Vyberte si do domácnosti vhodný spôsob vykurovania a ušetrite

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTZBVykurovanie

Vyberte si do domácnosti vhodný spôsob vykurovania a ušetrite

Vyberte si do domácnosti vhodný spôsob vykurovania a ušetrite

Zima býva čím ďalej, tým viac nevyspytateľná, a preto je dôležité zabezpečiť svoj domov dobrým vykurovaním. Aké vykurovanie je však pre domácnosť najlepšie? V tomto článku vám ponúkneme vhodný spôsob vykurovania.

Vykurovanie drevom

Hoci sa v tejto oblasti stretávame s čoraz väčšími obmedzeniami a dôrazom na ochranu životného prostredia, drevo je stále považované za ekologický spôsob kúrenia. Vykurovať môžete kusovým drevom, drevnými peletami alebo drevnou štiepkou.

Vykurovanie Drevom, Vyberte si do domácnosti vhodný spôsob vykurovania a ušetrite

Aké sú výhody vykurovania drevom?

– je to obnoviteľný zdroj energie
– nie je závislý od zmeny cien fosílnych palív
– bezpečné a čisté prevedenie a technika

Na druhú stranu, ak sa rozhodnete pre vykurovanie kusovým drevom, rátajte s tým, že nad jeho navozením, prípravou a vysušením určite nejaký čas strávite. Taktiež ho niekde musíte skladovať. Pri automatických kotloch sa zase stretnete s vysokými investičnými nákladmi. Kotol na biomasu však poskytuje najlepší možný spôsob vykurovania, aký pri vykurovaní drevom môžete zvoliť.

Vykurovanie plynom

Vykurovacie systémy na plyn vedia byť naozaj efektívne a výhodné. Použitý plyn väčšinou spaľujú až na 98%. Pri tomto systéme si môžete vyberať z 3 typov paliva: zemný plyn, bioplyn a kvapalný plyn.

Vykurovanie plynom, Vyberte si do domácnosti vhodný spôsob vykurovania a ušetrite

Výhody vykurovania plynom sú:

– nízke počiatočné náklady a nepriestorná inštalácia
– ľahká regulácia s minimálnou produkciou škodlivých emisií
– možné kombinovanie s obnoviteľnými energiami

Nezabudnite však, že ste závislí od dostupnosti fosílnych palív, ceny plynu zároveň môžu kolísať a pre správne fungovanie bude potrebné namontovať plynovú prípojku a zásobník na plyn.

Neprehliadnite:
Hlinená pec v moderných domoch? Hlina – materiál minulosti, súčasnosti aj budúcnosti

Vykurovanie elektrinou

Vykurovanie elektrickým prúdom býva často sporné, no jeho výhodou býva to, že je elektrina dostupná takmer všade. Tento systém vám zároveň pomôže ohriať nielen miestnosti, ale aj vodu. Jeho efektivita a ekologickosť je však menšia ako pri vykurovaní plynom. Ak sa pre toto vykurovanie rozhodnete, máte na výber z rôznych systémov:

Vykurovanie elektrinou, Vyberte si do domácnosti vhodný spôsob vykurovania a ušetrite

– priamy elektrický ohrievač
– elektrické podlahové vykurovanie
– akumulačné kachle
– elektrická príprava teplej vody

Pri každom z týchto systémov sa na začiatok stretnete s malými investičnými nákladmi, jednoduchou montážou a úsporou priestoru, avšak časom pribudnú vysoké prevádzkové náklady. Niekedy je teda lepšie spoľahnúť sa na teplovodné kúrenie.

Premýšľajte efektívne a šetrne

Ak chcete vaše vykurovanie ešte viac zefektívniť, porozmýšľajte nad prepojením jednotlivých systémov s obnoviteľným tepelným zdrojom, akým sú napríklad solárne panely. Ak do svojej domácnosti nainštalujete tepelné čerpadlo, ktoré bude doplnené slnečnými kolektormi, úspory budú hneď znateľné (hlavne, ak prikúrite elektrinou či plynom iba vo veľmi tuhých teplotách).

Slnecne kolektory, fotovoltaicke panely

Chcete, aby vaše vykurovanie bolo naozaj efektívne a za čo najnižšie náklady? Nepodceňte to a poriadne si pred inštaláciou nového vykurovacieho systému preštudujte jednotlivé možnosti. Obmedzíte tak do budúcnosti hocijaké obavy z nesprávneho výberu alebo využitia tepelných systémov. Na aké vykurovanie teda vsadíte?

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre