že si dáte hrubú stavbu (základy, steny, strecha, prípadne okná) postaviť ako, tzv. holodom a následne ostatné „veci“ si riadite svojpomocne. Zoženiete si lacnejšie okná, lacnejšiu podlahu, vykurovanie… Dokážete takto finálnu cenu znížiť. Ale pozor na náväznosti jednotlivých prác a hlavne zodpovednosti. Akej zodpovednosti? Remeselníckej! Ak príde na stavbu niekto montovať okná a otvory budú zle pripravené, firmy si začnú problém, kto mal čo pripraviť a kedy, medzi sebou pohadzovať ako horúci zemiak… Stavby drevodomov svojpomocne zvyčajne robia rôzni stolári a ľudia, ktorí s drevom vedia pracovať. Preto drevodomy jednoznačne odporúčam „laikom“ stavať len na kľúč!!!

Montovaný dom z dreva je rýchlejšie postavený

To je pravda. Montovaný dom sa dá reálne postaviť už za 3 mesiace. Murované domy potrebujú viac času, kvôli mokrým procesom, ale aj tu sa výstavba už značne zrýchľuje. Murovane domy zatiaľ v rýchlosti výstavby za montovanými stále zaostávajú. Rozdiel v rýchlosti je podstatnejší pri poschodových domoch. V montovanom dome môžete bývať už o niekoľko mesiacov skôr ako v murovanom. Ak napríklad bývate v podnájme, môžete ušetrenú cenu za prenájom preto považovať za zľavu, oproti murovanému domu.

Murovaný alebo montovaný drevený dom Ktorý je lepší, 359 Rodinný dom, Rimavská Sobota

Viac vnútorného priestoru v montovanom dome

Je pravda, že montovaný dom má pri rovnakých tepelno-izolačných vlastnostiach menšie hrúbky obvodových konštrukcií. Častým argumentom realizátorov montovaných domov preto je, že na rovnakom pôdoryse máte väčšiu úžitkovú plochu.
Ak máte stiesnené podmienky na pozemku, môže sa, doslova, hodiť každý centimeter.

Drevodomy praskajú

Bežný argument murárov. Majú sčasti pravdu. Drevo vždy trochu pracuje a môžu sa vyskytovať praskliny. Ale skúste si viac všímať interiéry murovaných stavieb, v ktorých bývate, pracujete, chodíte na návštevy… Garantujeme vám, že nájdete praskliny aj v nich. Aj v starej murovanej bytovke sú a treba sa zamerať na oveľa podstatnejšie detaily.

Uvedieme ešte zopár ďalších „argumentov“, ktoré hovoria proti montovaným domom:

– montovaný dom z dreva vám zhorí…,
– akustika je v drevodome zlá…,
podlahy vŕzgajú…,
v drevodome je nedostatočná akumulácia tepla…,
splesnivejú vám steny…

Toto sú však argumenty z agentúry JPP.

Ktorý je lepší, 376 Rodinný dom, Záhorská Bystrica

Tak teda ako? Murovaný alebo montovaný dom z dreva?

Neexistuje jednoznačná odpoveď. Nedá sa na túto otázku odpovedať tento áno a tento nie. To, čo sme popisovali ako protiargumenty, týchto dvoch najčastejšie porovnávaných systémov výstavby, však platí aj pri ostatných alternatívnych systémoch – hlina, slama, liaty betón či oceľ. Zásadné kritérium je, v podstate, len jedno. Aké budú tepelné straty domu, ktorý idete stavať? V budúcnosti budete investovať najmä do prevádzky vykurovacieho systému. Dom by mal mať veľmi hrubé tepelné izolácie, aby straty tepla boli čo najmenšie. Aby sme vám však aspoň trochu pomohli s odpoveďou aj na otázku: „Z čoho?“, máme „malé“ odporučenie… Vyberte si technológiu, z ktorej máte – osobne – lepší pocit. To je ten hľadaný komfort bývania vo vlastnom.

Redakcia z rozprávania architekta Fera Lehockého
Ilustračné obrázky: arch. F. Lehocký

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Z mojho pohladu by som volil skor murovany, ale zalezi aj na fin. moznostiach kazdeho. Pokukujem po bungalove Lívia z ponuky http://www.murovany-dom.sk, kedze som na nich dostal dobre referencie. Ak ma niekto referenciu na niekhoo ineho v ramci zapadu slovenska, kto robi kvalitne, napiste prosim.

Komentáre