Ako sa zbaviť a predchádzať škodcom v kuchyni – mravce a múčne mole

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

Ako sa zbaviť a predchádzať škodcom v kuchyni – mravce a múčne mole

Škodci v kuchyni mravce a múčne mole

Kuchyňa je miestom, kde sa pripravujú a skladujú potraviny, ale tiež lákajú rôzne škodce, ktoré sa živia suchými potravinami, ako sú múka, obilniny, orechy, sušené ovocie a iné. Medzi najčastejšie škodce v kuchyni patria mravce a múčne mole. Tieto škodce nielenže znehodnocujú potraviny, ale tiež môžu spôsobiť alergické reakcie alebo prenášať choroby. Preto je dôležité vedieť, ako sa ich zbaviť a predchádzať ich vzniku.

 

 

Mravce

Mravce sú malé hmyzy, ktoré žijú v kolóniách a hľadajú potravu pre seba a svoju kráľovnú. Sú priťahované sladkými alebo mastnými potravinami, ktoré nájdu v kuchyni. Môžu sa dostať do kuchyne cez malé škáry, trhliny alebo otvory v stenách, podlahách alebo oknách. Tento hmyz zanecháva za sebou feromónovú stopu, ktorou sa orientujú a privádzajú ďalšie mravce k zdroju potravy.

Mravce a jedlo ako sa zbavit mravcov

Ako sa zbaviť mravcov?

 • Odstráňte zdroj potravy. Udržujte kuchyňu čistú a suchú. Umyte riad a utierky, vyhoďte odpadky, utrite stoly a pulty, uzatvorte potraviny do vzduchotesných nádob.
 • Použite prírodné repelenty. Mravce neznášajú niektoré silné vône, ako sú ocot, citrón, cesnak, klinčeky, mäta pieporná alebo škorica. Môžete použiť tieto látky na utretie miest, kde sa mravce objavujú, alebo na vytvorenie bariér okolo nich. Napríklad môžete namočiť vatové tampóny do octu alebo citrónovej šťavy a položiť ich na okraje pultov alebo okien. Alebo môžete posypať práškový cesnak, klinčeky, mätu piepornú alebo škoricu na cesty mravcov.
 • Použite návnady na mravce. Návnady na mravce sú látky, ktoré obsahujú lákadlo (napríklad cukor) a jed (napríklad borax). Mravce sú priťahované lákadlom a odnesú si ho do svojej kolónie, kde ho zdieľajú s ostatnými mravcami vrátane kráľovnej. Jed postupne zabije celú kolóniu. Môžete si vyrobiť vlastnú návnadu na mravce zmiešaním rovnakých častí cukru a boraxu s trochou vody. Potom položte túto zmes na malé kúsky papiera alebo plastových viečok a umiestnite ich tam, kde sa mravce objavujú. Buďte opatrní pri používaní boraxu, pretože je to toxická látka pre ľudí a domáce zvieratá. Pri domácnosti kde sú deti odporúčame nástrahu pre mravce domček.

Ako predchádzať mravcom?

 • Zapečaťte vstupy. Skontrolujte svoju kuchyňu a nájdite miesta, kde sa mravce môžu dostať dovnútra. Použite silikón, tmel, lepiacu pásku alebo iný materiál na zapečatenie trhlín, škár alebo otvorov v stenách, podlahách alebo oknách.
 • Odstráňte vonkajšie zdroje potravy. Mravce môžu byť priťahované potravinami, ktoré sa nachádzajú mimo vašej kuchyne, napríklad v komposte, na záhrade, na grile alebo na zvieracej miske. Uistite sa, že tieto zdroje potravy sú dobre uzavreté, čisté a vzdialené od vášho domu.
 • Použite prírodné repelenty. Okrem použitia prírodných repelentov vo vnútri vašej kuchyne, môžete tiež použiť niektoré z vonku, aby ste odradili mravce od prístupu k vášmu domu. Napríklad môžete posypať práškový cesnak, klinčeky, mätu piepornú alebo škoricu okolo základov vášho domu, dverí alebo okien. Alebo môžete vysadiť niektoré z týchto rastlín vo svojej záhrade alebo vo kvetináčoch.

