Niečo pre záhradkárov: Využite zimu a pripravte svoju záhradku sa na jar!

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Niečo pre záhradkárov: Využite zimu a pripravte svoju záhradku sa na jar!

Niečo pre záhradkárov Využite zimu a pripravte svoju záhradku sa na jar, Naplánujte si novú sezónu, príprava kvetináčov s hlinou na letničky

Správny záhradkár nezaháľa ani v zime. Neupadnite do zimného spánku ani vy a pripravte svoju záhradku na jar. Ešte pred vypuknutím záhradkárskej sezóny vás čaká zopár dôležitých úloh, ktoré by ste nemali vynechať. Ako pripraviť záhradu na jar a na čo nezabudnúť? Všetko sa dozviete v tomto článku.

S príchodom zimy prikryje snehová nádielka záhony a tie môžu v pokoji oddychovať. Záhradkár by však na záhradu nemal zabúdať a mal by myslieť na nadchádzajúcu sezónu. Hoci je jarná sezóna ešte ďaleko, záhradka potrebuje starostlivosť aj počas zimy.

Niečo pre záhradkárov Využite zimu a pripravte svoju záhradku sa na jar , sneh by ste nemali odhŕňať spod stromov

Pozor na snehovú prikrývku

Snehová prikrývka je skvelou ochranou pred mrazom, no veľká vrstva môže zaťažovať ovocné stromy aj okrasné ihličnany. Ak nechcete, aby sa vaše stromy polámali, mali by ste z nich občas otriasť ťažký sneh.

Naopak, sneh by ste nemali odhŕňať spod stromov. Vrstva snehu totiž ochráni korene stromov pred silným mrazom. Skúsení záhradkári tiež radia, aby ste nechodili po zamrznutom trávniku. Krehká tráva by sa mohla poškodiť a na jar by ste museli sadiť novú. V zime nezabúdajte ani na zvieratká. Nachystajte vtáčikom dostatok krmiva, aby prečkali mrazivé dni.

Neprehliadnite:
Poradíme vám ako skalka dokáže skrášliť záhradku či dvor

Pripravte si náradie na novú sezónu

Konečne máte čas skontrolovať všetko záhradné náradie a nábytok. Očistite náradie od hliny, nabrúste motyku aj rýľ. Hrdzavé časti zoškrabte a natrite náradie olejom, ktorý ich ochráni pred vlhkosťou.

Nezabudnite ani na záhradný nábytok. Venujte mu dostatočnú pozornosť a opravte všetko, na čo ste počas sezóny nemali čas.

Pripravte si náradie na novú sezónu

Zakryte stromy aj záhony

Sneh chráni záhradku pred mrazom. Ak však nie je dostatok snehu, musíte rastliny ochrániť vy. Keď svieti slnko, no teploty sa držia pod nulou, sú ohrozené najmä mladé stromčeky. Zamŕzanie a následné rozmŕzanie môže poškodiť kôru stromov. Preto by ste ich mali natrieť vápnom, ktoré ich bude chrániť pred mrazom aj slnečnými lúčmi.

Náš tip:

Ak bývate v blízkosti lesov, mali by ste stromčeky chrániť pred divou zverou. Využite pletivo či drevenú ohradu.

Rovnako ako stromy, aj záhony potrebujú ochranu pred striedaním mrazu a slnka. Záhony zakryte textilnou fóliou, ktorá ich chráni a zároveň poskytuje dostatok priestoru na dýchanie. Nezabudnite ju na okrajoch zaťažiť, aby vám neodletela.

Naplánujte si novú sezónu

Konečne máte čas na pokojné plánovanie novej sezóny. Chcete vyskúšať nové plody alebo plánujete urobiť v záhrade zmeny? Všetko si dôkladne premyslite a zapíšte si podrobný plán novej sezóny. Ak plánujete sadiť skorú zeleninu alebo letničky, mali by ste prikryť zem fóliou, ktorá ju zohreje.

Naplánujte si novú sezónu, príprava kvetináčov s hlinou na letničky

Zima je tiež vhodná na prípravu kvetináčov s hlinou na letničky. Sadiť môžete aj trvalky, ktoré znesú mráz. Nechajte ich v záhrade zapadnúť snehom, ktorý ich ochráni pred mrazom.

Foto: Unsplash, Pexels, Pixabay
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre