Nepraktické veci v interiéri, ktoré vás nútia častejšie upratovať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NábytokZdravé bývanie

Nepraktické veci v interiéri, ktoré vás nútia častejšie upratovať

Tmavé dlaždice i nútia nás častejšie upratovať

Keď sa človek pustí do rekonštrukcie svojho bytu, potrebuje premyslieť veľa rôznych maličkostí. Dôležité je, aby bol interiér nielen pekný, ale aj pohodlný a praktický, inak ho budete čoskoro nenávidieť pre potrebu častého upratovania. Povieme vám, aké riešenia by ste mali zavrhnúť, aby vás po niekoľkých mesiacoch nezačali obťažovať a nútili častejšie upratovať.

Tmavé dlaždice

Ako krásne vyzerajú čierne lesklé dlaždice na obrázkoch! Štýlové, efektné, pútavé. Tiež ale strašne nepraktické. Nech to znie akokoľvek paradoxne, znečistenie je však na tmavej podlahe oveľa viditeľnejšie ako na svetlej. Na dlaždici je viditeľná akákoľvek škvrna prachu, vlas, kvapka vody.

 

 

Bohužiaľ, všetky odtiene od hnedej po čiernu netolerujú akékoľvek oneskorenie pri upratovaní. Preto vám radíme, aby ste si viackrát premysleli, kým si tmavú lesklú dlažbu kúpite. Samozrejme, ak k vám dvakrát do týždňa príde profesionálna upratovačka, nie je sa čoho obávať. Je však nepravdepodobné, že by gazdinky, ktoré si samy upratujú, chceli žiť s metlou v jednej ruke a mopom v druhej. Mimochodom, nielen tmavé dlaždice, ale aj biela matná dlažba je na tom podobne, na takejto podlahe je všetko viditeľné okamžite.

Lesklé materiály v kuchyni nás nútia častejšie upratovať

Lesklé materiály v kuchyni i nútia nás častejšie upratovať

Prečo sú lesklé skrinky tak často viditeľné v malých kuchyniach? Je to jednoduché, odrážajú svetlo, čo znamená, že malú kuchyňu opticky zväčšia. Touto potrebou sa dá ešte ospravedlniť prítomnosť svetlých lesklých materiálov, ale v prípade tmavých už nie. Na takýchto materiáloch vidieť všetky škvrny, odtlačky prstov, kvapky vody, stopy mastnoty.

Túto miestnosť tiež nedopĺňajte lesklými domácimi spotrebičmi. Chladničky, mikrovlnné rúry, kávovary, rýchlovarné kanvice, lesklý povrch na ktoromkoľvek z týchto zariadení vám značne sťaží život. Buď ich budete musieť umývať aj niekoľkokrát denne, alebo priznať porážku a prestať riešiť škvrny okolo vás.

Biele spoje dlaždíc

Biele spoje dlaždíc i nútia nás častejšie upratovať

Škárovacia hmota medzi dlaždicami nezostane v perfektnom stave veľmi dlho. Postupom času zožltne, pokryje sa prachom, absorbuje škvrny od rozliatych tekutín (ak hovoríme o podlahe) a niekedy začne praskať. Škárovacia hmota akejkoľvek farby bude musieť byť pravidelne čistená, tomuto sa nevyhnete, ale biela farba sa stane oveľa rýchlejšie zrelou na výmenu. Pravidelné čistenie pomôže udržať škáry dlaždíc v dobrom stave po dlhú dobu. Dá sa to urobiť domácimi prostriedkami, ako je soľ, sóda bikarbóna, ocot.

Látkové čalúnenie v kuchynskej časti

Látkové čalúnenie i nútia nás častejšie upratovať

Stoličky a malá pohovka v kuchyni s látkovým čalúnením vyzerajú pekne, efektne a pohodlne. Ukazuje sa však, že je to nepraktické, najmä ak sú v dome malé deti alebo domáce zvieratá.

Veľké množstvo textílií v oblasti, kde sa pravidelne varí a jedáva, je vo všeobecnosti nežiaduce, ak snívate o udržiavaní dokonalého poriadku. Po prvé, ak sa náhodou prevrhne niečo mastné alebo spadne na stôl kečup, poťah môže zachrániť len chemické čistenie. A po druhé, akákoľvek tkanina veľmi rýchlo absorbuje pachy. Ak už máte v kuchyni stoličky s látkovým čalúnením, dbajte aspoň na to, aby bola miestnosť dobre vetraná a používajte digestor nad sporákom.

Záves v kúpeľni

Záves v kúpeľni nútia nás častejšie upratovať

Tento prvok kúpeľne bude žiť šťastne až do smrti iba vtedy, ak v byte nebude tvrdá voda. Áno, ešte ho treba pravidelne oprať, no ak si vyberiete kvalitný záves, ktorý zvláda prania, zachová si atraktívny vzhľad po dlhé mesiace. Situácia je oveľa horšia, ak má dom vodu so zvýšenou tvrdosťou a na kohútikoch a umývadlách sa neustále tvoria stopy hrdze. V tomto prípade je zažltnutý záves len otázkou času. Bežným práškom to neoperiete a budete sa musieť uchýliť k pomoci špeciálnych nástrojov určených na boj proti hrdzi a vodnému kameňu.

Foto: Unsplash, Shutterstock
Redakcia

>> Inšpirujte sa bytovými
doplnkami TU alebo nižšie <<

 

Komentáre