Múčne mole

Múčne mole sú malé motýle, ktoré sa živia múkou a inými suchými potravinami. Ich larvy sú bieložlté červy s hnedou hlavou, ktoré sa zakuklia v kokónoch zo svojej hodváby a potravy. Dospelé múčne mole sú šedohnedé a majú dve páry krídel s tmavými škvrnami. Mole sa môžu dostať do vašej kuchyne cez infikované potraviny z obchodu alebo cez otvory v stenách alebo oknách.

Mucne mole

Ako sa zbaviť múčnych molí?

 • Odstráňte zdroj potravy. Preskúmajte všetky suché potraviny vo vašej kuchyni a vyhoďte tie, ktoré sú napadnuté múčnymi moľami. Pozrite sa na prítomnosť lariev, kukiel, dospelých motýľov alebo ich hodvábnych vlákien. Tiež skontrolujte obaly potravín a vyhoďte tie, ktoré sú poškodené alebo prerazené.
 • Umyte a dezinfikujte skrine a pulty. Po vyhodení infikovaných potravín vyberte všetko zo skríň a pultov a dobre ich umyte horúcou mydlovou vodou. Potom ich dezinfikujte roztokom bielidla a vody (1 polievková lyžica bielidla na 4 litre vody) alebo octom. Nezabudnite umyť aj vnútorné a vonkajšie strany obalov čistých potravín.
 • Použite lepivé pásiky na múčne mole, ktoré obsahujú feromóny (látky, ktoré lákajú motýle). Môžete si ich kúpiť v obchodoch so záhradnými potrebami alebo online. Zavesiť ich do skríň alebo položiť na pulty tam, kde ste videli mole. Tieto pásiky prilákajú a chytia dospelých motýľov a zabránia im rozmnožovať sa.

Ako predchádzať múčnym moliam?

 • Udržujte potraviny v uzavretých nádobách. Aby ste zabránili moliam dostať sa k vašim potravinám, uchovávajte ich v pevných plastových, sklenených alebo kovových nádobách s tesnými viečkami. Tiež skráťte dobu skladovania suchých potravín a používajte staršie potraviny pred novšími.
 • Zamrazte alebo zohrejte potraviny. Ak si nie ste istí, či sú vaše potraviny infikované moľami môžete zabrániť  ich rozvoju tým, že ich zamrazíte alebo zohrejete. Zamrazenie potravín na -18°C na 4 dni alebo zohriatie na 60°C na 30 minút čo zabije všetky štádiá týchto škodcov.
 • Použite prírodné repelenty. Niektoré bylinky a korenie majú silné vône, ktoré ich odpudzujú. Môžete použiť napríklad bobkový list, levanduľu, rozmarín, tymián, hrebíček alebo škoricu. Položte tieto bylinky a korenie do malých vrecúšok alebo gázových obväzov a umiestnite ich do skríň alebo pultov tam, kde uchovávate suché potraviny.

Zhrnutie

V tomto článku sme sa venovali problému dvoch najčastejších škodcov v kuchyni, konkrétne mravcov a múčnych molí. Tieto škodce sa živia suchými potravinami, ktoré skladujeme v kuchyni, a môžu spôsobiť ich znehodnotenie alebo kontamináciu. Preto je dôležité vedieť, ako sa ich zbaviť a predchádzať ich vzniku. Medzi najúčinnejšie spôsoby patria:

 • Odstránenie zdroja potravy a vyhodenie infikovaných potravín
 • Umytie a dezinfekcia skríň a pultov
 • Použitie návnad alebo lepivých pásikov na prilákanie a chytenie dospelých škodcov
 • Udržiavanie potravín v uzavretých nádobách
 • Zamrazenie alebo zohriatie potravín na zabíjanie všetkých štádií škodcov
 • Použitie prírodných repelentov na odstrašenie škodcov

Dúfame, že tento článok vám pomohol pochopiť, ako sa starať o svoju kuchyňu a chrániť ju pred nepríjemnými návštevníkmi.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Ako sa zbaviť mravcov
a iných škodcov TU <<

 

 

Komentáre (1)

 1. Jej,
  dobre vedieť.
  Lebo vždy keď si už myslím, že som zlikvidovala v kuchyni všetky mole, nejaká vždy vyletí.
  Takže som rada, že som si mohla prečítať tento článok.

Komentáre