Unikátne zvieracie projekty, budovy nielen pre našich miláčikov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

Unikátne zvieracie projekty, budovy nielen pre našich miláčikov

Rosvet Veterinary Clinic a Cricket Shelter Unikátne zvieracie projekty

Rosvet Veterinary Clinic je nové veterinárne centrum v Olot, ktoré ponúka kvalitnú starostlivosť o zvieratá v modernej a priateľskej atmosfére. Centrum bolo navrhnuté architektonickou kanceláriou VIDA Arquitectura, ktorá sa snažila využiť jedinečnú geometriu a viditeľnosť miesta na rohu križovatky, (unikátne zvieracie projekty).

 

 

Rosvet Veterinary Clinic, Španielsko, (unikátne zvieracie projekty).

Stavba bola dokončená v roku 2023 a má rozlohu 115m². Centrum má tri poschodia, ktoré tvoria veľkú výkladnú skriňu a lákajú pozornosť okoloidúcich.

Centrum je rozdelené na dve časti: verejnú a súkromnú.

Verejná časť je určená pre návštevníkov a ich domácich miláčikov, ktorí sa môžu cítiť pohodlne a bezpečne v priestoroch s organickými geometriami, filtrovanými priehľadnosťami, odrazmi a rozostrenými hranicami. V tejto časti sa nachádzajú recepcia, čakáreň a vyšetrovacie miestnosti, ktoré sú transparentné, aby zvyšovali priestorovosť a dôveru v liečbu zvierat.

Rosvet Veterinary Clinic Unikátne zvieracie projekty

Súkromná časť je určená pre personál a obsahuje všetky potrebné zariadenia pre veterinárnu prax, ako sú operačná sála, laboratórium, röntgen, izolácia a sklad. Táto časť je oddelená od verejnej stenou a je funkčne organizovaná veľmi jasne, s priestormi s jednoduchými geometriami a lineárnymi cestami, aby sa optimalizovali cirkulácie.

Centrum je založené na princípe udržateľnosti a používa materiály a technológie, ktoré znižujú energetickú spotrebu a dopad na životné prostredie. Fasáda je pokrytá bielym keramickým obkladom, ktorý odráža slnečné žiarenie a zlepšuje tepelnú izoláciu. Strecha je zelená a slúži ako termoregulačný prvok a ako priestor pre biodiverzitu. Interiér je zariadený dreveným nábytkom a podlahou, ktoré vytvárajú teplú a príjemnú atmosféru.

Rosvet Veterinary Clinic je príkladom toho, ako sa dá navrhnúť veterinárne centrum, ktoré spĺňa potreby zvierat aj ľudí, pri rešpektovaní kontextu a životného prostredia.

Vedeli ste, že
Je to centrum, ktoré sa nebojí byť viditeľné a inovatívne, ale zároveň ponúka profesionálnu a empatickú starostlivosť.

Cricket Shelter, USA, (unikátne zvieracie projekty).

Cricket Shelter, Brooklyn, USA je urbanistický farmársky systém a dočasný prístrešok pre cvrčky, ktorý minimalizuje ekologickú stopu produkcie potravín bohatých na bielkoviny. Bol navrhnutý skupinou Terreform ONE, ktorá sa zaoberá experimentálnou architektúrou a ekodizajnom.

Je to dvojúčelový prístrešok a modulárna hmyzia farma spojená do jednej štruktúry o rozmere 14m². Je určená pre blížiacu sa potravinovú krízu, kde ľudia budú potrebovať prístup k dobrým zdrojom alternatívnych bielkovín, pretože chov hospodárskych zvierat v danej lokalite už nebude možný pri našej súčasnej miere spotreby. Tento projekt bol vytvorený organizáciou OSN, ktorá vyhlásila hmyz ako dôležitú súčasť pri potravinovej kríze. Zámerom je vytvárať z cvrčkov múku s vysokým obsahom bielkovín a tú zakomponovať do stravy.

Cricket Shelter Unikátne zvieracie projekty

Modulárna farma je vyrobená z CNC preglejkovej klenby, ktorá je vyplnená presne predvyrobenými plastovými boxami v ktorých sa nachádza hmyz. V boxoch sú malé ventilačné otvory, priepustné krmné porty s otáčacími uzamykacími mechanizmami a flexibilné vrecká na hmyz. Súčasná verzia štruktúry je viac prispôsobená solárnej orientácií, prietoku vzduchu a rozmanitosti priestorových programov vnútri. Výpočtový model sa použil na parametrické zarovnanie všetkých jednotlivých nádob tak, aby zodpovedali krivkám oblúka.

Cvrčková farma funguje tak, že poskytuje modulárne biojednotky, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyhovovali priestorovým potrebám cvrčkov, umožňovali im prežiť a rozmnožovať sa v systéme a poskytovali vhodné priestory pre hibernáciu, kŕmenie, triedenie mladých od starých, chov a celkovú ich cirkuláciu.

Modulárna jednotka je prístupná ako komunitný poľnohospodársky nástroj, prispôsobiteľný akémukoľvek existujúcemu mestskému priestoru vhodný pre komunitné záhrady, prázdne pozemky, strechy a nábrežia. Projekt tiež používa veterné perá na ventiláciu, ktoré zosilňujú cvrlikanie cvrčkov v stĺpcoch vibrujúceho vzduchu.

Cricket Shelter má naučiť ľudí, že hmyz je dobrým zdrojom bielkovín, ktorý je ekologicky udržateľnejší ako chov dobytka. Projekt tiež chce predstaviť cvrčky do modernej americkej / európskej stravy ako kultúrne rafinovanú a hygienickú alternatívu. Projekt tiež ukazuje novú topológiu architektúry, ktorá spája poľnohospodárstvo a bývanie v jednej štruktúre.

Vedeli ste, že
viac ako dve miliardy ľudí jedia hmyz každý deň? Možno prišiel čas, znovu ich zaviesť do stravy zostávajúcej populácie.

Galéria

Zdroj foto: archdaily.com
Text: Redakcia

>> Vhodný nábytok pre váš
interiér TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Jeej to úplne krásne, že aj zvieratá majú také profesionálne a útulne nemocniece, ako je tá klinika.😍

Komentáre