Netradičné spôsoby kúrenia – aké výhody a nevýhody prinášajú?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTZBVykurovanie

Netradičné spôsoby kúrenia – aké výhody a nevýhody prinášajú?

Netradičné spôsoby kúrenia – aké výhody a nevýhody prinášajú

Zatiaľ čo v dávnej minulosti panovala vykurovaniu domácnosti piecka, dnes je vhodné spôsoby kúrenia kombinovať. Vďaka moderným technológiám máte k dispozícii celé spektrum možností, avšak len do niektorých z nich sa skutočne oplatí investovať. V dnešnom článku vám preto predstavíme základné výhody a nevýhody alternatívnych spôsobov kúrenia.

 

 

Fotovoltaika vám poslúži po celý rok

Pamätajte však na to, že vašu domácnosť sama o sebe nevykúri. Slúži totiž na výrobu elektriny z dopadajúceho slnečného svetla. Na prvý pohľad by sa tak mohlo zdať, že je pre kúrenie zbytočná. Ak ju však správne prepojíte s tepelným čerpadlom, ktoré si popíšeme nižšie, ľahko pokryjete vykurovacie potreby domácnosti behom jari a jesene. V letných mesiacoch môže voltaika vďaka vysokej účinnosti pracovať aj v opačnom smere – domácnosť ochladí v podstate zadarmo.

Náš TIP:
O fotovoltaike uvažujte predovšetkým v prípade, že domov vykurujete elektrinou.

Fotovoltaika vám poslúži po celý rok

Silnou stránkou solárnych panelov je fakt, že ich môžete umiestniť prakticky na akýkoľvek druh strechy. Panely však niečo vážia, takže jedinou požiadavkou na strechu je dostatočná nosnosť jej konštrukcie.

Jednou z hlavných nevýhod fotovoltaiky, sú jej vysoké obstarávacie náklady. Vzhľadom na to, že je technológia založená na využívaní slnečnej energie, v prípade zatiahnutého dňa bude vaša energetická produkcia nulová. Solárne panely zároveň nie sú nezničiteľné a s časom sa opotrebúvajú, resp. klesá ich efektivita a spolu s ňou aj produkcia energie.

Ekologické vykurovanie – užite si zimnú pohodu v teple domova s ohľadom na budúcnosť.

Tepelné čerpadlo ponúka nízke prevádzkové náklady

Tepelné čerpadlo ponúka nízke prevádzkové náklady

Jedným z hlavných kritérií výberu spôsobov kúrenia sú obstarávacie a prevádzkové náklady. Tepelné čerpadlá patria z hľadiska nákladov na ich chod medzi najvýhodnejšie. Princípom ich vykurovania je odčerpávanie tepla zo zeme, vzduchu alebo body a jeho následné rozvádzanie do systému v domácnosti. Okrem nízkych prevádzkových nákladov ide zároveň o jeden z najekologickejších spôsobov kúrenia.

Infrakúrenie si vás získa jednoduchou montážou

Vykurovacie systémy na báze sálania infračerveného žiarenia vás oklamú svojím vzhľadom. V interiéri pôsobia veľmi elegantne a v niektorých prípadoch by ste ich ani neodlíšili od bežných dekorácií v domácnosti. Tieto chytré vykurovacie systémy totiž môžu mať podobu obrazu, zrkadla alebo plochého stropného svietidla.

Infrakúrenie si vás získa jednoduchou montážou

Vykurovanie infračerveným žiarením je obľúbené vďaka rovnomernej distribúcii tepla a možnosti regulovať teplotu v každej miestnosti samostatne. Vyhriatie celej miestnosti je ale časovo náročnejšie ako u iných spôsobov kúrenia. Infrapanely sú tak vhodné hlavne pre administratívne alebo rekreačne obývané priestory.

Správne vyhriata domácnosť je pre naše pohodlie základom. Pri výbere zdroja kúrenia je však dôležité brať do úvahy mnoho faktorov. Medzi tie hladné patria celkové náklady za kúrenie, dostupnosť paliva, montáž či životnosť zdroja. Nie každý spôsob vykurovania je tak výhodným riešením pre každého. Preto vám odporúčame, aby ste si výber vopred poriadne premysleli.

Galéria

Foto: Klarstein, Freepik, Unsplash
Text: Redakcia

>> Zariaďte si vykurovanie podľa svojich
predstáv Tu alebo nižšie <<

 

Komentáre