„Lacné“ plastové okná z dovozu – sú ozaj lacné???

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

„Lacné“ plastové okná z dovozu – sú ozaj lacné???

Lacné plastové okná Rehau

Zapamätajte si, okná, balkónové dvere, dvere na terasy, ale aj vchodové dvere montujete do svojej stavby na 25 – 30 rokov!!! Toľko rokov musia šetriť vzácnu tepelnú energiu a musia byť plne funkčné. Vy však pri svojej celoživotnej investícii hľadáte lacné riešenie. Chyba!

Povieme vám to „na rovinu“. Nie je táto chyba náhodou vo vašej „ prílišnej šetrnosti“ na  tom najnesprávnejšom mieste? „Lacné“ okná sú vždy vyrobené z toho najlacnejšieho, čo trh ponúka. Vysvetlíme vám, prečo „môžu byť“ okná od niektorých výrobcov také lacné.

Lacné Plastové okná

Na Slovensku je stále relatívne dosť výrobcov – aj garážových, ktorí vlastne okná nevyrábajú, ale len obchodujú. Toto je skupina „dodávateľov“, ktorá doslova a do písmena deformuje trh. Okná nakúpia kdesi za hranicami a keďže pre okná už dlhé roky platí celoeurópska harmonizovaná norma, tak ich ochranou pri zobchodovávaní takéhoto výrobku je odvolávka na značku CE,  ktorá je celoeurópskou značkou kvality. Získanie značky síce podlieha kontrole „národným“ certifikačným úradom, ale aj toto sa dá „rafinovane“ obísť. Vyrobí sa super kvalitné okno, dá sa otestovať a získa značku CE. V akej kvalite je masová výroba okien ktoré idú na „export“. Kto toto kontroluje??? Certifikát sa rozmnoží na „kopírke“ a priloží sa k dodacím listom. Nik ich nečíta a… Kvalita je preukázaná!!!

Lacné Plastové okná Rehau

Argumenty proti tomuto postupu

Aké úskalia však zákazníka stretnú, pri rozhodnutí sa kúpiť si „lacnejšie plastové okno“, to si nevie ani predstaviť. V prvom momente vidí iba „veľmi výhodnú“ cenu. Keď sa však po roku používania začnú objavovať chyby a problémy, nemá kde reklamovať, lebo firma je už nedosiahnuteľná, neexistuje. Reklamácia je teda zbytočná, lebo sa nedá vybaviť. Prečo sa tak skoro začínajú prejavovať nedostatky a poruchy otvárania či iné chyby? Nuž preto, lebo okná sú vyrobené z toho najlacnejšieho, čo trh ponúka. Steny profilu nemajú predpísaných 2,7 mm – takto zvarené rohy sú nedostatočne tuhé a môžu praskať.

Lacné Plastové okná

Aj samotný profil, teda jeho chemické zloženie, mohol výrobca profilu ochudobniť o nejaké % skladby chemikálií, a je teda lacnejší. Toto pri kúpe nezistíte, avšak za 3 – 4 roky sa vám zmení farba profilu zo snehovo bieleho na jemne šedý… a už viete, že vás niekto oklamal. Oceľové výstuhy  ktoré plnia statickú úlohu pre vyššiu tuhosť nemajú 1,2 mm hrubú stenu, ale len 0,7 mm a ich pozinkovanie je veľmi, veľmi tenké a ku korózii výstuh dôjde hneď po prvej zime. Koróziu síce nevidíme, ale časom sa táto zámena prejaví vo väčších deformáciách zvislých prvkov rámu aj krídiel. Okno sa zle zatvára, je „zašprajcované“ a nejde nastaviť  kovanie aby sa získal komfort zatvárania. Na vine môže byť aj lacné kovanie.

Pozrite si: Tajomstvá okien z plastu, ako sa správne rozhodnúť

Okovanie okien je vyhotovené taktiež z menej pevného materiálu a jeho pripevnenie do tenkej výstuhy (samorezné skrutky) sa časom uvoľní a kovanie nepôjde kvalitne zrektifikovať. Otázne sú aj izolačné sklá. Sú plnené argónom, ako nám tvrdí predajca a skutočne na 98 % objemu? Nezmerateľné, a tak musíte veriť „papierom“. Tie sa dajú sfalšovať a vám neostane nič iné, len nadávať sám sebe. Verte nám, príliš „lacné okná“ nemôžu byť plne funkčné 25 rokov!!!

Lacné Plastové okná Rehau

Ako posudzovať parametre kvality

Stavebník akoby ignoroval svoje budúce prevádzkové náklady, ktoré mu v budúcnosti budú spôsobovať „prievan“ v peňaženke, keď dôjde k zvyšovaniu cien za plyn, drevo, uhlie… V čase výstavby je cieľom znížiť výšku investičného vstupu za každú cenu, aby som z hypotéky, ktorou financujem výstavbu rodinného domu, dokázal pokryť všetky práce. Budúcu prevádzku vôbec neposudzujeme. Ide však o úzkoprsé a nesprávne rozmýšľanie. Pod pojmom kvalita okna musíte vnímať dve roviny – prvá je tepelnotechnická, ktorá má priamy vplyv na straty tepla cez plochy okien, a za toto stratené teplo zaplatíte v spotrebe plynu.

okno Rehau

Druhá rovina kvality spočíva v kvalite použitých komponentov, z ktorých sa takéto okno u výrobcu zmontuje, a od nej je priamo úmerne závislá životnosť konečného výrobku. Základnou úvahou, ktorá by mala formovať váš výber okna, je  teda jeho konštrukčná skladba. Okno má rám, ktorý je pripevnený do stavby. Do tohto rámu sa vkladá krídlo, ktorého otváranie a zatváranie zabezpečuje okovanie krídla. Tesnosť spoja rámu a krídla ovplyvňujú dve (dorazové) tesnenia alebo aj tri (tretie je stredové). Do krídla sa  pomocou tesnení  po celom obvode vkladá izolačné dvojsko alebo trojsklo. Toto izolačné sklo je rozhodujúce z pohľadu strát tepla cez okno, lebo rám a krídlo predstavujú len 10 % plochy okna.

okno Velux

Aká je správna skladba

Rozhodujúca pre stanovenie kvality tepelnej izolácie rámov okna je hodnota prechodu tepla rámami – teda Uf [W/m2K]. Čím nižšie Uf, tým lepšie izolačné schopnosti. Obdobne je to aj u skla, kde je hodnota označovaná ako Ug [W/m2K]. Čím nižšie Ug, tým lepšie izolačné schopnosti. Podľa normových odporúčaní by výsledná hodnota prestupu tepla cez okno ako celok mala mať hodnoty nižšie ako Uw = 1,0 [W/ m2K]. Tento výpočet vám musí ponúknuť každý predajca aj výrobca, lebo je povinný ho mať a mal by byť overený autorizovanou skúšobňou. Naše odporúčanie znie – nechajte sa veľmi podrobne informovať, ako je okno možné vyrobiť v nižšej cenovej kategórii a aké sú jeho tepelné straty a porovnajte ich s kvalitnejším, avšak energeticky úspornejším oknom, ktoré vám vie každý výrobca ponúknuť.

Ing Milan Magula
Ing. Pavel Kleskeň
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre