Plánovaná údržba plynového kotla na vykurovaciu sezónu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KotlyStavbaTZBVykurovanie

Plánovaná údržba plynového kotla na vykurovaciu sezónu

Plánovaná údržba plynového kotla vykurovanie

Na rozdiel od väčšiny bytových domov, kde sú za stav tepelného nosiča zodpovedá správca obytných domov, bytov a nebytových priestorov, príprava na vykurovaciu sezónu v súkromných domácnostiach padá takmer výlučne na plecia ich majiteľov. Pred spustením autonómneho vykurovacieho systému je veľmi dôležité vykonať plánovanú údržbu plynového kotla. Pretože kvalita vykurovania priestorov v chladnom období do značnej miery závisí od tohto zariadenia.

Ročná údržba plynových kotlov – zoznam štandardných opatrení

Moderné vykurovacie zariadenia sú navrhnuté na nepretržitú prevádzku po dlhú dobu, preto sú vyrobené zo spoľahlivých a odolných komponentov. Každá technika si však vyžaduje starostlivú pozornosť a ak je navrhnutá aj na prácu s plynom, potom je pravidelná údržba nevyhnutnou podmienkou jej bezpečnej prevádzku.

 

 

Pre správnu prevádzku plynového kotla je potrebné vykonávať údržbu každoročne pred začiatkom vykurovacej sezóny. Keďže štrukturálne odlišné modely takýchto zariadení sa od seba príliš nelíšia, zoznam vykonaných postupov je spravidla štandardný a pozostáva z nasledujúcich postupných krokov:

  • Vonkajšia kontrola a kontrola tesnosti plynového okruhu, ako aj spaľovacej komory.
  • Kontrola stavu snímača plameňa a zapaľovacej elektródy.
  • Odstraňovanie nečistôt z komory.
  • Čistenie komínov a vzduchovodov.
  • Nastavenie ventilu prívodu plynu.
  • Regulácia tlaku vo vykurovacom systéme.
  • Oprava (samozrejme ak je to potrebné) elektrickej časti.
  • Analýza spalín na kontrolu správneho nastavenia horáka pre konkrétne palivo.

Stojí za zmienku, že v súkromných domoch sa príprava na chladnú sezónu neobmedzuje iba na obsluhu kotla. Pripraviť a skontrolovať je najlepšie celý vykurovací systém. Jeden z problémov na Slovensku býva tvrdá voda, ktorá pri prevádzke spôsobuje nános vodného kameňa vo vykurovacom okruhu.

Oplatí sa vykonávať údržbu plynového kotla svojpomocne?

Po preskúmaní zoznamu potrebných technických prác, ktorý je zvyčajne uvedený v návode na obsluhu zariadenia, si mnohí začnú myslieť, že sú celkom schopní vykonávať údržbu bez zapojenia odborníkov. Tento názor je chybný z niekoľkých dôvodov.

Po prvé, neskúsenému oku pri kontrole často uniknú dôležité technické nuansy, ktoré môžu ešte viac ovplyvniť funkčnosť kotla. Po druhé, odborníci na údržbu zodpovedajú za bezpečnú prevádzku zariadenia, a preto sa zaujímajú o jeho prevádzkyschopnosť. Po tretie, jednou z podmienok poskytovania oficiálnej záruky pre väčšinu kotlov je uzavretie servisnej zmluvy so špecializovanou firmou, čo znamená pravidelnú údržbu zariadenia.

Napriek vyššie uvedeným argumentom mnohí majitelia súkromných domov odmietajú profesionálnu údržbu a vykonávajú tieto práce sami. V tomto prípade je potrebné pochopiť, že spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky kotlovej jednotky priamo závisí od kvality vykonávania plánovaných preventívnych opatrení, preto by sa k takémuto postupu malo pristupovať s veľkou zodpovednosťou.

Údržba plynového kotla vykurovacia sezóna

Kedy si objednať servisného technika na kontrolu plynového zariadenia?

Treba si uvedomiť, že sa neoplatí čakať na to až klesnú teploty na nízky bod. Servisná prehliadka síce trvá obvykle približne dve hodiny, ale so začiatkom vykurovacej sezóny  bývajú servisný technici časovo vyťažený a preto je možné, že si budete musieť počkať na prvý voľný termín.

Cena ročnej servisnej prehliadky

Náklady sa pohybujú podľa toho aký typ plynového kotla máte a aká je jeho veľkosť. Záleží tiež na miere znečistenia. Náklady môžu byť od 50 € pri menšom zariadení až po 150 € pri väčších zariadeniach.

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné vykurovanie do domu a bytu
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre