Ako eliminovať v letných horúčavách prehrievanie interiérov v podkroviach?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaStrešné okná a svetlovody

Ako eliminovať v letných horúčavách prehrievanie interiérov v podkroviach?

Ako eliminovať v letných horúčavách prehrievanie interiérov v podkroviach

Slnko je dobrý a je aj viac ako potrebný sluha, ale! V letných horúčavách nás však dokáže pekne potrápiť, obzvlášť, v prípade obytných priestoroch v podkroví.

Prečo?

Podkrovné bývanie je charakteristické svojou neopakovateľnou atmosférou, ktorú dotvoria strešné okná. Cez strešné okná sa do interiérov v podkroviach dostáva viac slnečných lúčov, pretože okno v šikmej rovine strechy je obvykle orientované kolmo na lúče od slnka z juhovýchodu, juhu či západu. Cez strešné okná tak preniká svetlo priamo do „hĺbky“ miestnosti aj niekoľko hodín denne. Strešné okno fakticky „rozjasní“ podkrovnú miestnosť, avšak slnečné UV lúče zohrievajú interiérový vzduch.
Tento fakt však môže byť aj na „obtiaž“ a to vtedy, ak dôjde k veľkému ohriatiu interiéroveho vzduchu. Aby ste si komfort pohody užívali aj v lete, musíte s týmto faktom počítať.

Ako eliminovať v letných horúčavách prehrievanie interiérov v podkroviach

Zdravé a trvalo udržateľné vnútorné prostredie

Dobre zvolená kvalitná tieniaca technika na strešné okná však dokáže problém s prehrievaním vyriešiť alebo aspoň výrazne zmierniť. Merania v reálnych podmienkach ukázali, že teplota v miestnostiach, kde je inštalovaná správna tieniaca technika môže byť až o 7 °C nižšia.
Ako si však správne vybrať z množstva tieniacich doplnkov ten najvhodnejší? Poradíme vám, ako postupovať v troch rôznych scenároch.

Potrebujem vyriešiť prehrievanie

Prehrievanie domácnosti sa najefektívnejšie rieši vonkajšími tieniacimi doplnkami. Účinok vonkajšieho tienenia spočíva v prevencii, v zamedzení prístupu tepla k okenným tabulám, ktoré by po zahriatí prenášali teplo do interiéru. Vnútorné rolety či žalúzie by už v prehrievaní interiérového vzduchu nedokázali zabrániť. „Keď potrebujeme tieniacim doplnkom regulovať teplotu v miestnosti, musíme teplo odraziť ešte pred okennou tabulou,“ vysvetľuje podstatu fungovania Jakub Mrázek, produktový špecialista spoločnosti VELUX.

Neprehliadnite:
Nenápadný “bungalov”, zvnútra plný tepla, nehy a rodinnej atmosféry

Vonkajšie tienenie strešných okien zaisťujú buď markízy alebo rolety. Jednoduchším variantom je markíza z priehľadnej sieťoviny, ktorá zabraňuje priechodu svetelných lúčov, a tým aj tepla k oknu, pričom súčasne umožňuje výhľad von a prepúšťa do interiéru svetlo. Drahšie a komfortnejšie riešenie prináša vonkajšia roleta. V lete výrazne zníži teplotu v interiéri a v zime naopak zabráni únikom tepla a zníži náklady na kúrenie. Navyše tlmí hluk z dažďa a krupobitia, chráni okno pred poškodením a vďaka 100 % zatemneniu zaisťuje aj dokonalú ochranu súkromia a nerušený spánok.

Ako eliminovať v letných horúčavách prehrievanie interiérov v podkroviach

V interiéri mám príliš veľa svetla

Najmä pri strešných oknách, ktoré sú orientované na juh, je potrebné regulovať nielen teplo, ale aj množstvo svetla. V prípade, že máte v danej miestnosti problém aj s prehrievaním je vhodné vybrať si vonkajšiu tieniacu roletu, ktorá vyrieši oba problémy.
Ak však primárne potrebujete riešiť množstvo svetla v miestnosti, o úplné zatemnenie sa postarajú vnútorné rolety či žalúzie. Vnútorné tieniace rolety či žalúzie si môžete vybrať z množstva typov či dizajnových prevedení tak, aby sa vám čo najviac hodili do interiéru. Nová kolekcia úplne zatemňujúcich roliet „Colour by You“ ponúka až 1800 farieb a odtieňov a hravo ju zladíte s kobercom či pohovkou.

Chcem vyriešiť prehrievanie na vysoko namontovanom okne

Tienenie strešných okien VELUX je možné riadiť aj na diaľku. Existujú dve možnosti takéhoto ovládania. Elektrické ovládanie, ktoré je napájané zo siete a k oknu je tak potrebné priviesť kábel. V prípade, že ste na elektrické ovládanie nemysleli v predstihu a dodatočne nechcete privádzať k oknu kábel, môžete sa zaobísť aj bez neho a využiť druhý variant. Tým je elektricky ovládané tienenie na solárny pohon. V tomto prípade je batéria motoru pravidelne dobíjaná fotovoltickým napájacím článkom rolety, ktorá funguje na báze denného svetla, úplne spoľahlivo bez ohľadu na počasie. Ovládanie pohybu rolety či žalúzie je pomocou diaľkového ovládača.

Ako eliminovať v letných horúčavách prehrievanie interiérov v podkroviach

IQ riešenia pre dostatok svetla viete tiež vyriešiť

Úplne komfortné tienenie bez toho, aby ste sa oň museli starať, zabezpečí inteligentný systém VELUX ACTIVE. S jeho pomocou je možné ovládať nielen tieniace doplnky, ale aj už existujúce elektricky ovládané strešné okná, a tak automaticky zabezpečiť príjemné vnútorné prostredie. Inteligentná ochrana pred teplom je založená na sledovaní miestnych online predpovedí počasia či senzorov, ktoré priebežne vyhodnocujú aktuálny stav a rolety v prípade potreby stiahne ešte skôr, ako k prehriatiu interiéru dôjde. Produktový program výrobcu sa skladá zo širokej škály strešných okien a svetlíkov a aj z riešení pre ploché strechy. Oslovte zákaznícke centrum VELUX, ktoré vás spojí s kvalitnou montážnickou firmou a pomôže vám s výberom toho správneho typu tienenia pre vašu strechu.

Petra Liptajová
Snímky: VELUX s.r.o.

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre