Škandinávsky štýl a jeho hlavné nedostatky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Škandinávsky štýl a jeho hlavné nedostatky

Škandinávsky štýl a jeho hlavné nedostatky

Už niekoľko rokov sú škandinávske interiéry uznávané ako najpohodlnejšie, najútulnejšie a najžiadanejšie. Niet divu, že toľko ľudí sa rozhodlo vyzdobiť svoje byty a domy v tomto štýle. Všetko má však svoje nevýhody, dokonca aj na prvý pohľad ideálny škandinávsky štýl.

Obmedzená farebná škála

Mnohí vedia, že škandinávsky štýl v interiéri charakterizujú svetlé farby. Použitie výlučne bielych, šedých a béžových odtieňov je pochopiteľné, pretože tvorcami tohto trendu sú Škandinávci, ktorí žijú v drsnom podnebí a slnko vidia zriedkavejšie. Zvolená paleta im umožňuje, aby boli ich byty svetlé, útulné a priestranné, pretože odtiene odrážajú slnečné lúče a napĺňajú miestnosti svetlom.

 

 

Čo je teda zlé na tejto farebnej schéme? Je nudná a monotónna. Aj keď sa vám to zo začiatku určite nebude zdať, časom vás interiér začne nudiť. Tomuto výsledku sa môžete vyhnúť, ak umiestnite farebné akcenty. Zoberte si napríklad svetlé vankúše na pohovku, závesy a koberec, tak aby si vzájomne zodpovedali.

Rovnaký typ interiérov

Nedávno sa stalo módou blogovať o svojom dome: rozprávať o opravách a rekonštrukcii, výzdobe, dizajne, ukazovať zbierky útulných drobností do bytu. Ak ste niekedy takýto obsah videli, pravdepodobne ste si všimli, že v 90% prípadoch sú byty blogerov zariadené v škandinávskom štýle. A sú si veľmi podobné. Odtiaľ pochádza druhá významná nevýhoda – jednotnosť interiéru.

Rovnaký typ interiérov Škandinávsky štýl

Rovnaký nábytok, farebná paleta a dokonca aj dekoratívne prvky premenia jedinečné obytné priestory navrhnuté tak, aby odrážali osobnosť majiteľov, na nevýrazné interiéry. Z bytu do bytu prechádzajú podobné alebo dokonca rovnaké predmety, počnúc kreslami, textíliami, riadom a končiac dekoratívnymi prvkami, ktoré by mali byť „tvárou“ domu.

Samozrejme, v každom interiérovom štýle existuje miesto na experimentovanie a scandi nie je výnimkou, ale nie každý ho dokáže kompetentne využiť. Z tohto dôvodu vznikajú krásne, ale absolútne rovnaké typy priestorov.

Bez tváre

Z druhého nedostatku plynule plynie tretí – beztvárnosť. Scandi dáva do popredia úžitkovosť interiéru. Mal by harmonicky spájať moderné technológie, prírodu, pohodlie a funkčnosť. Inými slovami, miestnosť by nemala byť ani tak krásna, ako pohodlná.

Škandinávsky štýl oceňuje praktickosť – každá vec by mala byť užitočná a ak neplní inú funkciu ako dekoratívnu, treba ju vyradiť. Trochu to pripomína minimalizmus, ktorý sa vyznačuje uvedomelým konzumom a odmietaním všetkého nadbytočného.

Napriek jednoduchosti v dizajne, s nešikovným použitím scandi sa môže priestor pripraviť o výraznosť. Interiér nadobudne svoju tvár a charakter vďaka útulným detailom, ktoré možno neunesú funkčnú záťaž, no zároveň budú veľmi roztomilé. Ak sa zbavíte takýchto drobností, byt sa premení na neutrálnu bielu, béžovú či sivú krabicu a budete sa cítiť ako v prenajatom priestore. Nebude tam žiadna osobnosť majiteľa a jeho zvykov v domácnosti.

Bez tváre

Nezvyčajné riešenia

Nie všetky interiérové riešenia obľúbené v iných krajinách si u nás nájdu svoje publikum. Vezmite si napríklad bielu farbu, ktorú Škandinávci tak milujú. Slováci takto maľované steny, ktoré sa často nachádzajú na fotografiách interiérov Scandi, prirovnávajú k nemocničným stenám.

To isté platí pre niektoré dokončovacie materiály. Zahraniční dizajnéri často navrhujú použiť tapetu v kúpeľni alebo namiesto obloženej zásteny v kuchyni a my len prekvapene zdvihneme obočie, pretože toto je pre nás vrchol nepraktickosti.

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný škandinávsky nábytok podľa
svojich predstáv TU alebo nižšie <<

 

Komentáre