Osvetlenie schodov v dome: najlepšie dizajnové varianty

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérOsvetlenie a svietidláSchodištia

Osvetlenie schodov v dome: najlepšie dizajnové varianty

Osvetlenie schodov v dome

Osvetlenie schodov v domoch a dvojposchodových apartmánoch má dve úlohy: bezpečnosť a estetiku. V tomto článku sa budeme venovať obom aspektom a poskytnem viaceré nápady na osvetlenie schodiska v domácnosti.

Na čo slúži osvetlenie schodiska?

Osvetlenie dáva schodiskovému priestoru nové funkčné a štylistické vlastnosti:

  • V noci sa prechod medzi podlažiami stáva bezpečným.
  • Dekoratívne efekty sú v súlade s nastavením svetla: rozpätia je možné nielen vizuálne oddeliť, ale aj vytvárať ilúziu štruktúry vznášajúcej sa vo vzduchu.
  • Schodisko so svietiacimi stupňami sa stane perlou interiéru a smerové lúče zdôraznia bohatosť povrchovej úpravy a príslušnosť k určitému štýlu.

 

 

Aké lampy sa používajú na osvetlenie schodov?

1. Halogén

Halogénové zdroje, ktoré sa objavili v predaji v roku 1959, sa priaznivo líšili od bežných žiaroviek: svietili výrazne jasnejšie. Vďaka použitiu jódu a brómu vo vnútri banky získalo telo volfrámového vlákna vlastnosť regenerácie, čím sa zvýšila jeho životnosť.

Halogén osvetlenie

Výhody:
• Rovnaká prevádzka na striedavý a jednosmerný prúd;
• Dobré podanie farieb: farby okolitých objektov nie sú skreslené;
• Silná žiara.

Nevýhody:
• Zahriatie banky na nebezpečné hodnoty;
• Nízkofrekvenčný hluk pri práci so stmievačom na striedavý prúd;
• Potreba udržiavať čistotu na povrchu banky.

Halogénové žiarovky dopĺňajú lustre, svietniky, reflektory, bodovky do zrkadiel a pouličné osvetlenie.

2. Neónové

V každodennom živote sa neónové lampy nazývajú plynové lampy rôznych farieb, zatiaľ čo skutočný neón má červeno-oranžovú žiaru. Hélium dáva žiarenie žlto-oranžových, modrastých, fialových a modrých odtieňov. Je zakázané pripájať takéto trubice k bežnej sieti, to znamená používať ju bez odporu.

Neónové osvetlenie schodov schodísk

Moderné neónové trubice sú vyrobené bez plynu, na LED diódach, ich životnosť sa predlžuje na 40 000 hodín. Novú generáciu neónových lámp predstavujú dva hlavné typy: flexibilný a studený neón. Forma moderného neónu je rôznorodá: k dispozícii sú vzory, písmená, čísla, štylizované nápisy a obrysové postavy. Môžu byť napájané bežnými batériami a dokonca nabíjané pomocou USB kábla.

3. Flexibilný neón (led-neon)

Ide o diódový kábel so zvýšenou hustotou vyžarujúcich prvkov, vďaka čomu pôsobí nepretržite svietiaci. Plášť je matný alebo priehľadný, niekedy je doplnený ovládačom od výrobcu. Dnes je veľmi populárne obrysové osvetlenie schodov pomocou flexibilného neónu, dekoratívnej šnúry pozostávajúcej z plášťa a LED diód umiestnených vo vysokej hustote.

Flexibilný neón

Výhody:
• Ochrana pred vlhkosťou vďaka úplnému uzavretiu okruhu (IP67);
• Odolný voči mechanickému poškodeniu v porovnaní so sklom;
• Nízka cena;
• Vysoký dekoratívny efekt.

Nevýhody:
• Prevádzkové napätie 12 V;

4. LED pásik

Ide o najjednoduchšiu dosku plošných spojov na flexibilnej báze so sériovým zapojením diód. Vyznačuje sa výnimočnou energetickou účinnosťou a odolnosťou s vysokým svetelným výkonom. Jednoduchosť inštalácie a dekoratívne možnosti robia z takéhoto osvetlenia objekt vysokého dopytu od majiteľov domov.

Led osvetlenie schodov

LED pásy sa líšia hustotou diód na meter štvorcový a výkonom žiarenia v každom z nich: od sotva viditeľnej žiary (SMD 3010) až po oslepujúce hodnoty (SMD 5050). Jednoduchým spôsobom, ako pridať svetlo na schody, je natiahnuť LED pásik pozdĺž schodov alebo pod zábradlie a umiestniť tam vypínač.

5. Kombinované podsvietenie

Napriek jasným technologickým výhodám jednotlivých zdrojov osvetlenia majitelia uprednostňujú kombináciu rôznych typov. Napríklad inštalácia nástenných svietidiel a lustrov je kombinovaná s LED osvetlením schodov. Klasická schéma: horné svetlo + bočné svetlo + spodné svetlo na základe pohybových, svetelných alebo záťažových senzorov.

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

Štýlové prevedenie schodov vám zrealizujú profesionáli od www.ateliersuchanek.sk

>> Zariaďte si osvetlenie domu podľa
svojich predstáv TU alebo nižšie <<

 

Komentáre